Chov čmeláků v roce 2016

Volná diskuse o chovu a životě čmeláků.
Odpovědět
domisek
Příspěvky: 16
Registrován: pon 25. dub 2016 23:44:13
Bydliště: LIbeř

Zdravím, jsme s manželem začátečníci a čmelín máme letos poprvé. Výstelku jsme udělali ze slámy a z vyčesané srsti našeho huskyho. Máme obsazené oba čmelíny, v jednom máme rolního čmeláka 10 dní a už mu sklápíme klapku, v druhém je 7 dní zemní nebo zahradní (moc je nerozeznám) a dnes poprvé také snižujeme klapku. Rolní lítá počasí nepočasí, ten druhý spíše odpoledne. Četla jsem tu o možnosti dokrmování. Udělala bych to jen pokud bych je třeba neviděla den létat ven, ale nějak nevím jak jim to dát. Myslím, že by to mělo jít večer, ale bojím se, že pokud otevřu střechu čmelínu, nažene se jim dovnitř velká zima. Dávat jim to na česno asi nemá smysl. Poradíte, prosím jak to děláte vy?
Uživatelský avatar
Niky1
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 1258
Registrován: ned 27. pro 2015 21:32:56

Domisku,zemního od zahradního jde poznat celkem dobře.Na první pohled vidíš u zahradního hodně žluté barvy a to proto,že má na hrudníku žlutý proužek hned za hlavou jako zemní,ale navíc i žlutý proužek na konci hrudníku a pak zase na zadní části těla jeden jako zemní.
Já jsem v takovém chladném počasí cukrový roztok nedávala právě také z obavy,abych jim otevřením čmelínu více neublížila než pomohla. ;)
kavcaa
Aktivní člen
Aktivní člen
Příspěvky: 245
Registrován: pon 18. dub 2016 11:37:42
Bydliště: Liberecko

Juppíí to jsou krásný zprávy.Je vidět, že čmelandy vydržej ledaco :lol: Včera jsem byla mimo, ale u nás odpo i vysvitlo slunce.Dnes ráno je to horší.Sněží a na trávě trochu sněhu, ale teplota stejná jak minulé dva dny kolem 0°C.Dneska jedu odpo na "kontrolu".Snad něco uvidim.Jinak věřím, že v pátek či sobotu, pokud se mi nevrátí ty usazované ze soboty , budou ještě hledat a zkusím to zas. Takovou skalní krasavici..to je nádhera.

Moc děkuju za odpovědi Honzo79.Jsem totiž dost zvědavá, snad když o nich budu vědět alespoň něco, tak budu v příších sezonách úspěšná.Už jsem vytiskla manželovi plány na čmelíny pro příští rok. :lol:
Honza79
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 893
Registrován: úte 14. dub 2015 18:15:08
Bydliště: Zbořený Kostelec
Kontaktovat uživatele:

Počasí dnes ráno, 5 st. nad nulou a déšť, a to večer bylo na nule. No prostě typický apríl. Včera odpoledne se asi na hodinku udělalo relativně hezky. viděl jsem hledat dvě zemní, bohužel ani jednu se nezdařilo chytit. Ta zahradní vylezla asi po půl hodině a párkrát se kolem prolétla, ale nevím no. Večer však jsem nějaký pohyb přes vchod zaznamenal, tak uvidíme... Odjíždím do práce. Ve čtvrtek provedeme kontrolu. ;)
domisek
Příspěvky: 16
Registrován: pon 25. dub 2016 23:44:13
Bydliště: LIbeř

Niky1 děkuji za popis, máme tedy zemního. Dnes je naštěstí docela dobře oproti posledním dnům, tak snad přikrmování nehrozí. Obě létají od rána.
julio
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 87
Registrován: pon 23. úno 2015 19:17:52
Bydliště: Žilina

V Žiline ráno - 4°C. Pri kontrole čmelínov som zahliadol v štyroch pohyb. Dvaja zemný, jeden lúčny, jeden skalný lietali. Jedného skalného som nezahliadol, je možné, že som len nemal šťastie a nemal som veľa času stáť tam. Tá izolácia na mojich čmelínoch funguje dobre. Dva čmelíny nemám síce izolované, ale z dreva hrúbky 3 cm, ale sú pri potoku, tak som mal obavy. Takto chladné noci už nateraz nehlásia, tak už by malo byť dobre. Aj dnes ráno som ešte videl štyri hľadajúce čmeliaky.
Luky
Příspěvky: 25
Registrován: čtv 05. úno 2015 20:49:46

Dnes se objevil článek o čmelácích na novinkách:
http://www.novinky.cz/bydleni/zahrada/4 ... vriny.html
kavcaa
Aktivní člen
Aktivní člen
Příspěvky: 245
Registrován: pon 18. dub 2016 11:37:42
Bydliště: Liberecko

U nás v Lbc dneska děsný počas.Po 5h odpo už nesněžilo ani nepršelo, oblačno 5 °C.Od 18-19hjsem "čučela na úlek a ani noha...na třešince jsem nějaký strávníky zahlídla, ale u nás ani ň. :cry: Bojim se, jestli je původně obydlený úlek ještě opravdu obydlený.Vchod je úplně utemovanej mechem...tak uvidíme.Hledajícího jsem neviděla taky jediného..
Petra
Příspěvky: 18
Registrován: čtv 02. črc 2015 14:59:24

Ahoj, po dvou dnech co mi čmelák zemní přestal létat jsem otevřela čmelín a našla ho mrtvého uvnitř hnízda. Umřel jakoby v poloze, kdy zahříval larvy prvních dělnic. Co se mohlo stát? Nejevil známky života. :cry: :cry:

Foto:
1.jpg
(409.08 KiB) Zatím ještě nestaženo
2.jpg
(520.08 KiB) Zatím ještě nestaženo
majla
Stálý člen
Stálý člen
Příspěvky: 130
Registrován: úte 03. úno 2015 15:24:31

Tak to je opravdu škoda když hezky založená kolinie skončí z neznámého důvodu. Těžko říci co je příčinou, otrava, nebo nemoc, to jsou asi jen spekulace.
Já hlásím také ztráty jeden ze dvou vnitřních čmelínů s původně osídleným čmelákem zemním je opuštěn. Kontrola čmelínu večer někdy v 21hod potvrdila, že samička se nevrací. Ve hnízdě je jen vyvoskovaná komůrka a džbánek na nektar. Takže s pokusy o usazení bude ještě veselo.
Ovšem potvrzení, že budka pro ptáky do které jsem dal bavlněnou vatu je opravdu osídlená, dnes jsem viděl vlétat dovnitř moc hezkou vypasenou samičku čmeláka skalního s pilovýmy rousky na nohou. To mi samozřejmě udělalo radost, ikdyž raději bych jí měl ve čmelínu s klapkou proti zavíječi, protože takto bude hnízdo stoprocentně napadeno, už loni jsem je stěhoval v půlce sezóny a zavíječ tam byl ve formě středně velkých housenek.
Odpovědět