Chov čmeláků v roce 2016

Volná diskuse o chovu a životě čmeláků.
Odpovědět
Honza79
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 893
Registrován: úte 14. dub 2015 18:15:08
Bydliště: Zbořený Kostelec
Kontaktovat uživatele:

Tak moji skalní mi teda dávají zabrat. Květináč náporu silného hnízda nevydržel nebo došlo v sypké zemině k nějakému posuvu a skalní už lezou kromě klapky i dalšími dvěma místy pod plachtu a dále ven. Snažil jsem se jim to ucpat, ale vždy objeví jinou cestu. Dovedou usilovně hrabat. Tak jsem se rozhodl k radikálnímu kroku - dnes večer bude stěhování, už jsem nachystal čmelín..... ;)
Uživatelský avatar
Niky1
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 1258
Registrován: ned 27. pro 2015 21:32:56

Honzo,tedy ty si troufáš.Doufám,že nejsi alergický na bodnutí.Skalní jsou docela hodně agresívní při obraně hnízda a narušitele i pronásledují. ;)
Držím ti palce,aby to proběhlo hladce.A chceš to udělat za tmy s použitím červené lampy nebo jen až se setmí?
Hned zítra poreferuj jak jsi to zvládl.Jak bych si tak troufla akorát na polní nebo luční,možná ještě zahradní. :lol:
Honza79
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 893
Registrován: úte 14. dub 2015 18:15:08
Bydliště: Zbořený Kostelec
Kontaktovat uživatele:

Niky1 píše:Honzo,tedy ty si troufáš.Doufám,že nejsi alergický na bodnutí.Skalní jsou docela hodně agresívní při obraně hnízda a narušitele i pronásledují. ;)
Držím ti palce,aby to proběhlo hladce.A chceš to udělat za tmy s použitím červené lampy nebo jen až se setmí?
Hned zítra poreferuj jak jsi to zvládl.Jak bych si tak troufla akorát na polní nebo luční,možná ještě zahradní. :lol:
No, co mi zbývá. Nechci riskovat vniknutí zavíječe, když se hnízdu tak daří. Alergický nejsem. Pokusím se hned až se setmí.... ;)
marek972
Velmi aktivní člen
Velmi aktivní člen
Příspěvky: 341
Registrován: čtv 07. črc 2016 18:00:05
Bydliště: Slany

Zdravim vsechny chovatele,

sleduju tuto diskuzi pravidelne od minuleho roku a cmelaky jsem se rozhodl chovat tento rok poprve na zaklade tohoto fora. Mam cmelin od CSOP Jaromer a druhy od Zelene Domacnosti. Od CSOP se mi na jare nepodarilo osidlit (nepocital jsem pokusy), ale ten od ZD se mi podarilo na poprve a to zovna skalnim :)

Rad bych se zeptal zkusenejsich na skalni - dle poctu priletu/odletu (kazdou minutu se "neco leta") a velikosti delnic si myslim ze je hnizdo silne, ale zatim jsem videl jen jednoho samecka (minuly tyden), ale mlade kralovny myslim zatim ne-podotykam ze sleduju cmelin denne. Kdy mohu odhadem cekat nove kralovny abych je nepropasl? Cmelin byl osazen 1.kvetna.

Diky za odpoved!
Uživatelský avatar
Niky1
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 1258
Registrován: ned 27. pro 2015 21:32:56

Marku,blahopřeji k usídlení mého oblíbence :) .Pokud už máš samečky,matky by je měly zanedlouho následovat.Já jsem první matky většinou pozorovala,když dělnice byly 8 týdnů staré,ale někdy už v sedmém nebo i později v devátém týdnu stáří.Dej pak vědět až se vylíhnou. :)

Možná to byla jen náhoda,že se ti v tom druhém neubytovali. ;) Jestli je to tento z odkazu http://www.pomahamprirode.cz/obchod/bud ... /cmelin-2/ ,pak se nijak zvlášť neliší,nebo ano?Napadlo mě,jedině že by se jim nelíbila náplň pokud je jako na obrázku.Zdá se mi trochu drsná,ale obrázek může klamat. :?:

Každopádně si do něho navrtej jeden nebo spíš dva otvory na větrání.Kdyby se ti tam ubytoval zemní a ještě bys použil klapku,tak se v horku upečou.
Já mám u jednoho čmelínu dva horní velké větrací otvory,přesto v horku větrali,že se ozýval hukot jak z včelího úlu a ještě jsem jim zvedla i klapku.
marek972
Velmi aktivní člen
Velmi aktivní člen
Příspěvky: 341
Registrován: čtv 07. črc 2016 18:00:05
Bydliště: Slany

Niky1 píše:Marku,blahopřeji k usídlení mého oblíbence :) .Pokud už máš samečky,matky by je měly zanedlouho následovat.Já jsem první matky většinou pozorovala,když dělnice byly 8 týdnů staré,ale někdy už v sedmém nebo i později v devátém týdnu stáří.Dej pak vědět až se vylíhnou. :)

Možná to byla jen náhoda,že se ti v tom druhém neubytovali. ;) Jestli je to tento z odkazu http://www.pomahamprirode.cz/obchod/bud ... /cmelin-2/ ,pak se nijak zvlášť neliší,nebo ano?Napadlo mě,jedině že by se jim nelíbila náplň pokud je jako na obrázku.Zdá se mi trochu drsná,ale obrázek může klamat. :?:

Každopádně si do něho navrtej jeden nebo spíš dva otvory na větrání.Kdyby se ti tam ubytoval zemní a ještě bys použil klapku,tak se v horku upečou.
Já mám u jednoho čmelínu dva horní velké větrací otvory,přesto v horku větrali,že se ozýval hukot jak z včelího úlu a ještě jsem jim zvedla i klapku.
Diky za rychlou odpoved. Pokud je to jak rikas, budou zrejme do 2-3 tydnu (prvni delnice jsem mel koncem kvetna). Samecka jsem videl zatim jen jednou minuly tyden a od te doby nic, jen casto vyletavaji dalsi a dalsi nove delnice (delaji seznamovaci let).

S tim cmelnem CSOP jsi se trefila, napln jsem samozrejme vymenil po prvnich pokusech neb se mi taky zdala spatna za napln od ZD, ale stejne nic - aspon poresim pro pristi sezonu to vetrani, klapku mam samozrejme od zacatku na obou :)

Pri velkem vedru se mi osvedcilo vyhodit plexisklo a mam na nej jen jemnou sitku, kterou castecne prikryju strechou. Prikladam nejaka videa:

https://youtu.be/6whIhn3evdU
https://youtu.be/SkBnfq477Z0
https://youtu.be/qFh6LWpI44A
Uživatelský avatar
Niky1
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 1258
Registrován: ned 27. pro 2015 21:32:56

Marku,díky za hezká videa a dobrý nápad s uchycením té síťky. :) Já ji kdysi měla v rámečcích,které byly položené na lištách co se dává pozorovací plexi.Když jsem změnila čmelíny,tak se mi je už nechtělo vyrábět při mé nevelké zručnosti.Po letošním opětovném vedru jsem se rozhodla,že si je přeci jenom opět vyrobím pro příští sezónu.No a ty jsi přišel s jednoduchým nápadem připnout je připináčky.Takže se nebudu trápit a udělám to stejně. :lol: Pak stačí ve vedrech nadzvednout stříšku. :)
Honza79
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 893
Registrován: úte 14. dub 2015 18:15:08
Bydliště: Zbořený Kostelec
Kontaktovat uživatele:

Tak skalní jsou přestěhovaní. Stálo mě to 2 žihadla, ale už bydlí v novém ;) Když jsem ten květináč přendaval do čmelínu, myslel jsem, že exploduje - to byl hukot :D Jinak se dostávali ven prasklinou v květináči. Uvidíme ráno, jak se budou na nový dům tvářit ;)
Uživatelský avatar
Niky1
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 1258
Registrován: ned 27. pro 2015 21:32:56

Honzo,to jsem ráda,že se ti to povedlo. :D Dvě žihadla se dají zvládnou pokud nejsi alergický. :lol: Mě nenapadlo,že je tam budeš dávat i s květináčem,a to se tam bez problémů vešel?Jsem zvědavá jestli nebudou mít problém s novým domovem,ale snad hned udělají orientační let a zvyknou si rychle,pokud jsi je nechal na stejném místě.Pokud ne,tak možná budou hledat na tom starém. ;)
Honza79
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 893
Registrován: úte 14. dub 2015 18:15:08
Bydliště: Zbořený Kostelec
Kontaktovat uživatele:

Tak a ještě trochu prodrobností. Akci jsem zahájil úderem 22. hodiny, počkal jsem až se tedy opravdu setmí. Asistovala mi manželka, svítila mi baterkou s červeným světlem. Měl z toho strach, ale žihaldo nedostala ;) Po odkrytí plachty se tam pohybovalo odhadem tak 20 dělnic. Většinu jsem posbíral do sklenice a vhodil do připraveného čmelínu. Pak jsem začal postupně odhrabávat zem okolo květináče, prasklinou ve dně se občas nějaké dělnice dostali ven. Dvěma se podařilo nepozorovaně chytnout se mých rukavic a vylézt na nechráněnou část ruky, kde mě patřičně vytrestaly svým žihadlem ;) Ale nebylo to nic vážného. Květináč jsem nakonec ze země uvolnil a rychle přenesl do čmelínu. To byl kritický okamžik, aby vše klaplo a nedošlo k úniku zuřících dělnic... Také jsem měl obavu, zda se květináč do čmelínu vejde. Ale vyšlo to akorát. Byla to taková ta střední velikost, navíc čmelín je domácí výroby, rozměrově asi jako ze ZD, možná i o něco větší. Čmelín jsem umístil na původní místo, klapka je stejné barvy - žlutá. Ráno jsem přišel a čmeláci vesele lítají jakoby se nic v noci nestalo. Několik dělnic, co zůstaly přes noc venku bloudí okolo. Snad si cestu najdou nebo je chytím a do čmelínu přídám stříkačkou. Celkově tedy můžu říci, že se stěhování povedlo bez větších zádrhelů. ;)
Odpovědět