Důležité rostliny pro čmeláky

Volná diskuse o chovu a životě čmeláků.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Tomáš
Stálý člen
Stálý člen
Příspěvky: 133
Registrován: ned 18. led 2015 14:44:37

Celkem mě zaujalo, jak úspěšná rostlina pro čmeláky je Šanta kočičí pokud rozkvete. Takže doporučuji. Přitahuje nejen kočky, ale i čmeláky :)
Uživatelský avatar
Niky1
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 1258
Registrován: ned 27. pro 2015 21:32:56

Šantu čmeláci navštěvují,už kvete ta nízká (ale na hluchavce bílé je teď plno dělnic,dávají jí přednost -pro srovnání návštěvnosti).
Zdá se mi že nejvíc navštěvují odrůdu Six Hill,která rozkvétá myslím koncem května.Nejdůležitější je,že kvete velmi dlouho i v době kdy už toho na zahradě moc jiného nekvete.

Teď kvete i kostival lékařský,jsou na něm dělnice lučního a polního.

Také svazenka je docela dobrá,zanedlouho by už měla začít kvést z podzimního samo výsevu.Pak ji ještě vysévám po polovině června,aby rozkvetla i později. :)

Začaly rozkvétat ranější rododendrony,ale prozatím na nich dělnice nevidím.Nejspíš se objeví na těch co kvetou později,tam jich bylo minulý rok plno. :)
Uživatelský avatar
Niky1
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 1258
Registrován: ned 27. pro 2015 21:32:56

Tomáši,nevšimnul sis náhodou,který druh na tu šantu kočičí létá?Mám pocit,že na tu Six Hill létali minulý rok hlavně zahradní,ale nevěnovala jsem tomu až takovou pozornost. ;)
Uživatelský avatar
Tomáš
Stálý člen
Stálý člen
Příspěvky: 133
Registrován: ned 18. led 2015 14:44:37

Myslím, že to byl převážně pascuorum a terrestris, ale těch byla v okolí převaha. ;)
Uživatelský avatar
Niky1
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 1258
Registrován: ned 27. pro 2015 21:32:56

Dnes jsem byla na procházce,podívat se na kostival v přírodě a viděla jsem tam dvě nádherně velké matky polního.Kde byly když jsem je hledala k usídlení? :lol: Takže kostival lékařský bude pro ně a pro lučního dobrou živnou rostlinou,asi si ho dosadím na metr čtvereční. ;)
Uživatelský avatar
Niky1
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 1258
Registrován: ned 27. pro 2015 21:32:56

Čmeláci mají v tomto období úplné hody :D .Na rozkvetlém máloplodém samci kiwi to čmeláky bzučí jako ve včelím úlu. :lol:
Také maliny jsou obletovány,cibule sečka,kostival.Zato na svazence je plno včel,ale minimum čmeláků.Asi zmenším záhonek a přidám jinou navštěvovanější rostlinu.Uvidím jak budou navštěvovat svazenku,kterou jsem vysela teď na jaře a pokvete později. ;)
Na rododendronech není tolik čmeláků jako minulý rok,uvidím jestli se to teď nezlepší po těch dvou lijácích během několika dnů. :?:
Uživatelský avatar
zaza1
Příspěvky: 7
Registrován: čtv 30. čer 2016 12:59:03

Milujú aj citrusy, keď mi kvitnú citrusy, tak je len taký hukot okolo, no a teraz prešli na hluchavku, nechávam im v záhrade nevykosené plochy, je tam neskutočné množstvo čmeliačikov.
Obrázek
Uživatelský avatar
Niky1
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 1258
Registrován: ned 27. pro 2015 21:32:56

Zazo,tobě ještě kvete hluchavka?Mě už dokvetla,stříháš ji,aby kvetla znovu?
Uživatelský avatar
zaza1
Příspěvky: 7
Registrován: čtv 30. čer 2016 12:59:03

ja mám ešte totál neupravenú burinovú záhradu, ktorá sa pravidelne kosí, tak kvitne znovu, ale je už taká malilinká. V júli už budeme prerábať záhradu, tak to pôjde všetko preč, ale už mám vybraté kvitnúce druhy, aby kvitli postupne, tak snáď malí hmyzí plyšáčikovia u mňa zostanú. Kvitne mi aj budleja, ale zatiaľ na ňu kašlú nielen čmeliaci ale aj motýle, vlastne kašlú aj na všetko ostatné, čo momentálne kvitne, všetci sú na hluchavke :-)
Honza79
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 893
Registrován: úte 14. dub 2015 18:15:08
Bydliště: Zbořený Kostelec
Kontaktovat uživatele:

V tomto období je pro čmeláky velice atraktivní aksamitník neboli afrikán. Zejména nové královny zemních ho vyhledávají. ;)
Odpovědět