Začínám s chovem

Volná diskuse o chovu a životě čmeláků.
kavcaa
Aktivní člen
Aktivní člen
Příspěvky: 245
Registrován: pon 18. dub 2016 11:37:42
Bydliště: Liberecko

Dobrý den.
Letos se snažím poprvé zabydlet čmeláka./ asi zemní jsou ty velký koule, těch je u nás nejvíc/.Je normální, že po vpuštění královny, po 15min otevřu vchod a ani za hodinu nevylezla?..Déle jsem nevydržela čekat..mám pocit, že kolem není žádný pohyb..jeden čmelín osazen v sobotu, během její hodinové návštěvy se ochladilo a začalo pršet...U prvního čmelína to bylo podobné..3 dny bylo ošklivo a zima..když jsem dala do vchodu kytičku byla ráno úplně sešrotovaná, ale pohyb žádný během dne jsem neviděla...Čas kvapí a já ztrácím naději.Jsem ze severu Čech, tady ještě nebylo pořádně teplo.Čmeláci lítají, krmí se, ale na nohou nemají žluté váčky..Bude ještě čas na chytání..? A dneska když je hezky , jsem zrovna mimo...
Honza79
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 893
Registrován: úte 14. dub 2015 18:15:08
Bydliště: Zbořený Kostelec
Kontaktovat uživatele:

kavcaa: Ahoj! Letos není moc příznivé počasí. Až se oteplí, dle předpovědí až úvodem května, tak šance ještě bude. Královna občas ve čmelíně vytuhne a nejeví o nabízené ubytování zájem, ani není schopna vylézt ven. Teď v chladnějších dnech se to stává často. Pokud nevyleze do druhého dne, doporučuju čmelín otevřít a vyndat ji. Pokud je to možné, je dobré dát královnu na sluníčko zahřát, případně ještě nakrmit cukerným roztokem. Většinou pak po chvíli odlétne. Ať se daří!
kavcaa
Aktivní člen
Aktivní člen
Příspěvky: 245
Registrován: pon 18. dub 2016 11:37:42
Bydliště: Liberecko

Děkuju za odpověď
Po včerrejším osazování v jednom čmelínu jsme v "očekávání"....Po 15´vylezla, otočila se ke vchodu a začala krásně houpavě stoupat..tak snad.A v druhým /ten mám v zemi /jsem našla kytičku ,kterou jsem dala do vchodu, vytlačenou venku.Teď tam 3 dny nebudu, tak ve čt jsem zvědavá, jestli se bude něco dít.
Musím říct, že jsme správně "zblblý" oba s manželem i s rodinou kamarádky :D U těch vylezla až po 50 minutách a předvedla též krásný zaměřování...
Ladikus
Příspěvky: 1
Registrován: pát 09. pro 2016 11:42:14

Vážení, poradíte prosím, kde koupím surovou bavlnu, bavlněnou cupaninu na vystélku do čmelína? Zkouším čmeláky dva roky, zatím neúspěšně.
Děkuji za radu, ladik
Honza79
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 893
Registrován: úte 14. dub 2015 18:15:08
Bydliště: Zbořený Kostelec
Kontaktovat uživatele:

Ladikus píše:Vážení, poradíte prosím, kde koupím surovou bavlnu, bavlněnou cupaninu na vystélku do čmelína? Zkouším čmeláky dva roky, zatím neúspěšně.
Děkuji za radu, ladik
Tak třeba tady:
http://www.zelenadomacnost.com/detail/8 ... -2-naplne/

Nebo pokud je možnost, tak zeptat se třeba někde v čalounictví.
Uživatelský avatar
Niky1
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 1258
Registrován: ned 27. pro 2015 21:32:56

Kdo má 1-3 čmelíny,tak to jde v ZD koupit,ale pokud je čmelínů víc tak to leze do peněz. :( Levně ji prodávají v Retexu Moravský Krumlov,ale nejmenší odběr je 200kg. ;)

Ladikusi,co přesně se ti nedaří?Vůbec je ubytovat nebo zdárně odchovat?Zkus si pročíst sezonu 2015 a 2016 jestli nenajdeš odpovědi.
Odpovědět