Chov čmeláků v roce 2016

Volná diskuse o chovu a životě čmeláků.
Odpovědět
majla
Stálý člen
Stálý člen
Příspěvky: 130
Registrován: úte 03. úno 2015 15:24:31

Po opuštění částečně založeného hnízda jsem nic pryč nedával, ale jak už jsem se ptal šlo mi jen o rušení komůrky a to spíše z důvodu, aby nově usídlovaný čmelák neměl pocit, že už tam někdo je a neměl pocit, že dojde ke střetu. Co se týká odstranění výstelky komplet tak ten názor nesdílím.
1. desinfekce od roztočů není nutná to bych musel měnit po každém pokusu o usídlení, kdyby náhodou nějaký roztoč od čmeláka ulpěl uvnitř.
2. jako výstelku používám také část "homogenizované" směsi bavlny a mechu od čmeláků z předchozího roku a tu také nedezinfikuji

Takže mi šlo opravdu jen o tu komůrku a to mi zase připadalo škoda proč by si jí měla nově usazená samička komplet budovat, když by mohla mít trochu práce ušetřeno.
Zatím jsem zkoušel usadit nového a vše jsem tam ponechal tak uvidím, jeden zemní provedl pamatovací let, budu ověřovat zda se vrací.

Doma jsem ve městě (Hradec Králové) v zástavbě tam zemědělské postřiky nehrozí, maximálně sousedka, kdyby stříkala ovocné stromy...
Ale na vesnici u sestry sousedí její zahrada s polem. Zemědělci stříkají neskutečně, například loni byla za zahradou cibule a ta se dle slov pracovníka ZD stříká 7x jako jedna z plodin absolutně nejvíce (když stříkají rozhodně nic na zahrádce nesklízet a nejíst...) měl jsem tam usídleného pravděpodobně čmeláka rolního (prd poznám tzn. rolní tak na 50%, určuju jen podle podobnosti z fotek...) a kolonie ač málo početná přežila až někdy do září. Stejně tak jsem ve stejné lokalitě sledoval kolonii zemních (pod podhalou zahradního domku) a neuhynuli...
Což neznamená, že to na ně nemá vlil, ale spojitou smrt čmeláka X postřik jsem zatím chvála bohu nezažil.
kavcaa
Aktivní člen
Aktivní člen
Příspěvky: 245
Registrován: pon 18. dub 2016 11:37:42
Bydliště: Liberecko

Tak já mám teda zážitek!Skalní..vylezla, otočila se čelem, krásně se houpala,dělala malý půlkolečka kolem úlku.Pak si sedla asi metr od úlku do mechu, chvíli se uparvovala, pak ztuhla a vypadala že je mrtvá, pak se zvedla a začala dělat větší a větší a vyšší kruhy. :roll:
Tak co? Vrátí se? Co to bylo za sezení?Je fakt , že zas dost fouká, nemohl jí vítr nějak rozhodit?
Jo a upravila jsem dle Tomáše..ne tedy několik komůrek, prostě jsem udělala hlavní pelech a z něho několik cestiček a děr.Asi to zabralo.

Tady lítaj snad dneska jen skalní , neviděla jsem jedinou zemní a není jich moc.
Uživatelský avatar
Tomáš
Stálý člen
Stálý člen
Příspěvky: 133
Registrován: ned 18. led 2015 14:44:37

Majlo, asi jde o to, jak to mají čmeláci geneticky nastaveno. Pokud by uměli využit izolační vrstvu vosku kolem hnízda od původní budoucí matky, bylo by to jedině dobře. Na druhou stranu, když jsem viděl, jak moc může být zamořené hnízdo po měsíci od roztočů, tak pro novou matku by to mohlo způsobovat na začátku velké starosti, zvláště když je na začátku tolik citlivá a mohla by hnízdo snadněji opustit. Je to jen můj osobní názor.
Uživatelský avatar
Niky1
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 1258
Registrován: ned 27. pro 2015 21:32:56

Myslím,že nová matka dílo jiné matky nepoužije(ze zkušenosti),ale možná,že má někdo jinou zkušenost. ;)
A může se to někdy i nevyplatit.Pokud se matka nevrátí proto,že je nakažena nosemou bombi,je nakažené i dílo a možná i výstelka pokud ji matka kusadly upravovala a další matka se nakazí také. :(

Kavcao,dej vědět jestli se usadila.U nás zemní už jen vyjímečně a další druhy vůbec.Jen jedna polní. ;)
Uživatelský avatar
Tomáš
Stálý člen
Stálý člen
Příspěvky: 133
Registrován: ned 18. led 2015 14:44:37

Niky1 nevíš, jestli je k dispozici někde nějaká publikace o nosema bombi v českém jazyce? Něco bych si také rád přečetl. Děkuji. ;)
Uživatelský avatar
Niky1
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 1258
Registrován: ned 27. pro 2015 21:32:56

Tomáši,ke koupení nevím.Zkus se podívat na ty první dva dokumenty str.17 u prvního dokumentu,str.27 u toho druhého.Musela jsem dát odkaz takhle,protože mi to jednotlivě nešlo,musíš si to stáhnout.
https://www.google.cz/webhp?sourceid=ch ... %A1k%C5%AF
Uživatelský avatar
Vašek
Příspěvky: 43
Registrován: pon 02. kvě 2016 22:39:35
Bydliště: Rostock, DE

Zdravím všechny příznivce chlupatých bzučounů! Letos je mám poprvé, podařilo se mi 13.4. odchytit královnu čmeláka zemního, která hned napoprvé přijala nabízený čmelín. Mám koupený úlek s náplní ze surové recyklované bavlny, do které jsem přidal použité myší stelivo kvůli pachu, který, jak jsem se dočetl, čmeláky velmi přitahuje. Sice se ve Zverimexu dost smáli, když jsem jim vysvětloval, na co a proč potřebuji stelivo z myšího terária, každopádně to ale zafungovalo. Úlek přijala hned první odchycená samička, v Praze na balkoně ve druhém patře se jí líbí. Dokonce je dost tolerantní a nevadilo jí, že jsem jí do bydlení párkrát zvědavě nakoukl. Nyní už bez problémů ovládá bezpečnostní klapku a čekám, že se jí během pár dnů vylíhnou první dělnice.
Myslíte, že ještě teď začátkem května se dá odchytit další královna? Dnes jsem na balkoně vyfotil na slunci odpočívající samičku zřejmě čmeláka rolního, ale při odletu nevykazovala známky hledání hnízda. Do kdy se ve středních Čechách dají odchytit hledající královny? Předem díky za odpovědi :-)
Honza79
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 893
Registrován: úte 14. dub 2015 18:15:08
Bydliště: Zbořený Kostelec
Kontaktovat uživatele:

Vašek píše:Zdravím všechny příznivce chlupatých bzučounů! Letos je mám poprvé, podařilo se mi 13.4. odchytit královnu čmeláka zemního, která hned napoprvé přijala nabízený čmelín. Mám koupený úlek s náplní ze surové recyklované bavlny, do které jsem přidal použité myší stelivo kvůli pachu, který, jak jsem se dočetl, čmeláky velmi přitahuje. Sice se ve Zverimexu dost smáli, když jsem jim vysvětloval, na co a proč potřebuji stelivo z myšího terária, každopádně to ale zafungovalo. Úlek přijala hned první odchycená samička, v Praze na balkoně ve druhém patře se jí líbí. Dokonce je dost tolerantní a nevadilo jí, že jsem jí do bydlení párkrát zvědavě nakoukl. Nyní už bez problémů ovládá bezpečnostní klapku a čekám, že se jí během pár dnů vylíhnou první dělnice.
Myslíte, že ještě teď začátkem května se dá odchytit další královna? Dnes jsem na balkoně vyfotil na slunci odpočívající samičku zřejmě čmeláka rolního, ale při odletu nevykazovala známky hledání hnízda. Do kdy se ve středních Čechách dají odchytit hledající královny? Předem díky za odpovědi :-)
Podestýlka od myší je asi to nejlepší, čím se dá čmeláčí matka nalákat do úlu. Jen v tom Zverimexu člověk občas vypadá jak blázen, když prosí o trochu těch "navoněných" hoblin.... :lol:

Vašku, šance stále je, ale už je každým dnem menší. Na pevné datum se to nedá říci. Letos počítám, že tak během týdne až dvou bude konec....
kavcaa
Aktivní člen
Aktivní člen
Příspěvky: 245
Registrován: pon 18. dub 2016 11:37:42
Bydliště: Liberecko

Tak čmeláčí přátelé, nakonec jsem čekala na tu skalní posedávačku do půl7večer.Při procházce kolem zahrady jsem narazila na hledací a neodolala jsem.Byl to asi č.hájový/citron. žlutý proužek a malinko menší než zemní/. A..předvedla mi ukázkový zaměření, po vylezení se otočila a napůl ještě znovu zalezla a pak si to krásně zaměřila.Jestli přišla už na noc nevím, teď tu 2 dny nebudu, tak jsem dala mech do dírky a uvidím.U toho skalního mi přišlo, že kvůli silnému větru nemohla udělat kroužky kolem čmelínu a pak vysílená sedla vedle.I tahle citrónová krasavice měla celkem co dělat, aby v tom větru ten čmelín obkroužila, ale nedala se a zvládla 3 malý kroužky kolem, než začala zvětšovat.Tak snad se vrátí.
Evidentně dělání komůrek a dírek ve vystýlce zabralo a příští rok přidám ještě myšinu. :P
Tak ať se daří.Ještě hledají.Nakonec i jednu zemní krásnou jsem viděla, až mi bylo líto, že jí nemám co nabídnout.
Uživatelský avatar
Niky1
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 1258
Registrován: ned 27. pro 2015 21:32:56

Ahoj Vašku,blahopřeji k úspěšnému začátku v zájmu o čmeláky. :)
Já jsem nejpozději ubytovávala polní 4.5.,hodně záleží na lokalitě a množství výskytu čmeláků na ní.Určitě asi hledají hnízdiště déle,ale pak je to nejspíš o tom-být ve správný čas na správném místě. ;) Včera jsem se dala při hledání čmeláků do řeči s paní,kterou jsem tam vícekrát potkala.Byla o víkendu na chatě a vzpomněla si na mně,protože na louce viděla hodně čmeláků.Kdežto tady u nás je už zázrak vidět hledajícího čmeláka,ale bohužel nejsou vidět ani na květech. :( Už minulý rok jsem pozorovala mnohem méně čmeláků.
Odpovědět