Chov čmeláků v roce 2015

Volná diskuse o chovu a životě čmeláků.
Odpovědět
cab
Příspěvky: 4
Registrován: pon 29. čer 2015 12:38:41

hoy...
pro ilustraci (čmelín ve skalce)...
Přílohy
cmelaci.JPG
(201.71 KiB) Staženo 63 x
majla
Stálý člen
Stálý člen
Příspěvky: 130
Registrován: úte 03. úno 2015 15:24:31

Letošní rok jsem celkem úspěšný, ze 4ks čmelínů obsazeny dva.
V prvním mám čmeláky Zemní, dost rozjetá kolonie a největší raubíři. Po otevření čmelínu i přes plexisklo jsou dost naštvaní výlétají otvorem a neohrořeně se vrhají na každého v okolí, zatím jsem to odnesl jednou já, jednou synáček která dostal zásah přímo do horního rtu (vypadal jak havajský domovník a jednou náš pes ;o). Jinak uvnitř už se tvoří od čmeláků hezký hnůj... vlhkost i přes dva větrací otvory značná, ale u těchto typů čmelínů (bez provětrávané mezivrstvy) se tomu nejspíš u rozvinutých hnízd nelze vyhnout.
Druhý je obsazen čmeláky Skalními, kteří mi připadají výrazně klidnější, ikdyž při jejich stěhování z ptačí budky jsem obdržel taky několik bodnutí. Hnízdo je také v hezkém rozvoji dle tchána je pohyb na klapce intenzivní.
Třetí poslední čmelín jsem přisuzoval čmelákům rokytovým, ale nejspíše to bude asi jiný druh zřejmě čemlák Rolní, dělničky jsou malinké a dílo je umístěno ve čmelínu excentricky hned u vchodu, náplně oproti ostatním čmelínům vypadá netknutě jako by tam ani žádní obyvatelé nebyli. Po detailním prohledání jsem dílo našel, hezké hned u vchodu maximálně 8cm v průměru.

Co se týká zavíječe moje zkušenost je, že se do hnízda bez klapky dostane téměř vždy, je jen otázkou jak brzy a zda dokáže nějak zásadně poškodit dílo dříve než se vylíhnou matky. Jestli jste do dnešní doby neměl klapku teď už bych jí dále neřešil, zavíječ nejspíš už uvnitř bude. Na zavíječi je nejhorší, že při běžném pohledu z vrchu není obvykle vidět, housenky jsou u dna čmelínu maximálně je možné spatřit ojediněle můru pod stropem, ale když se objeví housenky, které už se zavíjí tzn. ty největší kusy nahoře je už většinou hnízdo téměř sežrané.
otas
Příspěvky: 13
Registrován: ned 29. bře 2015 17:26:03
Bydliště: BRNO

Uživatelský avatar
Tomáš
Stálý člen
Stálý člen
Příspěvky: 133
Registrován: ned 18. led 2015 14:44:37

Moc hezká videa a pěkný provoz :)
Uživatelský avatar
Tomáš
Stálý člen
Stálý člen
Příspěvky: 133
Registrován: ned 18. led 2015 14:44:37

Ahoj, chtěl bych se zeptat, jestli někdo má usazeného čmeláka rolního a případně s jakou frekvencí dělnic u česna. Mám rolního, ale přilétá stejný počet dělnic jako za první generace. Matka usazena dne 25.4. Rolního čmeláka mám letos poprvé.

Děkuji za odpověď. ;)
majla
Stálý člen
Stálý člen
Příspěvky: 130
Registrován: úte 03. úno 2015 15:24:31

Já mám zřejmě čmeláka Rolního, jeho kolonie je málo početná ve velkém čmelínu po otevření skoro není vidět pohyb a obydlenost (oproti zemnímu atd.) Jejich pohyb na klapce je dost malý, jen pár jedinců sem tam. Ikdyž, že by se jednalo o stejný počet jako při první generaci to nemám, nějaký nárůst tam určitě je.
cab
Příspěvky: 4
Registrován: pon 29. čer 2015 12:38:41

hoy..
tak mi to nedalo .. skoro jsem z odpovědi (viz majla) ani nespal... :lol: chvilka zamyšlení, rychlá konstrukce a nová klapka u vstupu je na světě.... :idea:
dva dny se to ti chudáci učili jak to otevřít... už vcelku dobrý.. nějaké procento se stále ještě trápí..a dovnitř či ven se dostávají náhodou... ( i věda si žádá oběti... :roll: )
uvidíme jak to dál poslouží účelu...

ps - pevně věřím, že se majla plete a zavíječ ještě není uvnitř... :o
Přílohy
cmelaci5.jpg
(247.62 KiB) Staženo 16 x
cab
Příspěvky: 4
Registrován: pon 29. čer 2015 12:38:41

předčasná radost...
před chvílí jsem pozoroval čmelín a přes klapku ven vyletěla relativně velká dělnice.. koukám co to vynesla ven ... kuličku velikosti a barvy arašídového oříšku.. chtěla s ní odletět, snad byla moc těžká, padala, koulela se v prachu, kousala do ní snad i bodala žihadlem, ale nepustila... nedalo mi to a její hračku jsem jí vzal.. byla to stočená larva...říkám si, tak a máme tu zavíječe...jenže jeho larva podle literatury má tmavou hlavičku, nebo né ??? je snad mladší stádium světlejší ??? či se jedná o něco jiného ???

foto larvy
Přílohy
larva.jpg
(112.71 KiB) Staženo 5 x
otas
Příspěvky: 13
Registrován: ned 29. bře 2015 17:26:03
Bydliště: BRNO

Toto je larva čmeláka.
Uživatelský avatar
Tomáš
Stálý člen
Stálý člen
Příspěvky: 133
Registrován: ned 18. led 2015 14:44:37

Mrtvá larva čmeláka. Takto se mohou dělnice zbavovat mrtvých larev a nebo v tomto případě jde pravděpodobně o převzetí nadvlády mezi některými dělnicemi a královnou. Dělnice se takto chovají úmyslně a odnášejí larvy samotné královny z hnízda.
Odpovědět