Chov čmeláků v roce 2016

Volná diskuse o chovu a životě čmeláků.
Odpovědět
Honza79
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 893
Registrován: úte 14. dub 2015 18:15:08
Bydliště: Zbořený Kostelec
Kontaktovat uživatele:

jans: [...bez elektriky je to hodně problematické,baterie by to neutáhla...*]

Tak s elektrikou problém nemám, všechny čmelíny jsou v dosahu prodlužovačky. Topná tělíska jsem si taky vyráběl, a fungovalo to pěkně. ;)
Honza79
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 893
Registrován: úte 14. dub 2015 18:15:08
Bydliště: Zbořený Kostelec
Kontaktovat uživatele:

Niky1: [Já jen chtěla říct,pokud matka přijde o dílo,není schopná založit nové. *]

Niky, tady bych si dovolil trochu nesouhlasit. Stává se běžně, že matka přijde o čerstvě založené dílo (mráz, vytopení, myši...) Ale nové hnízdo je schopna založit. Občas jsou takové matky vidět na konci května i v červnu, pokud se zrovna nejedná o matky nemocné, které se marně snaží založit hnízdo celé jaro... ;)
Uživatelský avatar
Niky1
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 1258
Registrován: ned 27. pro 2015 21:32:56

Honzo,myslím že bys ji tam mohl nasadit večer,když ji budeš moct druhý den sledovat.Vchod utěsnit jemně bavlnou,aby musela provést pamatovací let a sledovat jak si bude počínat při návratu.Nejlepší by bylo mít klapku připravenou tak,aby stačilo nasadit a nasadit ji až přiletí s pylem,trvá ji než vyletí,tak se to dá stihnou.

S tou termoskou se mi to také zdá dost velký zásah do hnízda.Já mám proto letos ve čmelínech asi 12-13cm nad dnem lišty a na nich polystyrén s dvěmi větracími otvory do prostoru nad tím.Po povrch pod polystyrénem naplněné stelivem,až se oteplí,těm co mají dělnice víko odstraním a budou mít k dispozici celý objem čmelínu. ;)
Uživatelský avatar
Niky1
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 1258
Registrován: ned 27. pro 2015 21:32:56

Honza79 píše: Niky, tady bych si dovolil trochu nesouhlasit. Stává se běžně, že matka přijde o čerstvě založené dílo (mráz, vytopení, myši...) Ale nové hnízdo je schopna založit. Občas jsou takové matky vidět na konci května i v červnu, pokud se zrovna nejedná o matky nemocné, které se marně snaží založit hnízdo celé jaro... ;)
Honzo,není to moje tvrzení,nýbrž tvrzení odborníků.
A s těmi citacemi jsem to asi špatně vysvětlila.Normálně se klikne na odpovědět s citací a pak v té citaci se vymaže nepotřebné,nechá se jen to co je na začátku citace třeba když je to citace Honzy tak quote="Honza79" a na konci /quote ,včetně těch hranatých závorek,snad je to trochu srozumitelnější. ;)
Honza79
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 893
Registrován: úte 14. dub 2015 18:15:08
Bydliště: Zbořený Kostelec
Kontaktovat uživatele:

Niky, který odborník toto tvrdí? Celkem jsi mě tímto tvrzení rozhodila, protože já žiju v přesvědčení, že matka nové hnízdo založit může. Abych to měl na 100%, zeptal jsem se taky odbornice, Mgr. Votavové z Troubska. A ta mi to potvrdila. Možné to je!
Petra
Příspěvky: 18
Registrován: čtv 02. črc 2015 14:59:24

majla píše:Tak to je opravdu škoda když hezky založená kolinie skončí z neznámého důvodu. Těžko říci co je příčinou, otrava, nebo nemoc, to jsou asi jen spekulace.

Ahoj všem, zajímalo by mě, zda na uhynutí mohlo mít vliv to špatné počasí? Nedostatek potravy či zima? Nebo skutečně ta otrava/nemoc?

Moc děkuji.
Honza79
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 893
Registrován: úte 14. dub 2015 18:15:08
Bydliště: Zbořený Kostelec
Kontaktovat uživatele:

Petra píše: Ahoj všem, zajímalo by mě, zda na uhynutí mohlo mít vliv to špatné počasí? Nedostatek potravy či zima? Nebo skutečně ta otrava/nemoc?

Moc děkuji.
Petro, možné je opravdu všechno co jsi napsala. Můžeme opravdu jen spekulovat.... Mohla být slabší, mohla mít třeba více parazitů a ta zima ji vzala poslední energii.
julio
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 87
Registrován: pon 23. úno 2015 19:17:52
Bydliště: Žilina

Moje čmelíny prečkali posledné chladné dni bez problémov. Izolácia zafungovala výborne. Všetkým čmeliakom sa darí a pravidelne lietajú. Jedine čmelín na balkóne, ktorý je z 2 cm dreva osirel. Ale ešte lietajú hľadajúce čmeliaky, tak skúsim znova osadiť.
Uživatelský avatar
Janek92
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 69
Registrován: pát 22. dub 2016 18:35:35
Bydliště: Valašské Meziříčí

Honza79 píše:Niky, který odborník toto tvrdí? Celkem jsi mě tímto tvrzení rozhodila, protože já žiju v přesvědčení, že matka nové hnízdo založit může. Abych to měl na 100%, zeptal jsem se taky odbornice, Mgr. Votavové z Troubska. A ta mi to potvrdila. Možné to je!

Som si 100 percentne istý že královna po druhé hniezdo nedokáže založiť ;) teraz je ale otázka či sa bavíme o založení hniezda v zmysle vybudovania džbánku a nakladenia vajíčiek, alebo len vybudovania džbánku ..... ak královna postavila džbánek príp. bunku do ktorej nenakládla vajíčka a úl opustila, teoreticky je možné že by si to vybudovala ešte raz a nakládla vajíčka... :)

Určite je však jasné, že keď už raz nakladie vajíčka /1.generáciu dělničiek/ a hniezdo opustí, je koniec. Nič viac nepostaví, nevybuduje an nezaloží..jej posledná šanca je nájsť už fungujúce hniezdo a usmrtiť královnu...toto majú celkom v obľube čmeláci skalní, královna mi takto vnikla do úlu čm. lesního a vyhnala ho ... ;)
Honza79
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 893
Registrován: úte 14. dub 2015 18:15:08
Bydliště: Zbořený Kostelec
Kontaktovat uživatele:

Janek92 píše:Som si 100 percentne istý že královna po druhé hniezdo nedokáže založiť ;) teraz je ale otázka či sa bavíme o založení hniezda v zmysle vybudovania džbánku a nakladenia vajíčiek, alebo len vybudovania džbánku ..... ak královna postavila džbánek príp. bunku do ktorej nenakládla vajíčka a úl opustila, teoreticky je možné že by si to vybudovala ešte raz a nakládla vajíčka... :)

Určite je však jasné, že keď už raz nakladie vajíčka /1.generáciu dělničiek/ a hniezdo opustí, je koniec. Nič viac nepostaví, nevybuduje an nezaloží..jej posledná šanca je nájsť už fungujúce hniezdo a usmrtiť královnu...toto majú celkom v obľube čmeláci skalní, královna mi takto vnikla do úlu čm. lesního a vyhnala ho ... ;)
Janeku ano, bavíme se o prvotním stádiu - džbánku a buňce. Moje zemní hnízdo opustila po 10 dnech. Předpokládám tedy, že vajíčka už nakladla. Jsem přesvědčen, že se vrátila a létá dále. Vše musí postavit znovu. Těžko řící, každopádně z Troubska jsem obdržel jasnou odpověď. Jinak souhlasím, že královna může vniknout do hnízda jiné matky a toho se zmocnit. Alespoň máme o čem diskutovat. ;)
Odpovědět