Chov čmeláků v roce 2016

Volná diskuse o chovu a životě čmeláků.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Niky1
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 1258
Registrován: ned 27. pro 2015 21:32:56

Honzo,nešlo by ty sponky přitlouct kladívkem?Nechtělo by se mi kupovat i nastřelovací sponkovačku,kterou jinak nevyužiju.Pokud ano,kde se dá koupit sponky samostatně?V Obi asi ne?
Uživatelský avatar
Vašek
Příspěvky: 43
Registrován: pon 02. kvě 2016 22:39:35
Bydliště: Rostock, DE

Jasně, kuchyňské sítko, mělo mě to napadnout, díky za tip :)

Niky, myslím že to bude stačit připevnit obyčejně pomocí připínáčků nebo krátkých hřebíčků s širší hlavičkou. Díky moc za ten odkaz na Eurositex, teď jsem si to prohlédl pozorněji a mají tam síťky s průměrem ok od 0,02mm, což je skvělé :-)
Honza79
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 893
Registrován: úte 14. dub 2015 18:15:08
Bydliště: Zbořený Kostelec
Kontaktovat uživatele:

Niky1 píše:Honzo,nešlo by ty sponky přitlouct kladívkem?Nechtělo by se mi kupovat i nastřelovací sponkovačku,kterou jinak nevyužiju.Pokud ano,kde se dá koupit sponky samostatně?V Obi asi ne?
Niky, sponky by měly být k dostání v každém hobby marketu. Kladívkem by to mělo jít přitlouct taky, ale bude to složitější a pozor na prsty. Možná ty připínáčky budou lepší. Když je dáš s rozestupem tak 1,5 cm, splní funkci taky.
Honza79
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 893
Registrován: úte 14. dub 2015 18:15:08
Bydliště: Zbořený Kostelec
Kontaktovat uživatele:

Tak u mě jsou královny skalních stále vidět. Že nám letošní sezona vrcholí a samečci urputně hledají samičky jsem na vlastní oči zažil. Jeden takový mládenec se mi dnes kolem poledne zatoulal až do obýváku.... :lol:

https://www.youtube.com/watch?v=5en19p_ ... e=youtu.be
Uživatelský avatar
Niky1
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 1258
Registrován: ned 27. pro 2015 21:32:56

Honzo děkuji. :) Ti tvoji samečci nemají žlutý proužek a žlutou čupřinu,nebo to jen nevidím?
marek972
Velmi aktivní člen
Velmi aktivní člen
Příspěvky: 341
Registrován: čtv 07. črc 2016 18:00:05
Bydliště: Slany

Honza79 píše:Tak u mě jsou královny skalních stále vidět. Že nám letošní sezona vrcholí a samečci urputně hledají samičky jsem na vlastní oči zažil. Jeden takový mládenec se mi dnes kolem poledne zatoulal až do obýváku.... :lol:

https://www.youtube.com/watch?v=5en19p_ ... e=youtu.be
Hezke video. Honzo dnes jsem se podival do cmelina a opet tam tri kralovny byly. Nevim proc se mi zdal v tydnu opusteny (ze by to spatne pocasi?). Delnic ale rozhodne ubylo....
Honza79
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 893
Registrován: úte 14. dub 2015 18:15:08
Bydliště: Zbořený Kostelec
Kontaktovat uživatele:

Niky1 píše:Honzo děkuji. :) Ti tvoji samečci nemají žlutý proužek a žlutou čupřinu,nebo to jen nevidím?
Bude to asi nějaká tmavší varianta. Čupřina je menší než obvykle. Žlutý proužek je úzký a tmavý, skoro se v té černé barvě ztrácí.
Honza79
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 893
Registrován: úte 14. dub 2015 18:15:08
Bydliště: Zbořený Kostelec
Kontaktovat uživatele:

marek972 píše:Hezke video. Honzo dnes jsem se podival do cmelina a opet tam tri kralovny byly. Nevim proc se mi zdal v tydnu opusteny (ze by to spatne pocasi?). Delnic ale rozhodne ubylo....
Hnízdo už stagnuje a dochází k soupeření některých dělnic o vládu nad hnízdem se starou matkou - pokud je ještě naživu. Pak ten zavíječ, ten zánik hnízda samozřejmě urychlí. Postupně se budou čmeláci vytrácet. Poznat to půjde spolehlivě na síle bzukotu, když zaklepeš na stěnu. Jinak je možné, že to chladné počasí v minulém týdnu některé matky přilákalo zpět. Nebo tam byly ještě nějaké královny schované a daly o sobě vědět až nyní... ;)
Uživatelský avatar
Niky1
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 1258
Registrován: ned 27. pro 2015 21:32:56

Vašku,avatar bombus monticola sis dal schválně nebo se ti jen líbil obrázek?

Tak si představte,z toho jednoho čmelínu zemních už nevylétavali čmeláci tak jsem ho otevřela.V rohu se na stěně choulila jedna matka a byla tam jedna dělnice.Bylo mi divné,že matka neodletěla,podívala jsem se na vnitřní část trubky a ta byla ucpaná výstelkou.Přitom je trubka světlý průměr 2,5cm,tak teď nevím jestli ucpou i tu 3 cm co tam chci dát příští sezonu. :?: Asi si připravím čmelín s trubkou,ale nejdřív zkusím zemního ubytovat do čmelínu bez ní a pokud nebudou mít zájem tak budu muset ubytovat do toho s trubkou. ;)

Po díle lezly malé housenky broučka antherophagus nigricans a jsou to pěkné potvory.Několik buněk bylo navrtáno a samozřejmě uvnitř uhynulí vysušení čmeláci. :evil:
Uživatelský avatar
Admin
Administrátor
Příspěvky: 18
Registrován: ned 11. led 2015 11:49:51

Ahoj, tak koukám že podle příspěvků se pomalu, ale jistě blíží konec letošní sezony. Každopádně mám radost, že někteří úspěšně mladé matky přece jenom odchovali. Tak ať se všem daří. ;)

Admin
Odpovědět