Chov čmeláků v roce 2016

Volná diskuse o chovu a životě čmeláků.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Niky1
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 1258
Registrován: ned 27. pro 2015 21:32:56

Hledala jsem něco na internetu a přitom jsem narazila na toto ve wikipedii:" Bylo zjištěno v Anglii,že u čmeláka zahradního po ovlivnění pesticidy byl vývoj jejich plodu snížen a jejich paměť byla negativně ovlivněna. Navíc pesticidy představují riziko pro vývoj a velikost kolonií.Nízké hladiny neonicotinoidů můžou snížit počet čmeláků v kolonii až o 55%, a být příčinou dysfunkce mozku čmeláků." :(
radim12
Příspěvky: 6
Registrován: pon 04. kvě 2015 21:56:03

Ahoj, včera jsem důkladně prohledal úl, v kterém jsem měl zemního a který zmizel v době kdy měl mít první dělnice a našel jsem "pachatele". Malý brouček Antherophagus nigricornis. Likviduje plod a královna úl v ranné fázi opouští.
Teď mám obavy o skalního. 1. dělnice už měl před 14 dny a dneska při kontrole jsem našel jen královnu a jednu dělnici.
Podle prázdných buněk jich muselo být víc. Mám jim pomoct např. přikrmováním? Radim
Uživatelský avatar
Niky1
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 1258
Registrován: ned 27. pro 2015 21:32:56

Radime,mě tak zlikvidoval minulý rok polního v začátku.Po 28 dnech ještě nevylétávaly dělnice,tak jsem se podívala dovnitř a byly tam už i jeho larvy a buňky měly dírky.
Myslím,že by jsi jim měl pomoct přikrmováním cukerným roztokem s cukru fruktozou v poměru cukru celkem 3 díly a vody 2 díly.
Já tak přikrmuji tu matku s dvěmi dělničkami z toho převzatého čmelínu.Do rohu nebo nejlépe v blízkosti vnitřního vchodu,v obou případech tak aby se obsah nemohl vylít do hnízda)jsem postavila víčko od pet láhve zakryté alobalem s dostatečným otvorem,ale tak aby se tam dělnice omylem neutopila.Opatrně jsem je odkryla a malou injekční stříkačkou jsem zaplnila i největší prázdnou buňku po dělnici,aby hned o něm věděly a nakrmily se,denně kontroluji a doplňuji.Záleží jestli se ti to do té buňky podaří vstříknout,moje matka byla dost slabá asi hladová,tak nebyl problém.Další dny už byla silnější a víčko bylo prázdné tak jsem přidávala jen tam. :)
Uživatelský avatar
Niky1
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 1258
Registrován: ned 27. pro 2015 21:32:56

Dnes jsem si konečně mohla prohlédnout samečka lučního a je krásně žlutý jako kuřátko :D jen do citronova.
Předevčírem při otevření jejich čmelínu tam bylo velké vlhko a bělavý povlak na mnoha místech.Nevím jestli je to nějaká houba nebo plíseň.
Čmelín jsem koupila před několika roky,ale protože tam nechtěl nikdo bydlel na pár roků jsem ho odložila.Letos jsem vypáčila dřevěnou chodbičku,která se mi tam nelíbila a čmelín zmenšovala a ubytoval se luční.Vnitřní rozměry 20x20x20 cm,tloušťka dřeva 2 cm,dole otvor a klapka,horní větrací otvor 2 cm,přesto to větrat nestačí.Musela jsem dát nahoru narychlo polystyrenové víko s dvěma větracími otvory,takže teď už by to mělo být v pohodě.Ono by myslím bylo vůbec nejlepší odvětrávání ve víku,jenže to nejde kvůli dešti.Ve Švýcarsku či Rakousku si dělali větrání ve víku,ale oni tam mají ještě takovou krycí věžičku. ;)

Pro příští rok budu používat pro všechny druhy čmeláků čmelín s vnitřními rozměry 25x25x25 cm a horním větracím otvorem 3,5-4 cm.
Jsem zvědavá jak bude letos uvnitř vypadat čmelín ze zelené domácnosti,když je silné hnízdo zemního.Večer když přiložím ke čmelínu ucho,hučí to tam jak ve včelím úlu jak větrají.
Fessl
Příspěvky: 7
Registrován: sob 07. úno 2015 19:10:53

Na internetu jsem četl, že mladé matky čmeláka rokytového zakládají nové rodiny ve stejné sezoně ve které se narodili. Jestli jsem správně pochopil, tak se mohu tedy tyto mladé matky pokusit také ubytovat? Díky za odpověď.
Uživatelský avatar
Niky1
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 1258
Registrován: ned 27. pro 2015 21:32:56

Fessle,nevím jak to přesně je,ale co vím tak některá z mladých matek pokračuje ve svém mateřském čmelínu.Sama jsem viděla jak mladé matky čmeláka zahradního nosily do mateřského hnízda pyl.Nevím jestli zakládají druhy rychlého vývoje novou kolonii někde i mimo mateřské hnízdo nebo opravdu jen pokračují v tom původním. :?: Třeba bude někdo vědět. ;)
šáby
Příspěvky: 6
Registrován: úte 10. kvě 2016 0:14:43

Ahoj všichni. delší dobu jsem se neozval. Snažil jsem se sledovat dvojdomek založený zhruba před 45 dni neůmyslně s uhorovým a rokytovým :shock: Tři týdny pozoruji jak z hnízda a zpět létají jak dělnice úhorového tak i rokytového. Zajímavá podívaná když střídají u klapky :o Myslím si i když to nemůžu potvrdit, že hnízdo uhájila matka úhorového a matka rokytověho už v hnízdě není. A to z důvodu, že létají nové dělničky úhorového. Rokytový létají asi ve stejném počtu tak asi jako před třemi týdny. Z toho usuzuji, že jenom pomáhají na díle uhorových :roll: Jako začátečník pouze uvažuji a nenašel jsem odvahu dílo důkladně prohlížet, natož do něj zasahovat. Nechal jsem řešení přírodě. Mrzí mě vaše ztráty zemních :( Snad ti moji zemáci vydrží. Mám je od založení hnízda 50 dní a létají docela hojně :) Mussssssím to zaklepattt!! Přeji všem v tom čmelákování více :D a hlavně čmeldům hodně pilu a nektaru :lol: a bez chemie :evil:
majla
Stálý člen
Stálý člen
Příspěvky: 130
Registrován: úte 03. úno 2015 15:24:31

Zdravím po čase příznivce čmeláčích chovů. U mě se daří a nedaří, Rolní mají hezké velké jedince samičky, u Skalních jsem je nepozoroval. Bohužel co mě dost zklamalo je, že i přes klapky jsem už našel v obou čmelínech zavíječe. ty potvory se prostě vždy nekudy do čmelínu protáhnout. U rolních už to celkem stihly samičky už jsou na světě a housenky jsou okolo 1,5cm. bohužel v úlu Skalních sice dělnice docela jsou, ale zamoření zavíječem je velké dokonce už jsou housenky zavinuté pod střechou a už lítají i můry. Tam nevím zda se povede nějaké samičky vyvést.
Přemýšlím zda se vůbec do čištění úlu pouštět a jeli to vůbec u početných hnízd reálné...
Uživatelský avatar
Niky1
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 1258
Registrován: ned 27. pro 2015 21:32:56

Majlo,s těmi zavíječi je mi to líto. :( Já právě také poslední 3 dny chytla po jednom zavíječi na horním větracím otvoru nejsilnějšího hnízda zemního a tak mám obavy jestli nevlezl někudy nějaký i dovnitř. ;) Dívat se dovnitř nemůžu a stejně by mi to nepomohlo,protože na vyčistění od zavíječů bych si vůbec netroufla.Tak já doufala,že ta klapka je ochrání,alespoň minulý rok jsem neměla ve čtyřech čmelínech ani jednoho zavíječe.

Ty skalní nejspíš vyčistit nepůjde pokud je silné hnízdo jak obyčejně bývá ;) ,ale u polních by to stálo za pokus,protože nejsou útoční,spíš jen lehají na záda a naznačují bodnutí.

Tak mě napadlo,pokud jsi toho skalního přemístil s celým obsahem,jestli už tam nebyla vajíčka zavíječe nakladena. :?: Ti zavíječi se mi zdají jako největší hrozba pro čmeláky při jejich chovu ve čmelínech,proto jsem byla vděčná za klapky.

Alespoň,že jsou nové matky u polních :D ,což mě ale překvapuje,že tak brzo.Kdy jsi jejich matku ubytovával?Luční mívají nové matky velmi brzo,ale u polních jsem byla přesvědčena,že docela pozdě. ;)

Šáby,pak dej vědět čí budou nové matky.Škoda jedné matky,tak mohly být dvě rodinky kdyby nevlezly do jednoho čmelínu.
jans
Příspěvky: 49
Registrován: sob 09. dub 2016 10:14:53

Tak jsem odkryl čmelíny a něco jsem nafotil a natočil.Je tam hodně vlhko,až mokro.Jedna matka uhynula už dříve,několik týdnů,nebyla vidět lítat.Na jednom hnízdě jsem našel mrtvého,velkého,asi to byl pačmelák.Zde jsou odkazy.http://jansjans.rajce.idnes.cz/cmelaci/#
https://youtu.be/b22XrT5NDpc
https://youtu.be/YOZPKnouQ8A
https://youtu.be/9dsWKiDrSYI
Odpovědět