Chov čmeláků v roce 2015

Volná diskuse o chovu a životě čmeláků.
Odpovědět
josef569
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 93
Registrován: ned 03. kvě 2015 23:02:25

Dnes jsem také našel na česně dvě larvy čmeláka.Takže boj o vládu ve čmelíně začal.V těchto horkých dnech jsem nechával otevřenou klapku, aby lépe docházelo k větrání. Za těchto vysokých teplot čmeláci prakticky nelétají a drží se ve čmelíně. Předpokládám, že pačmelák rovněž budou někde zalezlý a tak pravděpodobnost vniknutí je snad malá. Nehledě na to, že čmeláci jsou v přístupové trubce /vrtí křídlama/ a s vetřelcem by si poradili.
Uživatelský avatar
Tomáš
Stálý člen
Stálý člen
Příspěvky: 133
Registrován: ned 18. led 2015 14:44:37

blackarrow: Vypadá to, že je ve čmělíně pouze velká teplota. Ten kalíšek by mohla být izolace před únikem vlhkosti. Nejsem si ale jistý. Možná někdo další poradí víc.

josef569: To by mohlo být spíš jen tím, že larvy zemřely z důvodu horka a dělnice je jen vynesly ven. V tom druhém případě, by dělnice larvy podle mého názoru odnesly dál od čmelína.
josef569
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 93
Registrován: ned 03. kvě 2015 23:02:25

A sakra ! Doufám, že přehřátí nepostihlo všechny larvy.Čmelín je umístěný pod stromem, přímé slunce na něj nedopadá a tyto horké dny jsem větral dostatečně. Zhruba 20 čmeláků se celá den staralo v přístupové trubce a ve čmelíně o proudění vzduchu.Na druhou stranu ale zde ty teploty byly extrémní a k poškození plodu mohlo dojít. Jinak činnost ve čmelíně probíhá stále stejně.
blackarrow
Příspěvky: 7
Registrován: úte 14. dub 2015 22:39:39

Tak jsem doplnila nové fotky: http://blackarrow.rajce.idnes.cz/cmelac ... mni_zlobi/
Druhý den dopoledne (vedra 7.7.) se jim kalíšek rozpustil a vypadalo to jako klasické zapatlání. Ale do večera už zase postavili kalíšek a druhý den ještě zvětšili.
Za klapkou je chodbička z průsvitného husího krku, normálně je skrz krásně vidět, ale ve vedrech čmeláci konec chodbičky úplně zacpali.
Někteří čmeláci mají vybledlejší žlutý zadečkový pruh a někteří světlé konce chloupků na hlavohrudi.
Na videu je také vidět jeden s holým zadkem (nahoře vpravo, v druhém videu v 10:39 odlétá a za chvíli se vrací)
https://www.youtube.com/watch?v=PlOANmQRIXI
https://www.youtube.com/watch?v=nIMBId9aod0

Takto to vypadá na začátku sezóny:
https://www.youtube.com/watch?v=RRksnJDrF_M

U ostatních čmelínů je také několik čmeláků v chodbě před klapkou, ale spíše drobnější dělnice nebo trubci. Není to tak na husto.
majla
Stálý člen
Stálý člen
Příspěvky: 130
Registrován: úte 03. úno 2015 15:24:31

blackarrow: Zajímavy kalisek, něco takového jsem ještě nevidel. Nechapu ani funkci. To nemaji uvnit dost mista na nektar... ;o)


Mym cmelakum se docela dari, u zemnich jsem včera po delší době, kdy jsem je nepozoroval docela slusny počet novych samicek. Kolem vstupniho otvoru byly asi 4 pekne vypasene samicky.

Cmelaci Rolni jsou takove male vcelicky a tam jsem zatím samicky nespozoroval ikdyz uvnitř je dilo hezke nicim nenapadene, tak ocekavam také vyvedeni samicek.
Uživatelský avatar
Tomáš
Stálý člen
Stálý člen
Příspěvky: 133
Registrován: ned 18. led 2015 14:44:37

Ahoj,

Majlo jaký počet čmeláků Rolního u sebe tak odhaduješ? Aktuální foto z hnízda by jsi neměl? Díky ;)
majla
Stálý člen
Stálý člen
Příspěvky: 130
Registrován: úte 03. úno 2015 15:24:31

rolni1_Z.jpg
(252.05 KiB) Zatím ještě nestaženo
rolni1_Z.jpg
(252.05 KiB) Zatím ještě nestaženo
Tyto fotky jsou stare cca mesic a je videt jak je dilo velke/male velikost ulu je 25x25 cm a dilo po rozhrnuti vystelky muze mit 6-8cm odhadem. Bohuzel fotky jsou neostre jen mobilem.
Přílohy
rolni2_Z.jpg
(223.63 KiB) Zatím ještě nestaženo
majla
Stálý člen
Stálý člen
Příspěvky: 130
Registrován: úte 03. úno 2015 15:24:31

Aktuální stav ve čmelínu Zemních čemláků. Nové matky se povalují na vnitřní výstelce.
22-6-2015_zemní-Z.jpg
(244.7 KiB) Zatím ještě nestaženo
Uživatelský avatar
Tomáš
Stálý člen
Stálý člen
Příspěvky: 133
Registrován: ned 18. led 2015 14:44:37

Díky za fotografie a závidím takto úspěšný chov. ;)
josef569
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 93
Registrován: ned 03. kvě 2015 23:02:25

Přeji dobrý den.Dnes jsem pod česnem našel dvě dělnice snažící se vzlétnout a nešlo jim to. Obě dvě měly částečně ukousaná křídla.Jaký máte na to názor? Je to výsledek boje mezi sebou nebo následek střetu s predátorem?
Jinak se již začínají objevovat první matky, jsou to pořádní "mackové" :D
Odpovědět