Klapka před česno

Volná diskuse o chovu a životě čmeláků.
Uživatelský avatar
Niky1
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 1258
Registrován: ned 27. pro 2015 21:32:56

Já jsem rozhodně pro klapku a jsem ráda,že se konečně dá koupit i u nás.Ale nejsem s ní úplně spokojená.Někteří čmeláci s ní mají problém,jak už jste tady někde uváděli,když vylézají klapka jim klape což je jim zřejmě nepříjemné.Pozorovala jsem,že jedna zemní se často raději vrátila zpět do hnízda a zkoušela to až za nějakou dobu.Některé matky se otáčely na záda a tak se snažily vylézt.Druhý problém je ve ztrácení pylových rousků.Jak už jste také psali i já přemýšlím o výměně plexiskla,ale nevím jak si poradit s nasazením,jestli se mi ty drátky manipulací nepokřiví,nejsem nijak zručná.
Navíc jsem se dívala,že jsou ta plexi dvířka zbytečně velká ve srovnání s německými a už i proto těžší.Jejich plexi je 35 x 24 x 1mm a dolní dírky jsou 3mm nad vchodovým otvorem a naše asi 58x48x1mm a 17mm nad otvorem.
Nechali jste při výměně stejný rozměr nebo jste nějak upravovali?
Uživatelský avatar
Niky1
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 1258
Registrován: ned 27. pro 2015 21:32:56

Při brouzdání po internetu jsem narazila na tuto stránku. http://www.dragonfli.co.uk/bees/wax-moth-defences
Je tam klapka,já myslela,že ji používají přímo na papírové krabice,ve kterých se prodávají komerční chovy čmeláků,ale zřejmě je používají jen na ty dřevěné.A později jsem objevila video s touto klapkou,kde měl čmelák problém se dostat dovnitř,takže asi nic moc. https://www.youtube.com/watch?v=0-MO9_yL6i8

Ale hlavně mě zaujalo,že mají nějaký koncentrát s bakteriemi proti zavíječům.Kdoví jak je to účinné :?:
majla
Stálý člen
Stálý člen
Příspěvky: 130
Registrován: úte 03. úno 2015 15:24:31

Tuhle svislou mini klapku, jsem na internetu také zahlédl. Myslím, že na videu nějakého amerického čmelínu. Ovšem nevím, zda je tak účinná, protože přesahy mezi otvorem a klapkou jsou minimální. Čistě teoreticky by měla jít čmelákům otevírat/nadzvedávat jednodušeji, protože je menší a taky je svisle tzn svojí vahou se nemá tendenci tolik přitlačovat na otvor, takže to že se nedaří čmelákovi na videu je spíše jeho nešikovnost než složitost. Já si ale myslím, že lepší je pro čmeláky lézt pod klapku pod mírným úhlem než prakticky do boku a hlavně že le lepší když je klapka šikmo, protože se pak svojí vahou lépe přilne přes otvor.
domisek
Příspěvky: 16
Registrován: pon 25. dub 2016 23:44:13
Bydliště: LIbeř

Zdravím, potřebuju pomoc. Sklápíme klapku tak, jak jsme viděli na videu, utahováním šroubků. Děláme to vždy večer, ale královny se hodně ozývají, evidentně je to ruší. Bojíme se, aby to u nás nevzdaly. poraďte jak to udělat? Čmeláky máme poprvé, takže sbíráme zkušenosti.
majla
Stálý člen
Stálý člen
Příspěvky: 130
Registrován: úte 03. úno 2015 15:24:31

Osobně klapku na vchod umísťuji týden od usazení samičky a to tak aby se pod ní samička protáhla bez dotyku a pak cca po 3 dnech jí snížím jen aby se o ní musela otřít nebo lehce pocítila její váhu a pak ještě jedno přivření na malou mezeru a nakonec úplné uzavření klapky. Šroubem jsem to neřešil, ale je to dobrý nápad. Rozhodně si nemyslím, že by chvilka se šroubovák u čmelínu ideálně večer po setmění, nějak rušila. Klapku přivírám raději vždy večer když je samička uvnitř, protože mám pocit, že je lepší když samička pocítí poprvé změnu na klapce hned při odletu než při návratu.
Uživatelský avatar
Tomáš
Stálý člen
Stálý člen
Příspěvky: 133
Registrován: ned 18. led 2015 14:44:37

Ahoj, já třeba mohu doporučit tento způsob viz. video. Na čmelínu mám kus dřeva se zatlučeným hřebíkem na kterém mám uvázanou niť. Klapka je v poloze podle toho, jak je dřevo daleko. A postupně posouvám dřevo k okraji střechy a přiklápím klapku. ;)

https://www.youtube.com/watch?v=psn1514THZI
domisek
Příspěvky: 16
Registrován: pon 25. dub 2016 23:44:13
Bydliště: LIbeř

Díky moc za rady, dřevo s nití mi přijde super a hlavně tiché. S tím, že by mělo být večerní šroubování v pohodě jsme si mysleli taky, ale oni fakt hodně bzučí. Asi máme citlivky. Jinak jednu máme 11 dní a druhou 9 dní. Tak snad už neprchnou.
Uživatelský avatar
Tomáš
Stálý člen
Stálý člen
Příspěvky: 133
Registrován: ned 18. led 2015 14:44:37

Tak držíme palce ;)
domisek
Příspěvky: 16
Registrován: pon 25. dub 2016 23:44:13
Bydliště: LIbeř

Jen pro jistotu.
Zavřela jsem klapku, větrací otvor jsem nechala zavřený, protože v noci jsou stále 0-2°C.
NEUDUSÍ SE ČMELÁCI ?
majla
Stálý člen
Stálý člen
Příspěvky: 130
Registrován: úte 03. úno 2015 15:24:31

Určitě se nedusí, on žádný čmelín není úplně vzduchotěsný.
Odpovědět