Chov čmeláků v roce 2015

Volná diskuse o chovu a životě čmeláků.
Odpovědět
josef569
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 93
Registrován: ned 03. kvě 2015 23:02:25

Pro: Maja
Pokud myslíte ty hnědé flíčky velikosti rýže, tak jsem to měl pod klapkou taky. Nabyly to larvy, ale kousky vosku, které si tam vytvořily dělnice, aby snáze mohly zdolávat klapku.

Jinak u mne pracují již dvě generace dělnic. Pyl nosí stále, ale v menším rozsahu. 90% dělnic se naučilo zdolávat klapku do čmelína obráceným způsobem. Je to pro ně mnohem pracnější , trvá jim to déle, takže nevím co je k tomu přimělo.

Pro : blackarrow
Obdivuji úspěšnost osazení čmelínů. Já udělal kolem 40-50 pokusů, měnil jsem materiál i velikost hnízda a vyšel jenom jeden. O náplni již zde bylo hovořeno, ale zajímalo by mne způsob provedení. Jedná se o klasiku nebo máte svůj vlastní vyzkoušený a léty prověřený postup jak umísťovat matky?
Uživatelský avatar
Mája
Příspěvky: 42
Registrován: pát 24. dub 2015 9:41:55

Ne, nemyslím, skutečný larvy - "bílý zatočený housenky".
josef569
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 93
Registrován: ned 03. kvě 2015 23:02:25

Přeji dobrý den. Poslední týden sleduji, že dělnice , zejména nová generace, pracně překonávají klapku. Opětovně nalétávají 5 až 6 krát a často to vzdají a odletí pryč.Většina jich klapku podlézala obráceně. Na česně zůstávalo velké množství pylových kuliček. Rozhodl jsem se vyměnil původní plastovou klapku / zakoupenou v ZD/ za lehčí. Použil jsem plast z velké krabičky od Tik-Taku, ohyb jde dobře udělat zastudena. Je podstatně lehčí než z plexi .Dělnice ji překonávají velmi dobře již na 1. maximálně 2. pokus. Za celý den nedošlo k odpadnutí kuličky pylu na česně a všechny dělnice klapku zdolávají klasicky. Abych to zase moc neusnadnil i pačmelákům a zavíječi, zatěžkal jsem klapku jednou matičkou M 6.Zapomněl jsem dodat, že mám usazeného drobného čmeláka hájového.Zda jsem udělal dobře, to poznám až na konci sezony.Přeji všem plné čmelíny / samozřejmě čmeláků/ :lol:
Raduška
Příspěvky: 8
Registrován: pon 02. úno 2015 20:02:42

Dobrý večer,

je prosím nějaká možnost ověřit, že v hnízdě je královna, protože žádné nové malé dělnice nelétají z hnízda. Pouze větší a starší dělnice.

Děkuji za odpověď.
majla
Stálý člen
Stálý člen
Příspěvky: 130
Registrován: úte 03. úno 2015 15:24:31

Možností je otevřít hnízdo a výstelku rozhrnout až na dílo (nejlépe delšími dřívky) a na díle by se s největší pravděpodobností měla královna pohybovat. Je, ale normální, že malé dělničky se časem ztrácejí/olétají a tím pádem ubývají nahrazují je jejich mladší a větší kolegyně.
KarelXXX
Příspěvky: 12
Registrován: stř 13. kvě 2015 9:12:33

Tak jsem se dnes zase podíval do čmelínu. Čmeláků je čím dál víc. ;) Tradičně zase přehazují bavlnu. Zaskočil mě, ale velký počet malých much podobných octomilkám. Není to pro čmeláky nějak zvlášť nebezpečné? Jinak se skoro pořád snaží dostat přes ventilaci mouchy. Když jsem dnes odšrouboval první kryt tak jsem zjistil, že nakladly na síťku a na přilehlý materiál vajíčka. Jsou malé bílé a již i mrtvé. Pozorovací okénko se mi prohlo a orosilo, tak přes tu vodu toho moc nevidím. :lol: Jak se daří vašemu hmyzu ?
josef569
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 93
Registrován: ned 03. kvě 2015 23:02:25

U mě dobrý. Zatím. I když do hnízda jsem ještě nezasahoval, je samá dirka, takže čmeláčí rod se rozrůstá.Je to vidět i na pohybu u česna. Z vetřelců jsem našel jen dva škvory pod plexi, ale ty by v této fázi neměli uškodit. :)
otas
Příspěvky: 13
Registrován: ned 29. bře 2015 17:26:03
Bydliště: BRNO

U mě taky dobrý. Měl jsem obsazeno 8 úlků, bohužel matka čmeláka skalního po první generaci dělnic uhynula,
hnízdo jede dál a líhnou se pěkní trubci.
Druhé hnízdo se skalním se zatím rozvíjí. Myslel jsem , že mám 4x čm. zemního, ale v jednom jsou čmeláci viditelně světlejší, takže to
vypadá na hájového - chtěl jsem počkat na trubce - potom se to krásně pozná, ale začínají se rodit mladé matky - tak uvidíme později
Ostatní 3 hnízda čm. zemního obrovský rozvoj - úplný řetězce dělnic dovnitř i ven - v jednom už také matky.
Čmelák luční - pěkné hnízdo - matky už před 3 týdny, zatím funguje dál
Čmelák rolní - zatím se pěkně rozvíjí, díval jsem se dovnitř - spousta kokonů , vajíček i larev.
Zkusím udělat nějaké fotky.
cab
Příspěvky: 4
Registrován: pon 29. čer 2015 12:38:41

letos jsem zaexperimentoval ... při stavbě skalky jsem pod tuto zakopal ztracené bednění ve kterém je dřevěný čmelín (dá se vytáhnout) .... vstup tvoří cca 75 cm stočený husí krk... letošní rok nebyl moc úrodný na královny... výsledkem byla pouze jedna ... někdy v dubnu v ranních hodinách létala kolem domu a hledala praskliny v chodníku... po odchytu se jí vůbec, ale vůbec nechtělo do čmelínu, odmítala opustit zkumavku, pak si nakonec dala i říct a zas naopak vůbec nechtěla opustit čmelín ....trvalo to několik hodin, pak už jsem to vzdal... výsledek byl nejistý... mimo spadlých stébel u vchodu jsem vůbec nevěděl na čem jsem.... poprvé byla spatřena při výletu nejdříve až tak za 14-dní možná i za tři týdny.. byla to taková rychlost, že jsem si vůbec nebyl jistý odkud to letělo... a stejně se chovají i dělnice (2.generace).. vůbec se nezdržují u vstupu.. rychlý vlet rychlý výlet... a z toho důvodu přemýšlím zda dát na vstup ochranu - klapku.. již jsem to zkoušel (plně otevřenou)... čmeláci jsou dezorientovaní, hledají jiný otvor, někteří přilétávají bez pylu, vznikají fronty u vstupu, dlouho se zde zdržují a tím na sebe výrazněji upozorňují... a teď má otázka .. jaká je vaše zkušenost či nějaká statistika o výskytu napadení hnízda zavíječem (10:1.. nebo 10:10 ??)
dík chovu zdar cab....

jak se tady vkládají fotky ?? :roll:
otas
Příspěvky: 13
Registrován: ned 29. bře 2015 17:26:03
Bydliště: BRNO

Odpovědět