Chov čmeláků v roce 2024

Volná diskuse o chovu a životě čmeláků.
Odpovědět
Luboš
Příspěvky: 25
Registrován: ned 06. čer 2021 22:07:38

Já jsem přišel o usazenou zemní po 14 dnech.Měla džbáneček a asi 8 larev.O týden obsazený úlek luční navrátilkou mají zájem i jiné sestry,dochází k třenicím,viděl jsem několikrát,že dvě matky několik minut po sobě,vlezly dovnitř i soupeření před česnem.A to se kolem motají další dvě.Nemám z toho dobrý pocit ale bohužel nemohu nijak zasáhnout ani nerozliším která z nich je panímáma.Musí si to nějak pořešit i to je příroda.Počítám že dvě v jednom úlku nemohou dobře koexistovat.Alespoň jsem vedle přidělal nový čmelín.Nad garáží po loňských rokytkách je několik dní pravidelný pohyb,znaménka pravidelně shazována,ale pořád ji nemohu vyhmátnout.Předpokládám že to bude navrátilka,potvrzení je jen otázkou času.Jinak mám spolehlivě usazenou jinou luční 14dní a mám připraveny dva čmelíny pro moje oblíbené rolní.Začínají se pomalu objevovat,u jednoho počkám na navrátilku,druhý nový osadím.Jinak jsou k vidění zemní,spousta lučních,skalních je u nás málo,tak mne nepřekvapuje že jsem neviděl ani jednu ale viděl jsem hledačku tak nějak zvlášť žlutou,nevím co to bylo za druh,ještě jsem ji u nás 700m nad mořem neviděl.Ale na pozorování nebylo mnoho času.Přeji všem úspěšný rok s našimi kožíšky.
wombatik
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 73
Registrován: čtv 14. kvě 2020 20:24:02

zdravím ve 2024. U mě jedna luční a jedna zemní cca týden létají. Dneska jsem prvně viděl skalní, ztuhlou na betonu. Vypadala, že se zrovna vyhrabala. Trochu jsem jí ohřál a dal na kytku. Myslím, že pokud vydrží počasí, tak začnou za chvíli taky už hledat. Letos to jde všechno rychle. Můžeme brzy očekávat i pačmeláky :mrgreen:
Uživatelský avatar
Brundibár
Příspěvky: 22
Registrován: stř 30. kvě 2018 11:53:33
Bydliště: Říčany

Ahoj všem,

8.3. ubytovaná královna zemní má první pomocnice, dělnice, pilně létají i za šera 8-)
Uživatelský avatar
Vojta
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 71
Registrován: stř 29. zář 2021 11:45:04
Bydliště: Klatovsko

Ahoj, dneska byl bezva den se čmeláky. Byl jsem celý den na zahradě, dopoledne předělával jahodový záhon, odpoledne jen pozoroval. Do čmelínu, kde se dříve ubytovala 2x zemní a pak se nekolik dní neukázala, se dneska 2x nastěhovala taky zemní. Jestli to byla vždy ta samá, nevim. Možná to byla jedna z těch předchozích, ale nikdy neletěla přímo do vchodu, napřed poletovala po zahradě a hledala, teprve pak zamířila do vstupu. A při výletu pokaždé dělala takový neurčitý pamatovací let. Pak se ale několikrát do úlu vracela, tak snad zůstane. Později do všech tří úlů nakukovala luční, ale žádný se jí nelíbil. Napřed jsem myslel, že se vrátila loňská skalní, ale pak jsem si všiml, že je dost menší. Do dalšího úlu jsem usadil skalní, chvíli pobyla, vylezla, udělala pamatovaci let a několikrát se do úlu vrátila. Tak snad taky zůstane. Ještě zbývá obsadit třetí úl.
Uživatelský avatar
Hugo.008
Stálý člen
Stálý člen
Příspěvky: 175
Registrován: pon 18. čer 2018 13:42:33
Bydliště: Horní Popelov, okr. Č. Lípa

Jo, jo, včera to lítalo jak o život. Asi to zmatené počasí udělalo čmelákům chaos v kalendáři. Teplo jak na konci května.
V pátek jsem usadil jednu zemní a včera druhou. Obě do zemních úlků, jestli se to tak dá ještě nazvat. 3. je skalní navrátilka a ta má úlek v chodbě s vletem vyvedeným ven, takže taky chráněnou proti teplotním výkyvům.
Zatím co vloni jsem neusadil ani jednu zemní, letos se úlky nelíbí lučním.
Všem přeji úspěšnou neděli a zdravé čmelstvo. :-)
Uživatelský avatar
Vojta
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 71
Registrován: stř 29. zář 2021 11:45:04
Bydliště: Klatovsko

Ahoj, za jak dlouho po usazení matky začnete přivírat klapku?
Uživatelský avatar
Hugo.008
Stálý člen
Stálý člen
Příspěvky: 175
Registrován: pon 18. čer 2018 13:42:33
Bydliště: Horní Popelov, okr. Č. Lípa

Vojta píše:
ned 07. dub 2024 9:45:30
Ahoj, za jak dlouho po usazení matky začnete přivírat klapku?
Po radě od zkušenějších co nejdříve. Pokud se vrátí 3x - 4x, tak snížím klapku aby nemohla nalétnout přímo na otvor, tím si zvykne přistávat na ranveji. Dál podle šikovnosti.
Za úspěšný průchod v začátcích považuji zdolání klapky do cca 40 vteřin.
Častý průběh bývá - přílet, oťukávání klapky zespoda i shora, vzlet s prohlédnutím česna z malé vzdálenosti, 2. přistání a pak už většinou neomylně pod klapku a dovnitř.
Ale v prvních letech jsme se u toho trápili víc my pozorovatelé, než matka :D
wombatik
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 73
Registrován: čtv 14. kvě 2020 20:24:02

Na klapku je čas. Snížit určitě lze po pár dnech, ale s úplným sundáním nechávat. Dobrý je, aby poslední snížení bylo už s tlakem na záda a pak už není sundání úplně dolů problém.

Statistiku si nevedu, ale subjektivně sleduju, že chvátani na klaplu mozna snižuje uspesnot. Několikrát se mi stalo, že jsem o matku přišel den, dva poté, co jsem ji klapku sundal i když jsem měl radost, jak ji to jde.

Ať je to jak chce, v solitérni fázi nemá klapka velký význam. Pacmelak hnizdo nenapande, na zavijece je brzy. Takže proč riskovat. Sundavam až po 14 dnech, někdy i později. Ať se zbytečně nedre, už tak to má těžké :)
Uživatelský avatar
Vojta
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 71
Registrován: stř 29. zář 2021 11:45:04
Bydliště: Klatovsko

Tak nevím. Zemní, která létá do úlu třetí den, někdy zaletí přímo to vstupu, občas jsem ji ale viděl, že napřed poletovala kolem, jako by hledala, než zamířila ke vchodu. Teda pokud je to vždy ta samá.
Z druhého úlu, kam pravidelně zalétá skalní, dneska vylezla rokytka. Tak doufám, že si to jen prohlédla a nevrátí se, aby nebyla pranice.
Uživatelský avatar
Hugo.008
Stálý člen
Stálý člen
Příspěvky: 175
Registrován: pon 18. čer 2018 13:42:33
Bydliště: Horní Popelov, okr. Č. Lípa

Tak to ti Vojto držím palec. Mě takhle rokytka zabrala hnízdo skalní s prvními dělnicemi. Nejdřív se tam pár dní jen tak vkrádala a potom skalní vyhnala. Potom dělnice skalní makali pro rokytku a nakonec hnízdo zaniklo.
Dej vědět jak se to vyvíjí u tebe.
Pokud skalní ještě funguje, možná by stálo za to, rokytku odchytit a odvézt někam dál. Může to být bludička, která přišla o hnízdo a teď se pokouší nějaké zabrat.
Ohledně nasazení klapky jsi dostal dvě rady, každou úplně opačnou ;)
Matku může hned zpočátku klapka odradit a pačmeláci a hlavně zavíječi ještě nehrozí, ale jsou tu jiná rizika. Jednak jsou to potencionální další zájemkyně a pokud to nejsou navrátilky, které už minulou sezónu klapku zvedaly, tak je pravděpodobné, že se do tohoto úlku nepodívají. A jsou tu i další návštěvníci, kteří mohou matku rušit. Mravenci, vosy atp.
Taky mi přijde, že když už si matka osvojí grif nalétávat rovnou do otvoru, tak se pak hůř přeučuje na nové. Zkrátka obojí má svá pro a proti.
Odpovědět