Chov čmeláků v roce 2015

Volná diskuse o chovu a životě čmeláků.
Odpovědět
josef569
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 93
Registrován: ned 03. kvě 2015 23:02:25

Tomáši, to jsi mne pořádně vyděsil. Já mám 150 m za barákem rozsáhlé lány řepky !!!
josef569
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 93
Registrován: ned 03. kvě 2015 23:02:25

Zdravím všechny u pokecu o čmelácích.Tak odhaluji, že během 2- 3 dnů po výletu první dělnice se počet pracovnic zvýšil na 4 - 5. Snášejí celý den a objevil se mi stejný problém jako u kolegů. Na česně zůstávají pylové kuličky stažené klapkou z košíčků dělnic. Za dva dny jsem jich napočítal asi 10. Pokud ale vezmu v úvalu kolikrát se dělnice za den otočí, tak to nebude tak hrozné. Výhody klapky jako ochrana před predátory za ty ztráty stojí.
Uživatelský avatar
Mája
Příspěvky: 42
Registrován: pát 24. dub 2015 9:41:55

Ahoj, mám malej dotaz. Mám dva čmelíny, v jednom je č. zemní v druhým č. rolní. Rolní je pozadu asi o jednu generaci dělnic. U zemního byl u klapky šrumec hned po výletu prvních dělnic a u rolního je klid. A to se týče i poztráceného pylu u klapky. Rolní má uklizeno, ale jsou tam ;) , občas se mi podaří nějakou dělnici zahlédnout. Vím, že hnízda rolního jsou méně početná, ale i přesto... Takže dotaz, poznám nějak, že je vše v pořádku? Nebo je to normální a je to jen o počtu?
josef569
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 93
Registrován: ned 03. kvě 2015 23:02:25

Tak jsem se dnes u čmelínu zasmál. Dělnice klapku otevírají klasicky. Jedna však přiletí, na česně hodí záda, hrbem se natlačí na dřevěnou šikmou plochu klapky, nohama pootevře plastová dvířka a ručkuje a ručkuje až se dostane do vletového otvoru :lol: Vypadá to, že jí to takhle obráceně vyhovuje.
Zdenka a Standa
Příspěvky: 25
Registrován: sob 04. dub 2015 21:42:44

Zdravím, u malého čmelína bez klapky (ZD) jsem již 2x viděl že mladuška vyšla na česno,chvíli pobyla a asi se ji ještě nechtělo pracovat,
tak se otočila a vrátila se domů. :lol:
blackarrow
Příspěvky: 7
Registrován: úte 14. dub 2015 22:39:39

Ahoj všichni, já jsem zatím se sezónou spokojená. Lokalita Straky, okr. Nymburk, Polabí. Čmeláci mě opět zastihli nepřipravenou, takže se čmelíny dokončovali trochu narychlo a postupně, celkem 4. První pokus byl 25.3. č. zemní. První dvě matky č. zemního se usadili na druhý pokus (9.4. a 11.4.). Poté bylo několik pokusů (5 a 10) s vybíravými č. zemními a č. rolním (hnědá i tmavá var.). Od 15.4. začali lítat č. skalní a u nich se povedlo usazení na druhý a první pokus (16.4. a 24.4.). Mám tedy 2 č. zemní a 2 č. skalní. První dělnice spatřeny 7.5. u obou zemních, s jedněma lítala současně i královna. U skalních byly dělnice 15.5. a 17.5. Nyní už nám nejspíše několikátou generaci. Čmelíny se zemními už pěkně bzučí.

Čmelíny jsou dělané z ext. polystyrenu, s ochranou trubkou, past přibude, ochranou klapkou a umístěny na tyči s miskou na olej. Umístění pod ořechem, kromě východní strany kryté křovím. Náplně: 100% bavl. vata (oba č. zemní), vypraná ovčí vlna a izolační konopí. Vlna musí být praná, jinak je mastná a je pro čmeláky smrtelná. Náplně nechávám předem načuchnout myšinou.
Jedna ochr. klapka je koupená, ostatní dělané z polystyrenu a průhledného CD (vyčteno na http://www.cmelaci.cz). Polystyren, i když se natře, neodolá čmeláčím kusadlům, proto byly letos průlezy pod klapkou vyztuženy plastem z kelímku od jogurtu nebo vytřeny akv. silikonem. Zatím to vypadá trvanlivě.

Problém byl s kupovanou klapkou z r. 2013, byla moc těžká a dělnice ztráceli košíčky, od 10.5. do 26.5. to bylo 65ks. Proto jsme vyměnili použité plexi za lehčí plast z krabičky od velkých tic-tacků (také vyčteno). Nyní už žádné ztráty košíčků.

1.6. spatřeni dva pačmeláci při pastvě na květech pažitky, nejspíše pač. cizopasný a pač. panenský :evil: .
Řepku tu máme všude, ale zatím v poho.
Hledačky už delší dobu nelítají.
Tak snad se i zbytek sezóny vydaří.

Pro josef569: také to některé moje dělají
Uživatelský avatar
Tomáš
Stálý člen
Stálý člen
Příspěvky: 133
Registrován: ned 18. led 2015 14:44:37

Celkem zajímavej a užitečnej příspěvek. Díky ;)
majla
Stálý člen
Stálý člen
Příspěvky: 130
Registrován: úte 03. úno 2015 15:24:31

Čmeláci Skalní, kteří se sami usídlili v ptačí budce jsem kontroloval bočním otvorem, vypadávalo na mě velké množství dělnic až mi to bylo podezřelé. Pak jsem spatřil i v horní části budky můry čmeláčího zavíječe a to mě utvrdilo v provedení velké revize hnízda spojené s přesunem do jiného čmelínu a na jiné místo. Po důkladné prohlídce jsem v hnízdě našel kromě spousty mrtvých dělnic také dva mrtvé pačmeláky! Takže to byl onen hlavní důvod takového počtu mrtvých dělnic. Už loni jsem měl s návštěvou pačmeláka zkušenost, ale to bylo na čmelínu s klapkou boj dělnic probíhal venku nikoliv uvnitř. Naštěstí i letos pačmeláci samičku neusmrtili.
Uživatelský avatar
Mája
Příspěvky: 42
Registrován: pát 24. dub 2015 9:41:55

Ahoj, zase bych potřebovala radu. Pod klapkou a ve vletovým otvoru jsem našla larvy :( . Zaznamenala jsem i nějaký šarvátky před klapkou. Taky se mi zdá, že dělnice už nenosí pyl. Je možný, aby se vylíhly matky?

https://youtu.be/xb_YBlSrhts


https://youtu.be/bV49a-RpAVo
KarelXXX
Příspěvky: 12
Registrován: stř 13. kvě 2015 9:12:33

Tak jsem se dnes podíval do čmelínu a zjistil jsem, že se na stěnách tvoří plíseň. Teda spíše na senu které je u stěny. Do čmelínu nezatéká, ani na něj nějak neprší. Větrám jenom z půli. :cry:
Odpovědět