Chov čmeláků v roce 2016

Volná diskuse o chovu a životě čmeláků.
Odpovědět
majla
Stálý člen
Stálý člen
Příspěvky: 130
Registrován: úte 03. úno 2015 15:24:31

Někdy neskutečně trpím, když se objeví hledající čmeláčice a já jsem daleko od čmelínů a jen musím na ní koukat... Jako právě teď, sedím v kanceláří v přízemí v Pardubicích a najednou přímo pod oknem cca 6 metrů ode mě poletuje čelák skalní hledá a hledá sedne zaleze do trávy a zase vzlétne a znova hledá sedne a pořád dokola a já to sleduju a říkám si hochu jak bych tě chytil a nabídl ti čmelín, jenže jsem v práci a čmelín je doma v Hradci Králové...

to mně dává otázku: Jak nejdál od čmelínu vůbec samičky chytáte a převážíte? Myšleno i časově od chycení po vpuštění.


Mája:
pokud nabídnu a provede pamatovací let fakt přesvědčivě čekám aspoň den, ale nemám moc čas pozorovat čmelín jestli lítá a pokud se mi zdá, že pohyb tam není a ještě k tomu se mi naskytne chytit další hledající samičku tak klidně vpustím i další. Jenže čmelíny mám doma tři a tak obvykle rotují s nabízením čmelík podle toho kde jsem měl pamatovací lety nepřesvědčivé. A kde už jsem viděl vletět čmeláka samostatně tam už to beru za obsazené. Nestává se, že by nějaký čmelák sám vlétl dovnitř aniž by měl ke čmelínu už vztah. Ale první týden je moc lítat stejně nevidím a je to takové trochu o nervy, protože je velká nejistota, jestli to vlastně úspěšně klaplo.
Fessl
Příspěvky: 7
Registrován: sob 07. úno 2015 19:10:53

Ahoj všem.
chtěl bych se poradit. Mám takový pocit, že ubytovaní čmeláci, pokud létají na pastvu z úlku, tak třeba po 14 dnech nejsou vůbec slyšet. Jako kdyby samičky létaly na nižší otáčky křídel :) . Máte někdo taky podobnou zkušenost?
Honza79
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 893
Registrován: úte 14. dub 2015 18:15:08
Bydliště: Zbořený Kostelec
Kontaktovat uživatele:

Májo, jak píše majla minimálně den. Pokud přesto máš pochybnosti a čmeláka si neviděla, tak vlož do česna nějaký předmět, stéblo trávy nebo drobný kamínek (to používám já). Prolézající čmelák kamínek překlopí nebo odsune ven. Je to vyzkoušené, čmeláka to nevyruší.

Majlo, to máš tedy na skalní štěstí. Já už ho neměl usazeného několik let. :(
Jinak čmeláky chytám na zahradě, pak jsou do cca 2 - 3 minut ve čmelíně, dále na louce a na poli u domu (do 5 minut). Když je bída, vyrážím na "lov" na kole (do 10 minut). Déle nemá moc smysl. Platí jasné a známé pravidlo - čím rychleji bude matka ve čmelíně, tím je naděje na osídlení vyšší....

Fessl, nevím přesně, co dotazem myslíš. Může být po noci trochu zatuhlá a pak je ráda, že letí, např. dnes ráno byly zase jen 3 stupně... Spíš to bude tím, že létá už na jistotu a rychleji, proto není tolik slyšet jako když hledá hnízdo a létá pomaleji.
Uživatelský avatar
Niky1
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 1258
Registrován: ned 27. pro 2015 21:32:56

Fessle,také jsem si všimla,že někdy letí tišeji.Ale teď v tom vlhkém počasí hučí pořádně. :lol:
Hluboký tón při letu, pro čmeláky tak typický, je vyvoláván prouděním vzduchu v hrudních průduchách=podle wikipedie https://cs.wikipedia.org/wiki/Diskuse%3 ... zemn%C3%AD .
jans
Příspěvky: 49
Registrován: sob 09. dub 2016 10:14:53

Tak se mi asi dnes zadařilo,2 čmeláci ,2 budky a 2 pamatovací lety,ještě jeden a je plno.Už jsem si myslel že snad mají všichni hnízdo.Kdo zůstane ukáže čas.
Uživatelský avatar
Niky1
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 1258
Registrován: ned 27. pro 2015 21:32:56

Já také jedu na kole jen po okolí,abych se mohla hned vrátit,pokud se mi podaří vhodného čmeláka chytit.Ale stejně se mi nejlépe usidlují ti co mi létají přímo na zahradě,s mnohem větším úspěchem než ti z okolí. ;)

Dnes jak vysvitlo slunko tak čmeláci zemní a zřejmě i hájovi létali,ale hodně z nich se po chvilce schovalo do listí. ;) Chytila jsem tři vyhledávající,ale neměli zájem zůstat.Ještě jsem viděla rokytového,ale ten jenom poletoval a také se schoval.Možná se opravdu teprve začnou víc uhnizďovat až se ještě trochu oteplí.

Tak to vypadá,že se polní přeci jenom ubytuje.Dnes jsem ji viděla několikrát letět ven a dovnitř. :)

Majlo,já jsem také nakonec zprovoznila vnitřní čmelín,ale prozatím se mi tam žádná zemní neubytovala.Možná kdyby byl dřevěný,ale už žádný nemám.Ale nevzdávám to. :)
Uživatelský avatar
Niky1
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 1258
Registrován: ned 27. pro 2015 21:32:56

Jansi,a které druhy se ti podařilo ubytovat?
Pučmeloud
Příspěvky: 22
Registrován: ned 07. úno 2016 20:07:33
Kontaktovat uživatele:

Tak jsem před dvěma týdny propadl mírné nejistotě, že ve čmelínech královny na několik pokusů nezůstaly. :cry: V depresi jsem tehdy vzal dva květníky, upravil je na čmelíny a zahrnul jsem je hlínou. Jeden byl obsazen hned první den a na první pokus. :D Druhý je obydlen na druhý pokus. ;) Úspěšnost radostná, hned jsem měl lepší náladu pro čekání na zabydlení královen v klasických čmelínech. :D
julio
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 87
Registrován: pon 23. úno 2015 19:17:52
Bydliště: Žilina

Dnes som opäť nastavil statív s fotoaparátom a urobil niekoľko záznamov, aby som si potvrdil obsadenosť čmelínov. Zatiaľ tri obsadené. Dnes som tiež odchytil dvoch skalných a usadil do čmelínov. Obidvaja urobili nádherný zoznamovací let. Tak budem sledovať, či sa vrátia. Do jedného som chcel síce rokytového, ale akosi ich nie je vidieť. Mám aj záznam z jedného čmelína po vylezení a zoznamovaní sa s okolím. Kvalita je taká nanič, asi som niečo zle nastavil, skúsim prerobiť.
https://www.youtube.com/watch?v=AvokWSe ... e=youtu.be
Uživatelský avatar
Niky1
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 1258
Registrován: ned 27. pro 2015 21:32:56

Julio,moc hezké video.Jak já ti závidím(samozřejmě v dobrém). :roll: Mám ráda všechny čmeláky,ale skalní mi od začátku ani nevím proč tak nějak přirostl nejvíc k srdci a zrovna toho nemůžu ubytovat a téměř ani vidět.Minulý rok jsem ho viděla jen díky tomu,že někde ubytovaná matka přiletěla na kvetoucí borůvky. :( Kdyby alespoň v českém čmelákovi nabízeli založené dílo s matkou. :!: ;)
Odpovědět