Chov čmeláků v roce 2024

Volná diskuse o chovu a životě čmeláků.
Uživatelský avatar
Pepan
Velmi aktivní člen
Velmi aktivní člen
Příspěvky: 365
Registrován: pon 22. srp 2016 11:53:50
Bydliště: Dolní Benešov
Kontaktovat uživatele:

Zdravím všechny a přeji hodně úspěchů s chovem čmeláků v roce 2024.
Vypadá to, že už mám jednu "navrátilku" :o . Nevím jakou jen to na mně zevnitř
zabzučelo, když jsem dnes dělal nějaké úpravy s česnem.
Jinak provádím kompletní výměnu česen a klapek. Vše vytištěno na 3D tiskárně . Nakreslil mi to a zadal do programu synovec Víťa, přesně jak
jsem to měl v hlavě já. On má také svoje čmelíny.
Pak dám fotky.
Honza79
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 893
Registrován: úte 14. dub 2015 18:15:08
Bydliště: Zbořený Kostelec
Kontaktovat uživatele:

Také zdravím! Včera jsem vyndal ven úl po rokytkách a dnes už se mi jedna vrátila. Tak uvidíme. Jinak není kam spěchat, zima určitě ještě nekončí. Ať se vám nová sezóna vydaří!
Uživatelský avatar
Zdenda
Velmi aktivní člen
Velmi aktivní člen
Příspěvky: 316
Registrován: pát 25. srp 2017 22:41:14
Bydliště: Valašské Meziříčí+Zašová
Kontaktovat uživatele:

Taky zdravím všechny,teda to letošní jaro začalo nečekaně brzy a asi to není dobře.Kolega jen tak zkusil usadit jednu zemní ve středu a dělala orientační lety,včera ale celý den tady jen 1,5 stupně.U mne os soboty poletovala taky jedna zemní a dnes jsem ji načapal při hledání,tak jsem ji dal do čmelína-tři minuty bylo slyšet rozčilené bzučení,pak ztichla a ani po půlhodině nevylezla,tak to vypadá na usazení,ale kdoví,jak se vším ještě zacvičí počasí.
Uživatelský avatar
Brundibár
Příspěvky: 22
Registrován: stř 30. kvě 2018 11:53:33
Bydliště: Říčany

Ahoj všem,

dnes podle všeho úspěšný pokus při ubytování královny zemní. Po celkem dlouhém pobytu pečlivě skenovala a poměrně rychle se několikrát vrátila. Počasí ráno minus 1,5 odpoledne +8. Praha-východ.
Uživatelský avatar
Pepan
Velmi aktivní člen
Velmi aktivní člen
Příspěvky: 365
Registrován: pon 22. srp 2016 11:53:50
Bydliště: Dolní Benešov
Kontaktovat uživatele:

Zdravím přátelé, tak nám to pomalu začíná. Zde jsou ty fotky těch česen.

Obrázek

Zde jsou vyfoceny jednotlivé díly. To prodloužení slouží jako past na lezoucí hmyz hlavně
mravence, po obvodu toho "krku" to namažu lepem. Takže pokud se klapka nedotýká
nějakých rostlin, nemají mravenci šanci. A po sezoně se odšroubuje jen česno a může se celé
umýt v horké vodě.

Obrázek
Zde je vidět šuflík na přikrmení při delším špatným počasí.

Obrázek

Zde náhled dovnitř komůrky, hned za vletovým otvorem.


Obrázek

Pohled z boku.

Obrázek

Zde pohled na přišroubovaný krk a střechu. Když se střecha přišroubuje jen jedním vrutem,
jde pak odklonit na jednu stranu aby se mi lépe zaváděla královna.

Obrázek

Obrázek

Zde celý komplet.

Vše lze samozřejmě tisknout v různých barvách. Otvory na vruty a hřebíky na klapku jsou
už předtištěné. Zvedání klapky je už moje klasika a je vidět na střeše.
Vše mi to nakreslil synovec Víťa v programu Shapr 3D. Já na to zatím nemám hlavu :( :D
Ten má také svoje čmelíny.
Další fotky z venku dám později.
Tak se zatím mějte pěkně.
Naposledy upravil(a) Pepan dne sob 09. bře 2024 13:30:46, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Pepan
Velmi aktivní člen
Velmi aktivní člen
Příspěvky: 365
Registrován: pon 22. srp 2016 11:53:50
Bydliště: Dolní Benešov
Kontaktovat uživatele:

Tak se mi vrací Rokytová jsem ji načapal, byly tam loni. Teď, aby se jich nevrátilo víc a nepopraly se mezi sebou, ale s tím nic nenadělám.
Uživatelský avatar
Pepan
Velmi aktivní člen
Velmi aktivní člen
Příspěvky: 365
Registrován: pon 22. srp 2016 11:53:50
Bydliště: Dolní Benešov
Kontaktovat uživatele:

Honzo, tak to jsi stihnul tak, tak. Jsem byl také překvapený, že se vrátila tak brzo.
Ještě , že jsem už měl čmelín připravený s novou výplní a s tím novým tištěným vstupem.
Uživatelský avatar
Vojta
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 65
Registrován: stř 29. zář 2021 11:45:04
Bydliště: Klatovsko

Ahoj, u mne na zahradě (550 m n.m.) dnes první hledačka zemního, viděl jsem ji vylézt z myší díry v zemi. Než jsem přinesl síťku, přeletěla do sousední zahrady.
Honza79
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 893
Registrován: úte 14. dub 2015 18:15:08
Bydliště: Zbořený Kostelec
Kontaktovat uživatele:

Pepan píše:
sob 09. bře 2024 20:40:15
Honzo, tak to jsi stihnul tak, tak. Jsem byl také překvapený, že se vrátila tak brzo.
Ještě , že jsem už měl čmelín připravený s novou výplní a s tím novým tištěným vstupem.
No ten teplý únor vše urychlil, navíc navrátilky se objevují vždy o něco dříve. Také mě trochu navnadil i kamarád Luděk, kterému se rokytka vrátila už 1. března.
Jinak ty nové klapky vypadají pěkně.
Luboš
Příspěvky: 23
Registrován: ned 06. čer 2021 22:07:38

Tak jsem přijel dneska na chalupu,hned jsem viděl dvě rokytky jak šmejdí kolem střechy.Ne a ne najít nad garáží vstup do klapky.Stálo mě to hodně přemáhání abych se nepokusil jednu chytit a usadit.Ještě je spousta času a čekám jestli se neobjeví některá z loňských matek,pokud to nebyly ony.Nerad bych zadělával na nějaký problém.Rychle jsem se převlékl a během hodiny dorazil téměř dodělaný úlek plánovaný pro zemní.Za půl hoďky jsem chytil první zemní kterou jsem letos viděl.Provedla krásné orientační kejkle,hned jsem věděl,že to bude dobré a taky že jo.Do večera se několikrát vrátila,tak letošek začíná opravdu dobře.Jen nevěřím tomu počasí,je to fakt strašně brzy.Přeji všem plné úlky a hodně zdaru.
Odpovědět