Chov čmeláků v roce 2016

Volná diskuse o chovu a životě čmeláků.
Odpovědět
majla
Stálý člen
Stálý člen
Příspěvky: 130
Registrován: úte 03. úno 2015 15:24:31

Ahoj všem, moc často se mi nepoštěstí vidět létat čmeláky do čmelínu. Úhorový ve vnitřním čmelínu bzučí i celkem létá, myslím, že prosperuje. Zemního v druhém vnitřním čemlínu jsem poslední dny neviděl, ale zatím nemám důvod si myslet, že tam není... Ale mám potvrzeno usazení čmeláka zemního v jiném venkovním čmelínu, kontroloval jsem ho v sobotu už jsem si myslel, že tam nic není, žádné bzučení, tak jsem rozhrnul výstelku až jsem narazil na vyvoskovaný vchod do komůrky a čmelák bez bzučení na mě jemně vykoukl tak jsem ho hned zpět přihrnul a zavřel čmelín. Druhý den (neděle), když byla opravdu zima, dost jsem jí litoval tak odpoledně trochu vylezlo sluníčko a viděl jsem samičku zemního se vracet v klidu zpět, tak snad vydrží.
Také jsem v soboru chytil samičku skalní dal jí do čmelínu menších rozměrů (22x20x17cm) ze spárovky tl. 28mm vpustil jsem ji dovnitř hned za 10 minut vylétla a provedla důkladný pamatovací let. Za dalších 10 minut kroužení kolem čmelínu a vrácení dovnitř, takže doufám v úspěch.
Jeden domácí čmelín mám stále volný jedna skalní v pátek mě vypekla jelikož ve čmelínu zatuhla přes noc musel jsem jí pustit sám.
Překvapení je zřejmě samovolné usazení nevím jakého druhu v budce do které jsem jen vložil vatu ze 100% bavlny. Vloni se mi do stejné budky usadili sklaní a letos zůstala budka neobsazena ptáky tak jsem do ní dal zmíněnou vatu a něco tam bzučí obyvatele jsem ale neviděl.
Uživatelský avatar
Niky1
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 1258
Registrován: ned 27. pro 2015 21:32:56

Majlo,měl jsi štěstí,že se ti usadil úhorový. :) Četla jsem,že nerad přijímá budky.

A mě se v poledne poštěstilo u první ubytované zemní vidět první dělničku na průzkumu. :D Vylezla na česno a po chvilce se vrátila do čmelínu.Druhá ubytovaná zemní také dnes v kuse lítá tam a zpátky,takže je předpoklad vylíhlých dělnic uvnitř.

Zrovna jsem byla na cprůzkumu a kdyby nelítali ti moji,tak si budu myslet,že čmeláci vymizeli.Při návratu jsem jednoho zahlédla trochu menší,ale nevím jestli se ubytuje. ;)
Luky
Příspěvky: 25
Registrován: čtv 05. úno 2015 20:49:46

Niky po jaké době od usazení jsi viděla letos tu první dělničku? Díky za odpověď
Uživatelský avatar
Mája
Příspěvky: 42
Registrován: pát 24. dub 2015 9:41:55

Tak jsem i přes tu hroznou zimu neodolala a čekala na toho podivnýho tvora, co se nastěhoval do čmelínu. A další změna:

https://youtu.be/aMq9qOC5Mxs
Uživatelský avatar
Tomáš
Stálý člen
Stálý člen
Příspěvky: 133
Registrován: ned 18. led 2015 14:44:37

Májo, krásnej skalní čmelák. Závidím ti ;)
Uživatelský avatar
Mája
Příspěvky: 42
Registrován: pát 24. dub 2015 9:41:55

Díky, ale vůbec to nechápu, to je asi ten, na kterýho jsem původně čekala. Jen mi dnes přišel menší, ale byla jsem daleko, tak snad optický klam.
Uživatelský avatar
Niky1
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 1258
Registrován: ned 27. pro 2015 21:32:56

Vy se máte :) ,nažeňte také nějakouskalní i ke mně. :lol:


Luky,za 25 dní,ale v jiných rocích mezi 21-23 po usazení(den usazení nepočítám).Luční a zahradní mezi 18-21 dny,nejpozději bývají dělničky polního.
Honza79
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 893
Registrován: úte 14. dub 2015 18:15:08
Bydliště: Zbořený Kostelec
Kontaktovat uživatele:

Pro kavcaa:
Nejprve si udělá komůrku pak džbánek a buňku, vše během prvních pár dnů. Přesněji to říci nedokážu, snad někdo kdo dělá chov laboratorně. První dělnice jsou za cca 20 až 25 dní, záleží na podmínkách. Letos vzhledem k zimě to může býti déle. Sklani je o něco teplomilnější, objevuje se později než třeba zemní a luční. Včera mi královna vylétla až kolem druhé odpoledne, bylo kolem 8 stupňů. Dnes to bylo dříve, lehce po desáté hodině při cca 5 st. .

Druhý zemní je taky pryč.... :cry:

Májo, gratuluju ke skalnímu! Niky, gratuluju k prvním dělnicím! Tak tam už to bude snad bez problémů.

Jinak se mi před okamžikem podařilo na louce odchytit zřejmě zahradního, jdu ho pustit. Uvidíme....
Petra
Příspěvky: 18
Registrován: čtv 02. črc 2015 14:59:24

Ahoj, chci se zeptat, pokud mi čmelák zemní nevylezl už druhý den z úlku je už jisté, že se něco špatného stalo?
josef569
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 93
Registrován: ned 03. kvě 2015 23:02:25

Dnes odpoledne kolem 3. hodiny u nás bylo 5 stupňů a přeháňky. Viděl jsem několik čmeláků krmících se na květech. Zaznamenal jsem průchod klapkou u všech 4 čmelínů a tak upouštím od přikrmování a nechám to na přírodě. Je vidět, že čmelákům výlet jednou za dva dny asi bude stačit k zabezpečení chodu hnízda.
Odpovědět