Chov čmeláků v roce 2016

Volná diskuse o chovu a životě čmeláků.
Odpovědět
Luky
Příspěvky: 25
Registrován: čtv 05. úno 2015 20:49:46

Máte všichni letos už aspoň jednoho čmeláka ubytovaného, nebo se někdo snaží usadit ještě prvního?
Honza79
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 893
Registrován: úte 14. dub 2015 18:15:08
Bydliště: Zbořený Kostelec
Kontaktovat uživatele:

Mám 2x zemního a 1x lučního.
Uživatelský avatar
Niky1
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 1258
Registrován: ned 27. pro 2015 21:32:56

Já také dva zemní plus jeden luční.

Luky a kolik jich máš ty?
Honza79
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 893
Registrován: úte 14. dub 2015 18:15:08
Bydliště: Zbořený Kostelec
Kontaktovat uživatele:

Musím ještě podotknout, že tímto jsem letos na svém maximu. Mám plno a další čmelín mi už letos doma neprojde... :( Poslední tři týdny jsem totiž buď v práci nebo u čmeláků ;)
Luky
Příspěvky: 25
Registrován: čtv 05. úno 2015 20:49:46

Mě přestal cca po týdnu létat zemní, tak mám obavu, že letos budu bez čmeláka :cry:
Honza79
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 893
Registrován: úte 14. dub 2015 18:15:08
Bydliště: Zbořený Kostelec
Kontaktovat uživatele:

Luky, tak to je mi líto. Ale nezoufej, situace se mění každý den. Já na úvod během týdne přišel o dva zemní... Ještě není tak pozdě, dnes navečer jsem při procházce dva hledající zemní viděl. Nevím, kolik máš na čmeláky času. Ale vrhni se na to, druh nevybírej a ono něco vyjde! Držím palce!
josef569
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 93
Registrován: ned 03. kvě 2015 23:02:25

Už asi 10 dnů mi pracují 3 čmeláci zemní. Dva dny se mi vrací pravděpodobně čmelák rolní. Byl poslední, kterého jsem usazoval a čmelín se mu strašně líbil.Pokouším se ještě obsadit 2 čmelíny, ale nedaří se. Celkem 28 pokusů, snažil jsem se upravovat hnízdo i délku husího krku, ale nepomohlo to. :mrgreen:
Uživatelský avatar
Niky1
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 1258
Registrován: ned 27. pro 2015 21:32:56

Luky,a není možné že jsi ho prostě jen neviděl létat na pastvu?Držím pěsti,aby tam byl nebo aby se ti podařilo obsadit i jiný čmelín.Bohužel dokud matka létá na pastvu může se jí cokoliv přihodit. :(


Josefe,ty alespoň máš možnost zkoušet,i když neúspěšně. :) Já ani to ne prozatím. ;) Možná by přeci jenom raději dřevěný čmelín?Už jsem přemýšlela,že si postupně dřevěné čmelíny ještě pořídím.Vždyť máme každý rok narozeniny a vánoce. :lol:
majla
Stálý člen
Stálý člen
Příspěvky: 130
Registrován: úte 03. úno 2015 15:24:31

Mě se potvrdilo, že jsem před 3mi dny usadil čmeláká úhorového, nebo nějaký podobný druh. Protože po dvou dnech jsem ho náhodně viděl se na jisto vracet do čmelínu a to jsem zrovna jen procházel kolem. Nemám poslední dny vůbec čas na chytání domů se vracím až v podvečer kdy čmelíci moc nelétají. Ve druhém vnitřním čmelínu doufám je čmelák zemní, kterého jsem jednou viděl vracet trochu nejistě, nicméně večer jsem do otvoru ohnul stéblo trávy a dnes ráno v sedm bylo na česně tak snad také je obydlen. Dnes doufám, že domů dorazím dříve a bude čas ještě něco odchytit. O víkendu se chystám chytat na dalších stanovištích.
Zatím bych osídlení čmelínů neviděl tak skepticky, zdaleka ne všechny samičky mají již založené hnízda je teprve půlka dubna. Na kvetoucích stromech jsem nijak velké množství samiček s pylem na nožičkách nezaznamenal. Přes den (bohužel v ten čas je nemohu odchytit jsem v práci) jsem včera byl v Plzni a na Jižním Předměstí - nádraží jsem viděl tři hledající samičky zemního.
Jinak to znám dokud člověk nemá skoro žádné usazené tak je vděčný za každý druh, ale pak když se trochu zadaří začne mít roupy a začne si vybírat, že by raději nějaký konkrétní druh a ještě do kterýho čmelínu... ;o)

Co se týká čmeláku sklaních tak jsem je měl zatím každý rok v nějakém čmelínu. Letos jsem zatím viděl asi jen jednoho, ale oni začínají létat déle takže věřím, že ještě jich pár uvidíme/usadime.
Uživatelský avatar
Mája
Příspěvky: 42
Registrován: pát 24. dub 2015 9:41:55

Jak dlouho čekáte, jestli se čmeláčice vrátí pokud provedla hezkej orientační let? Kdy už nabídnout čmelín jiné?
Odpovědět