Chov čmeláků v roce 2024

Volná diskuse o chovu a životě čmeláků.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Vojta
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 71
Registrován: stř 29. zář 2021 11:45:04
Bydliště: Klatovsko

Ahoj, všiml jsem si jedné věci. Mám čmelíny umístěné uvnitř zděné kůlničky a klapky jsou tedy na zdi, která je bílá (viz foto v předchozím příspěvku). Mockrát jsem viděl, že čmeláci, kteří létali kolem, do té bílé zdi narazili, a to i "moji" čmeláci. A viděl jsem to i u několika vos. Ta bílá zeď je nějak mate nebo co je příčinou?
Luboš
Příspěvky: 25
Registrován: ned 06. čer 2021 22:07:38

Vojto,nevím,snad se jim tam špatně odhaduje vzdálenost,když tam nejsou jasné kontury,jinak ty Tvé klapky se čmelíny uvnitř vypadají moc pěkně.Mají jednu velkou výhodu,jak v létě tak v zimě netrpí na výkyvy počasí.U nás kolem pěti čísel sněhu,přes den odtává,ze šesti obsazených úlků jsem dnes zatím při sluníčku viděl pouze nosit pouze jednu luční.Bojím,bojím.
Uživatelský avatar
Hugo.008
Stálý člen
Stálý člen
Příspěvky: 175
Registrován: pon 18. čer 2018 13:42:33
Bydliště: Horní Popelov, okr. Č. Lípa

A je to tady. Zima a déšť. To snad nemají rády ani žížaly. V odpoledních hodinách jsem zjistil že se po více než týdnu aktivity nevrátila jedna zemní a luční. U té luční bych chápal že ranní teplota ve venkovním úlku pod 3°C (mimo výstelku) zkazila její dílo, ale v zemním se teplota moc nehnula. Asi došlo k jinému problému ?! Ještě mám jednu luční v nadzemním a ráno tam bylo 2,9°C. Max. bylo kolem 15. hodiny a to 7,7°C. Včera to bylo identické. :?
Uživatelský avatar
Vojta
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 71
Registrován: stř 29. zář 2021 11:45:04
Bydliště: Klatovsko

U nás taky zima, sníh, kroupy a déšť. Dva dny žádný pohyb v úlech - dvě skalní a rokytka. Takže znova od začátku, až se oteplí. Je mně jich líto.
Uživatelský avatar
Vojta
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 71
Registrován: stř 29. zář 2021 11:45:04
Bydliště: Klatovsko

Dobrá zpráva, rokytka žije, teď vyletěla z úlu ! Přestalo pršet a svítí sluníčko. Ale v noci má mrznout :cry:
Uživatelský avatar
Vojta
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 71
Registrován: stř 29. zář 2021 11:45:04
Bydliště: Klatovsko

Dneska ráno v 8.30 venkovní teplota 3 °C a rokytka se vracela do úlu, holka pracovitá.
Uživatelský avatar
Zdenda
Velmi aktivní člen
Velmi aktivní člen
Příspěvky: 316
Registrován: pát 25. srp 2017 22:41:14
Bydliště: Valašské Meziříčí+Zašová
Kontaktovat uživatele:

Je to fakt katastrofa s počasím,dnes při kontrole jsem našel oba čmelíny s dělnicema úplně ztuhlé,přenesl jsem je do chaty,zatopil,nakrmil a všechno ožilo,dvě rolní 3 týdny usazené taky ležely na kokonech ale v teple a s příkrmem se taky rozhýbaly.Lesní,po týdením usazení zmizela a poslední čmelín byl se dvěma mrtvolkama po souboji-zemní a rokytka-opuštěný.Co přežilo v přírodě -to teda asi moc ne.Dvě divoká hnízda zjistím až se oteplí.
Uživatelský avatar
Vojta
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 71
Registrován: stř 29. zář 2021 11:45:04
Bydliště: Klatovsko

Ahoj, předevčírem jsem našel pod jedním úlem na zemi totálně zesláblou skalní. Vzal jsem ji do tepla a dal jí příkrm. Ani za několik minut se nenakrmila, i když přišla až ke krmítku, vůbec nevysunula sosák. Nereagovala ani na květ pampelišky. Navíc měla úplně ulepený zadeček, na který se jí lepila křídla, takže nemohla létat.
https://i.postimg.cc/J0WdwH3G/20240421-115904.jpg
Včera a dneska žádný pohyb, tak jsem dneska kontroloval úl, byl prázdný, zbyl tam jen džbánek na nektar a studené larvičky.
https://i.postimg.cc/nzs1h4Y3/20240423-165109.jpg
Když nemohla létat ani jíst, někde nejspíš zahynula.
Tak jsem zkontroloval i druhý úl, kde bývala skalní, ale několik dní jsem neregistroval žádný pohyb. Ten byl úplně prázdný. Tak jsem udělal kontrolu i úlu, kde ještě předevčírem zaletěla rokytka. Vyndal jsem výstelku a našel tři mrtvolky, ale určitě ne rokytky, tak nevím.
https://i.postimg.cc/3NtpjWBk/20240423-164858.jpg
Nenašel jsem žádný základ hnízda. Tak jsem dával výstelku (suchý mech) zpátky a nejednou jsem slyšel tiché zabzučení. Začal jsem pátrat a našel zesláblou rokytku. Vzal jsem ji do tepla a dal jí příkrm. Chvilku ztěžka chodila kolem, když se trochu zahřála začala sosat a docela dost.
https://i.postimg.cc/gkMQjDvW/20240423-160537.jpg
Když už začínala být živější, vrátil jsem ji do úlu, dal tam i krmítko a jsem zvědav, jak to bude dál.
Uživatelský avatar
Hugo.008
Stálý člen
Stálý člen
Příspěvky: 175
Registrován: pon 18. čer 2018 13:42:33
Bydliště: Horní Popelov, okr. Č. Lípa

U mě taky špatný.
Po včerejšku už zůstala je jedna zemní v zemním úlku a jedna skalní, která už se asi vrací jen ze setrvačnosti po předchozí 27 hodinové pauze, kdy zřejmě uhynuly larvy.
A tak krásně to začínalo.
wombatik
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 73
Registrován: čtv 14. kvě 2020 20:24:02

Bohužel je to zle. Funguje jen zemní v zemním hnízdě co nevidět by měly být dělnice.

Vzhledem k počasí asi budu řešit už jen zemní hnízda a nebo nějaký indoor třeba ve sklepě s trubkou ven na zeď. Počasí lepší nebude. Tohle už nemá z podporou cmelaku nic spolecnyho, když v budkach nakonec pomrznou.
Odpovědět