Klapka před česno

Volná diskuse o chovu a životě čmeláků.
Uživatelský avatar
Niky1
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 1258
Registrován: ned 27. pro 2015 21:32:56

Tady je velmi dobře vidět,že pro čmeláky je nejspíš přirozené snažit se dostat ven opakovaným strkáním kusadly do plexi a teprve učením přicházejí na to,že ven musí dolů místo dopředu. ;) https://www.youtube.com/watch?v=bAD01h6CiNc

A tady je zas vidět jak vyčerpávající muže být pro některé čmeláky dostat se do kupované klapky,včetně velké stráty rousků.Možná by to chtělo nějakou menší inovaci. ;) https://www.youtube.com/watch?v=HNNcrgQb5ZY
Honza79
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 893
Registrován: úte 14. dub 2015 18:15:08
Bydliště: Zbořený Kostelec
Kontaktovat uživatele:

Niky1 píše:A tady je zas vidět jak vyčerpávající muže být pro některé čmeláky dostat se do kupované klapky,včetně velké stráty rousků.Možná by to chtělo nějakou menší inovaci. ;) https://www.youtube.com/watch?v=HNNcrgQb5ZY
Je zajímavé, že se ty ztráty rousků u jednotlivých hnízd mohou dosti lišit. Někdo tu letos také popisoval obrovské ztráty. Já jsem s tím letos žádné výraznější problémy neměl. Možná to je šikovností čmeláků nebo velikostí a aktuální konzistencí pylových rousků. Počet odpadlých rousků u skalních během sezony kolísal, nejvíce toho bylo v červnu a počátkem července, v srpnu skoro bez ztrát. Při používání klapky boudou vždy nějaké ztráty. Každopádně určitě by si prodávaná klapka zasloužila nějakou úpravu (minimálně odlehčení). ;)
Uživatelský avatar
Niky1
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 1258
Registrován: ned 27. pro 2015 21:32:56

Dnes jsem si pohrála s klapkami.Některé při zvedání drhly více či méně,tak jsem je rovnala různým přikláněním drátku na kterém se pohybuje plexi až se daly otvírat úplně lehce.Už se těším na další sezonu,abych si ověřila jestli to bude mít vliv na lehčí vylézání čmeláků z hnízda a omezení ztráty pylových rousků. :) Možná u některého zkusím víc plexi přelepit páskou,aby zůstala co nejmenší škvírka světla jestli to bude mít nějaký vliv na to,aby lezli směrem dolů a ne dopředu. ;)
Dobrý Zel. Dom.
Příspěvky: 2
Registrován: stř 28. pro 2016 17:21:59

Zdravím všechny diskutující. Náhodou jsem narazil na tuto diskuzi o naší klapce (spoluvlastním Zelenou domácnost). Chtěl bych k diskuzi dodat následující. S panem Stuchlem, který vymyslel současný design klapky jsem strávil mnoho času. Všechny výrobky, které jsme začali sériově vyrábět (a nebylo opravdu jednoduché najít schopné a nebo spíše ochotné výrobce), jsem s ním konzultoval. Ale proč to píšu. Neustále mi kladl na srdce následující:
1) čmelín bez klapky není pomoc přírodě, ale množírna zavíječe. Često si totiž chovatele neuvědomují, že namnožený zavíječ preduje čmelíny v širokém okolí
2) proto je ochrana prioritní. Nevadí, že čmeláci ztrácí část potravy z rousků. Dolétnou si pro další. Lepší trochu hladový čmelák, než zničená populace
3) čmelák si vždy nakonec s klapkou poradí. Pokud se postupuje dle návodu a klapka se zavírá postupně, tak to není problém. Naopak pan Stuchl ještě i na naší sériovou klapku, byť se to může zdát neuvěřitelné, přidával zátěž (modelínu). Problém může být nanesený pyl mezi plexi a dřevem klapky. Plexi je potřeby čistit, aby se to k sobě nelepilo
4) všechny velmi lehké dvířka klapek, nebo klapka bez bočnic je mnohem méně funční a zavíječ se třeba při závanu větru může dostat dovnitř.

Proto doporučení: nelitujte čmeláky za trochu námahy při otvírání, je to pořád lepší, než litovat zničené hnízdo a další hnízda v okolí, která byla napadena třeba právě díky vašemu nezabezpečenému čmelínu... Petr Dobrý
Uživatelský avatar
Niky1
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 1258
Registrován: ned 27. pro 2015 21:32:56

Dobrý Zel. Dom. píše:
Proto doporučení: nelitujte čmeláky za trochu námahy při otvírání, je to pořád lepší, než litovat zničené hnízdo a další hnízda v okolí, která byla napadena třeba právě díky vašemu nezabezpečenému čmelínu... Petr Dobrý
Děkujeme za příspěvek ke klapkám.

Já osobně (a určitě i ostatní) jsem za klapky velmi vděčná.Kdysi jsem je obdivovala v Německu než jsem náhodně zjistila,že se prodávají i u nás a mám už jich několik. :)
Nicméně,jak jsem uváděla v minulém příspěvku,snažila jsem se srovnat drátky tak,aby se dvířka zvedala úplně lehounce bez zadrhávání v některé poloze a v nové sezoně uvidím zda to pomohlo. ;) Při manipulaci s klapkou u postupného snižování a možná i tím,že některé matky po úplném uzavření klapky lezly jen levou dolní stranou a ne středem klapky,totiž občas klapka začala v určité poloze zadrhávat,proto si chci dát v této sezoně na to pozor.
Lenka
Příspěvky: 1
Registrován: ned 17. čer 2018 22:22:43

Klapky jsou barevné, zajímá mě jestli čmeláci rozeznají klabky, když budou dvě vedle sebe barevně odlišné. Aby se nepoprali.
Uživatelský avatar
Niky1
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 1258
Registrován: ned 27. pro 2015 21:32:56

Lenko,většinou není problém s rozpoznáním pokud jsou klapky různě zbarvené.Měly by být od sebe alespoň 40cm.
Někdy ale může být problém s některými druhy.Mám úlky nad sebou různě zbarvené i s různě zbarvenými klapkami,přesto se mi někteří luční pletli a lezli do klapky pod nimi,i když rozdíl byl velký.Tak nevím proč,mám jinde takto umístěné zemní a nad nimi skalní,ti se vůbec nepletou. ;)
Odpovědět