Chov čmeláků v roce 2024

Volná diskuse o chovu a životě čmeláků.
Uživatelský avatar
Zdenda
Velmi aktivní člen
Velmi aktivní člen
Příspěvky: 316
Registrován: pát 25. srp 2017 22:41:14
Bydliště: Valašské Meziříčí+Zašová
Kontaktovat uživatele:

Ahojky,tak jsem původně ještě usazovat nechtěl,ale včera po 17 večer jsem viděl dvě zemní,tak jsem je jen tak dal do čmelínů a dnes obě vesele lítaly.Jak jsem čekal,jak budou lítat,ze země vylezla další a během 5ti minut byla zpátky a hledala tu svou dírku do země.Tak podle počasí mrazy nehrozí,ale u nás na východě déšť až do středy.Tak snad i v tom dešti budou mít co na zub-nebo sosák :)
Uživatelský avatar
Pepan
Velmi aktivní člen
Velmi aktivní člen
Příspěvky: 365
Registrován: pon 22. srp 2016 11:53:50
Bydliště: Dolní Benešov
Kontaktovat uživatele:

Zdravím ,přátelé. No, většinou ty první jsou ty nejlepší. Vyjma pozdějších druhů.
Zde fotky čmelínu venku.

Obrázek
Obrázek


Obrázek

Úlek "květináč" ten je už zabydlený...

Obrázek

Tiskárna v akci....

Obrázek

Zde česno, kombinace černá ,červená. Zítra ho beru do práce pro jeden čmelín, co už tam mám
roky.



Obrázek
Uživatelský avatar
Hugo.008
Stálý člen
Stálý člen
Příspěvky: 168
Registrován: pon 18. čer 2018 13:42:33
Bydliště: Horní Popelov, okr. Č. Lípa

Ahoj, zdravím všechny a přeji hodně úspěchů v nové sezóně. U nás zatím relativní klid. Jedna zemní hledačka, ostatní se zatím ládují nektarem.
Pepane, ty klapky vypadají moc dobře. Nebudeš je nabízet k prodeji?
Uživatelský avatar
Vojta
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 65
Registrován: stř 29. zář 2021 11:45:04
Bydliště: Klatovsko

Ahoj, tak se mně povedlo usadit zemní, už tři dny lítá z úlu. Teď ale hlásí dost chladno a sněžení, tak jsem ji pro jistotu dal do úlu příkrm, rozředěný med. Nerad bych o ni přišel.
Uživatelský avatar
Vojta
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 65
Registrován: stř 29. zář 2021 11:45:04
Bydliště: Klatovsko

Tak se mně po 4 dnech vrátila ta zemní, ty studené noci asi přežila někde v přírodě
Uživatelský avatar
Vojta
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 65
Registrován: stř 29. zář 2021 11:45:04
Bydliště: Klatovsko

Tak jsem o ní přišel. Teď byly dva krásné slunné dny a neukázala se.
Uživatelský avatar
Hugo.008
Stálý člen
Stálý člen
Příspěvky: 168
Registrován: pon 18. čer 2018 13:42:33
Bydliště: Horní Popelov, okr. Č. Lípa

Nevím jak zemní, ale skalní občas po projevení zájmu a pár návratech jakoby úlek opustí a třeba za týden se vrátí a funguje dál. Tak třeba je ještě šance.
U mě zatím všechny úlky prázdné. Z kamer jsem viděl jednu zemní, která sedla na česno, vstup "očichala" a okamžitě odletěla. A dnes jsem zkusil jednu rolní do zemního úlku a vůbec se jí nechtělo lézt víc dovnitř. Vždy zmizela asi na 3-5 vteřin a pak se vrátila do stříkačky. Možná je lepší píst domáčknout až k trubce aby tam nešlo světlo.
Ale jsem spíš toho názoru, že když je při odchytu hodně vzteklá, tak už je stejně malá šance, že se jí nabízené zalíbí.
Doufám že se mi vrátí 2 loňské skalní. Ty jsem tu zatím žádné neviděl.
Uživatelský avatar
Vojta
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 65
Registrován: stř 29. zář 2021 11:45:04
Bydliště: Klatovsko

U mě zatím lítají hlavně zemní, občas luční, na skalní je ještě brzo. Taky čekám, jestli se vrátí některá loňská skalní.
Uživatelský avatar
Hugo.008
Stálý člen
Stálý člen
Příspěvky: 168
Registrován: pon 18. čer 2018 13:42:33
Bydliště: Horní Popelov, okr. Č. Lípa

Jak jsem psal o té zemní co "očichala" vstup a odletěla, tak dnes se u stejného úlku objevila asi navrátilka skalní a provedla stejné "očichání" vstupu a následně zamířila dovnitř. Pak ještě vylezla a hned zalezla. Po pár minutách vylezla a odletěla. Snad bylo vše v pořádku a budu mít 1. matku. Působí to na mě jako kdyby si pachem označovaly úlky a tím odrazovaly méně urputné hledačky. Je to sice vizitka zanechaná přes zimu, ale v dřevěném vstupu se asi udrží.

Na záver bych měl pár otázek.
Jak moc čistíte česna a vstupní trubky ?
Měníte komplet polystyrenové vložky z vnitřku čmelínů?
Co s výstelkou ze čmelína, kde se nepodařilo nic usadit?

Polystyreny komplet měním, už kvůli tomu že tu někdo psal, že v něm můžou přezimovat někteří predátoři. Je to ale zase celkem dost plastového odpadu :-(
kaos
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 613
Registrován: pát 27. dub 2018 15:04:22

Já jsem u některých čmelínů polystyren zabetonoval stěrkou.

Co se týká chování které jsi pozoroval, běžně to vidím u všech druhů. Pokud jedna matka čmelín obsadí a označuje feromonem, další navrátilky čuchnou a odletí, někdy na 1-2 minuty vlezou dovnitř a vystřelí. To je na začátku, kdy nejsou zoufalé, po nějakém čase (2-3 týdny) se to zlomí a jdou do bitvy o hnízdo.

Mě se předevčírem vrátila zahradní, dnes k ní takto lezla jiná, když zalezla přiložil jsem zaváděč a přesunul ji do spodního úlu. Udělala orientační let i když nebyl úplně přesvědčivý. Pak hledala další urputně v okolí čmelínů, tak jsem ji klasicky usadil a též Udělala orientační let. Jsem zvědav, zda se vrátí, je to ale dobrý začátek sezóny.
Jakub - Mukařov (Praha Východ)
Odpovědět