Chov čmeláků v roce 2016

Volná diskuse o chovu a životě čmeláků.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Niky1
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 1258
Registrován: ned 27. pro 2015 21:32:56

Josefe.tak to je fajn 3 čmeláci. :)
Já včera myslela když je krásný bezvětrný den jak budou čmeláci hledat,ale opak byl pravdou.Viděla jsem na moment na konikleci skalního a luční se kolem také jen mihli.Ani na místě kde jsem vždy vyhledávala čmeláky ani ťuk.Ale nakonec přeci jenom nějaký luční hledal kolem dříví a podařilo se mi ho ubytovat. :D Tak mám 2 zemní a jednoho lučního.
Uživatelský avatar
Niky1
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 1258
Registrován: ned 27. pro 2015 21:32:56

Luky,já dnes začala teprve první fázi.Chtěla jsem začít třetí den po usídlení,ale nechala jsem to raději až na pátý.To zas bude než si zvyknou na plně zavřenou. :roll:
Honza79
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 893
Registrován: úte 14. dub 2015 18:15:08
Bydliště: Zbořený Kostelec
Kontaktovat uživatele:

Přátelé, tak já začínám opět od nuly. Můj zemní opět nelítá. :cry: Vrátil jsem se po dvou dnech z práce a čmelíny jsou prázdné. Asi ho odradil ten mráz - v sobotu ráno u nás prý bohužel byly 2 až 3 stupně pod nulou.... Teď jsem otevřel čmelín a našel jen soudek se zásobami pylu. Bylo tam také dost roztočů, co parazitují na čmelácích. Královna mohla být oslabena a ve spojení s tím mrazem hnízdo nakonec opustila. Každopádně takhle krutý začátek sezony už dlouho nepamatuju. Uvidíme dále, mám tři dny volna a bude hezky. Snad se zadaří.

Josefe, taky mám tu zkušenost, že se lépe daří usadit zejména zemní na začátku sezony nebo po oteplení po chladném počasí. Letošní rok to navíc potvrdil.
Luky
Příspěvky: 25
Registrován: čtv 05. úno 2015 20:49:46

chci se zeptat, jak často čmelák zemní Vám vylétává ze čmelína na pastvu, tak ten 2-3 den po usazení? U mě pozoruji maximálně 3-4 za den. Je to obvyklé?

Díky, Luky
Honza79
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 893
Registrován: úte 14. dub 2015 18:15:08
Bydliště: Zbořený Kostelec
Kontaktovat uživatele:

Luky, myslím, že to je optimální. V prvních dnech má čmelák také hodně práce uvnitř - upravit si výstelku, postavit buňku na zásoby a na vajíčka. Já pozoroval klidně tři hodiny pauzu mezi výlety. Rozhodně nemůže pořád lítat, tam a zpátky.
majla
Stálý člen
Stálý člen
Příspěvky: 130
Registrován: úte 03. úno 2015 15:24:31

Já jsem se pokoušel usadit dva kusy v neděli. Bylo teplo a se zázrakem jsem dvě samičky za odpoledne viděl a s ještě větším štěstím obě odchytil (zřejmě obě rodu Zemní, moc jsem je neprohlížel, abych je nestresoval). Pamatovací lety provedli, ikdyž jedna trochu přesvědčivější. Takže následující dny ukážou jestli se vracejí. Jiné druhy jako např. Skalní jsem zatím neviděl.
Odchytil jsem je na rozhraní louky a stromů, kde ještě není tráva a spíše suché listí, jehličí a keře jsou neolistěné.
Na ostatních místech co mám další čmelíny, kde se dostanu jen vyjímečně doufám alespoň v nějaké samoobsazení, ikdyž pravděpodobnost je malá.
Uživatelský avatar
Niky1
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 1258
Registrován: ned 27. pro 2015 21:32:56

Honzo,tak to je mi moc líto. :(
Právě pro nebezpečí nočního mrazu co nemám čmelíny v zemi jsem usazovala kolem poloviny dubna.Letos jsem to zkusila znovu brzo,jelikož mám dva silnostěnné dřevěné a termoboxy by také měly být solidní.Ale navíc jsem podle německého fóra dala dovnitř víko z polystyrénu s dvěmi větracími otvory,takže komůrku mají celou zateplenou(víko odstraním až budou létat dělnice podle průběhu počasí)a navíc na noc do vchodu strčím jemný chomáček bavlny.Ráno ani nemusím vyndávat,samy si přes něho vylezou ven.A navíc mám čmelíny v závětří.
U nás také muselo v tu dobu mrznout jelikož známé ve skleníku zmrzly sazeničky rajčat.

Majlo,tak ať se vrátí obě dvě. :) Dal jsi jednu do toho vnitřního čmelínu?Já jsem nakonec také jeden umístila v kotelně,ale výlet z něho je dost nepříjemně umístěn.Letová dráha se protíná s vchodovými dveřmi,tak nevím jestli by nedocházelo ke kolizím s čmeláky při vycházení. :mrgreen: Takže s použitím tohoto čmelínu prozatím váhám.
Honza79
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 893
Registrován: úte 14. dub 2015 18:15:08
Bydliště: Zbořený Kostelec
Kontaktovat uživatele:

Niky, taky mám silnostěnné čmelíny. Přiznám se, že takový mráz jsem nečekal. Kdybych byl v tu dobu doma, tak bych vchod ucpal,případně ještě přehodil přes čmelín do rána starou deku (pro jistotu).

Jinak dnes kolem oběda 3x pokus o usazení zemního, dva absolutně bez zájmu, jeden se velice zajímal, tak budu čekat.
Teď odpoledne vůbec nehledají, nevím co by chtěli, takové pěkné počasí....
josef569
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 93
Registrován: ned 03. kvě 2015 23:02:25

Zdravim všechny. Dnes jsem usazoval asi 6 čmeláků. jednalo se o zemní a jeden snad mohl být hájový. Nevypadá to dobře, neprojevili o ubytování žádný zájem. Je zajímavé, že ty moje plastové čmelíny nemám obsazené a to již bylo tak 15 pokusů a nikdy neudělali pamatovací let. Mám podezření, že cítí ten plast, který jim asi nedělá dobře.
Dnes mne zarazila jedna věc. Včera jsem ubytoval lučního / 2x se vrátil do čmelínu/, ale dnes večer do čmelínu rovnou zaletěl zemní, dvě minuty tam pobyl a zase odletěl. Mám obavy, aby lučního nevyštval,byl by mi milejší než ten zemní.
Uživatelský avatar
Niky1
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 1258
Registrován: ned 27. pro 2015 21:32:56

Josefe,takže toho jednoho zemního máš v dřevěném čmelínu?A tam kde lučnímu vletěl zemní jsi zkoušel ubytovat předtím i zemního?

Včera jsem na kamčatce pozorovala několik lučních a po jednom rokytovém a polním.Takže létají,jen nevím jestli to byli probuzeni nebo už někde ubytováni.
Odpovědět