B. hortorum nebo B. ruderatus

Volná diskuse o chovu a životě čmeláků.
Honza79
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 893
Registrován: úte 14. dub 2015 18:15:08
Bydliště: Zbořený Kostelec
Kontaktovat uživatele:

Přátelé právě jsem odchytl první větší dělnici od zahradního (B. hortorum). Po důkladné prohlídce jsem pojal malé podezření, zda by to třeba nemohl být vzácnější humenní (B. ruderatus). Rozdíly mezi druhy jsou jen v odstínu a tvaru žlutých pruhů, případně velikosti hlavy. Prohlédněte si prosím fotky. Těším se na vaše názory. ;)

http://cmelacihonza79.rajce.idnes.cz/B. ... _ruderatus
Uživatelský avatar
Niky1
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 1258
Registrován: ned 27. pro 2015 21:32:56

Honzo,podle BWARS je odlišit tyto druhy od sebe velmi těžké.Zahradní by myslím měl mít pruhy více citrónové kdežto ruderatus spíš tmavší.
Možná to bude podobný problém jako u trojice lucorum magnus a cryptarum. ;)
Honza79
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 893
Registrován: úte 14. dub 2015 18:15:08
Bydliště: Zbořený Kostelec
Kontaktovat uživatele:

Niky1 píše:Zahradní by myslím měl mít pruhy více citrónové kdežto ruderatus spíš tmavší.
To souhlasí. Tato dělnice je čerstvě vylíhnutá, pruhy jsou světlejší. Ty o něco starší, jsou ale tmavší... No je to zajímavé. Alespoň máme, co pozorovat a zkoumat. ;)
Honza79
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 893
Registrován: úte 14. dub 2015 18:15:08
Bydliště: Zbořený Kostelec
Kontaktovat uživatele:

Přikládám video, jak si dělnice zvykají na klapku. Mám pocit, že si s klapkou i hrajou - mlátí s ní jak o závod. Nejlepší je ta na konci videa, jak leze po zádech a nakonec na záda i spadne. :lol:

https://www.youtube.com/watch?v=ID-OEHgRnUo
Uživatelský avatar
Niky1
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 1258
Registrován: ned 27. pro 2015 21:32:56

Honzo dík,hezké video.Tady je vidět kolik energie musí vyplýtvat hlavně na otevření klapky. ;)
Ve dvou jim to jde lépe,ale ne vždy se dvě najednou sejdou.Klapky jsou skvělé,ale chtělo by to nejspíš o něco lehčí materiál,jak si někteří opravili. ;)
Nevím jestli se vyrábí i tenčí plexisklo nebo tenčí neexistuje. :?:

Pěkně často ti běhají na pastvu. :)
Honza79
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 893
Registrován: úte 14. dub 2015 18:15:08
Bydliště: Zbořený Kostelec
Kontaktovat uživatele:

Niky1 píše:Nevím jestli se vyrábí i tenčí plexisklo nebo tenčí neexistuje. :?:
Tohle plexi je originál z výroby. Lehčí se asi nedělají. Ono také není jednoduché odhadnout tu správnou sílu a velikost. Měl jsem klapku domácí výroby s lehčím plexisklem, byla teď u skalních. Ale po těch silných bouřkách jsem ji už 2x našel potevřenou větrem - i přes to, že má boční ochranné zábrany. Tak jsem ji vyměnil za originální. Je sice těžší, ale čmeláci se s ní naučí. Navíc jak jsem psal, mám pocit, že si s klapkou i hrají. Když jim klapku pootevřu rukou, tak někteří nevylezou ale snaží se na klapku dosáhnout a buší do ní dále... ;)
Honza79
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 893
Registrován: úte 14. dub 2015 18:15:08
Bydliště: Zbořený Kostelec
Kontaktovat uživatele:

Tak postupem času musím říci, že u tohoto druhu pozoruju opravdu značné antipatie ke klapce. Jedná se zejména o větší tedy mladší dělnice. Jako by se té klapky dělnice štítily. Dotknou se jí, naježí se, zkusí to několikrát a až třeba na 5.- 6. pokus často za zlověstného bzučení zalezou....Při jejich velikosti by neměl být problém. Když to srovnám s menšími dělnicemi lučního nebo od skalního, tak ty rozhodně nemají takové potíže. Asi jsou učenlivější a jen tak se nenechají rozhodit. ;)
Uživatelský avatar
Vašek
Příspěvky: 43
Registrován: pon 02. kvě 2016 22:39:35
Bydliště: Rostock, DE

Zdravím všechny, také mám s klapkou podobné zkušenosti, velmi často se dělnice zevnitř snaží jakoby kusadly vykousat otvor do plexiskla. Takže to vypadá, že si s klapkou hrají, strkají do ní hlavou a klapou, ale nechtějí vylétnout. Když se člověk podívá hodně zblízka, je dobře vidět, jak usilovně pracují kusadly.

Trápí mě ale jedna věc - každý den je na česně spoustu poztrácených pylových rousek, 30-40, vydalo by to skoro na čajovou lžičku. Zatím se mi nepovedlo pozorovat, jestli je dělnice ztratí při podlézání klapky, nebo jestli je to při tom, když se je snaží na klapku schválně přilepit, aby se jim lépe zvedala. Máte podobné zkušenosti? Přijde mi to jako velké množství ztraceného pylu, nemůže to čmelákům výživově uškodit?
majla
Stálý člen
Stálý člen
Příspěvky: 130
Registrován: úte 03. úno 2015 15:24:31

Osobně si myslím, že originál klapka má zbytečně silné plexi a tím i těžké. Dále si nejsem jistý, zda je u originálních klapek provedeno zaoblení vstupního otvoru pod klapkou. Najít 30ks rousek pylu pod klapkou je dost nenormální. maximálně tak 1-2ks bych bral a už to je mi líto. Já používám takový plast, který není tak tvrdý jako plexi a má tloušťku cca 1,0-1,5mm. Něco trochu podobného jako jsou různé krabičky na jídlo. Není to tak těžké ale přilne to dobře. Ani vítr tomu nevadí jestli se někomu klapka nevrátí po přizvednutí větrem tak to je spíše tím, že se nepohybuje dostatečně lehce na úchytech.

Když je klapka těžká dělnice jí sice zvedne, ale velmi jí to mačká a jakmile se dostane na hranu otvoru a přestane jí nadzvedávat tělíčkem tak větší tíha klapky přimáčkne nohy s pylem, který pak odpadne. Hlavně menší druhy s tím pak musejí mít docela obtíže.
Honza79
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 893
Registrován: úte 14. dub 2015 18:15:08
Bydliště: Zbořený Kostelec
Kontaktovat uživatele:

Tak 30 až 40 pylových rousků to je fakt nějak hodně. Já nacházím tak 5 až 10 ks denně, což je při té frekvenci létání ještě snesitelné. Ale, jak jsem psal, moje zkušenost je ta, že záleží na konkrétním druhu jak se s klapkou popasuje. Velikost čmeláka není zase tak rozhodující. Záleží na šikovnosti a ochotě naučit se klapku otvírat. Některé originál klapky mají zaoblení kolem vstupního otvoru, jiné ne. Záleží asi na výrobci a roku výroby. Klapky jsou údajně postupně upravovány podle ohlasů a zkušeností chovatelů.
Odpovědět