Důležité rostliny pro čmeláky

Volná diskuse o chovu a životě čmeláků.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Niky1
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 1258
Registrován: ned 27. pro 2015 21:32:56

Honzo,jenom teď nebo byl navštěvovaný po celou sezonu a nízký nebo vysoký?
Honza79
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 893
Registrován: úte 14. dub 2015 18:15:08
Bydliště: Zbořený Kostelec
Kontaktovat uživatele:

Niky1 píše:Honzo,jenom teď nebo byl navštěvovaný po celou sezonu a nízký nebo vysoký?
Zvýšený zájem pozoruju na přelomu srpna, pak v průběhu září a to už několikátým rokem. Jdou na nízké i vysoké afrikány. Třeba už nemají v okolí jinou možnost dobré pastvy nebo jsou pro ně opravdu lákavé. Mezi matkami se občas vyskytují i samci zemních, kteří zpravidla na afrikánech i nocují.
Uživatelský avatar
Niky1
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 1258
Registrován: ned 27. pro 2015 21:32:56

U mně momentálně čmeláci nejvíce navštěvují nepetu,která ještě od června nepřestala kvést a hluchavku bílou.Ta také kvete s přestávkou skoro nepřetržitě.Kvete pořád i jetel,ale na něm se jenom sem tam objeví nějaký polní,jsem docela zklamaná. ;) Nechám ho ještě příští rok,ale pokud bude situace stejná nahradím ho jinou rostlinou,zvláště pokud bude jetel v okolí i příští rok.

Pořád se mi nedaří zjistit,které rostliny nejvíce preferují čmeláci skalní.Prozatím vím jen o jedné hojně navštěvované rostlině.Jedná se o cibuli zimní fistulosum,ale ta moc dlouho nekvete.Když jsem je kdysi měla ubytované,tak jich tam bylo velké množství.Na jiných rostlinách se objevil sem tam nějaký.Příští rok zkusím tu pažitku,nějaké okrasné česneky a znovu chrpu také nějakou okrasnou.
Kdysi jsem měla chrpy,ale zabraly hodně místa a čmeláci je nijak hojně nenavštěvovali,nejspíš si našli něco zajímavějšího. ;)
Uživatelský avatar
Niky1
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 1258
Registrován: ned 27. pro 2015 21:32:56

Je opravdu moc dobré mít na zahradě květiny,které ještě teď kvetou.Třeba nepeta pořád ještě kvete za což jsem moc ráda,protože dnes na zahradu zavítaly dvě matičky zemní,polní a dokonce i jedna rokytového,samozřejmě ještě nějaké dělnice polní i zemní.U těch si nejsem úplně jistá jestli to nebyli i nějací samečkové :D
Mám i kvetoucí hluchavku růžovou a bílou,ale na nich se tolik nezdržovali jako na nepetě.
Uživatelský avatar
Niky1
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 1258
Registrován: ned 27. pro 2015 21:32:56

V dokumentu na odkazu is.muni.cz/th/8975/prif_m/Gotzova_DP.pdf jsou uvedene některé rostliny a jejich návštěvnost čmeláky str.59-60.Níže pak jsou ještě nějaké informace o čmelácích a včelách samotářkách,kdo by měl zájem se podívat. :)
Uživatelský avatar
Niky1
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 1258
Registrován: ned 27. pro 2015 21:32:56

Náhodně jsem natrefila na článek,kde se uvádí,že nejvíc atraktivní je pro čmeláky lavandula x intermedia a její odrůda Gros Bleu láká čmeláky téměř 4x víc než jiné levandule.Problém je v tom,že intermedia je myslím o něco méně odolná výši mínus °C (kolem -15°C)než lékařská a zrovna uvedená odrůda u nás není k prodeji. :(
Uživatelský avatar
Tomáš
Stálý člen
Stálý člen
Příspěvky: 133
Registrován: ned 18. led 2015 14:44:37

Super, díky za tip. Zkusím si také o tom něco přečíst. ;)
Uživatelský avatar
Čmelař
Příspěvky: 13
Registrován: čtv 10. bře 2016 19:01:30

Zdravím všechny.. U mě čmeláci navštěvují především rhododendrony,wistárii,skalník a štědřenec... později už zmiňovanou nepetu /ta kvete prakticky pořád/, tu vyšší.. dál je mám na levanduli a milují také šuškardu , šalvěj, echinaceu/ta kvete taky dlouho a je čmeldama obsypaná/ a tavolník...v těchto dnech létají především luční čmeldové kromě angreštů také na meruzalku krvavou, tu mají velmi rádi..Loni jsem vysel poprvé svazenku mezi maliny a taky byla hojně navštěvovaná /letos už je z podzimního samovýsevu venku/...Na podzim vezmou zavděk afrikánama a astrama.. Doufám, že jsem trochu pomohl..Tak sázejte, ať maj co baštit... :)
IMG_2685.JPG
(509.26 KiB) Zatím ještě nestaženo
IMG_3971.JPG
(268.07 KiB) Zatím ještě nestaženo
IMG_3975.JPG
(390.45 KiB) Zatím ještě nestaženo
IMG_3994.JPG
(214.09 KiB) Zatím ještě nestaženo
IMG_3989.JPG
(382.97 KiB) Zatím ještě nestaženo
IMG_3989.JPG
(382.97 KiB) Zatím ještě nestaženo
Uživatelský avatar
Niky1
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 1258
Registrován: ned 27. pro 2015 21:32:56

Ahoj Čmelaři,s tou šuškardou a echinaceou jsi mě překvapil.Kdysi jsem je měla a nijak jsem je tam neviděla,možná si našli v době jejich květu něco jiného.Zkusím znovu vysázet.

Co to máš za druh skalníku,nikde jsem neviděla nabízet s tím to typem růžového květu?On se ale asi stejně plazí po zemi nebo vytváří normální vzpřímený keř?
Uživatelský avatar
Admin
Administrátor
Příspěvky: 18
Registrován: ned 11. led 2015 11:49:51

Ahoj,

moc se mi líbí ta fotografie, kde je skalní a zemní čmelák. Podobnou fotografii už dlouho hledám na místo uvítacího obrázku s logem. Ideálně v tom stejném záběru, jako je aktuální obrázek (profil). Třeba někdo takovou fotografii bude mít a ta by mohla vítat ostatní chovatele zde na fóru. :)

Admin
Odpovědět