Chov čmeláků v roce 2017

Volná diskuse o chovu a životě čmeláků.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Niky1
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 1258
Registrován: ned 27. pro 2015 21:32:56

Míro dík,z toho broučka strach nemám,protože ten se nechá přinést přímo čmelákem do hnízda. :x Spíš mě to zajímalo kvůli možnému propadnutí vajec zavíječe,kdyby je nakladl na síťku mají jen 0,5-0,6 mm.

Honzo děkuji,možná je u těch co tu létají také tak neznatelný. ;) To se divím,že útočí i zemní,u mých se mi to ještě naštěstí nikdy nestalo. :)
Pěkné matičky zahradní. :D Člověk se na ně vždycky tak těší,jen kdyby to pak do konce hnízda neuběhlo tak rychle.Ještěže to zachraňují ty polní. :D
Honza79
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 893
Registrován: úte 14. dub 2015 18:15:08
Bydliště: Zbořený Kostelec
Kontaktovat uživatele:

Niky1 píše:
pát 30. čer 2017 18:06:10
To se divím,že útočí i zemní,u mých se mi to ještě naštěstí nikdy nestalo. :)
To jedno hnízdo je fakt nebezpečné. Jak se člověk přiblíží, už je slyšet nějaká nervozní dělnice a za chvíli ji mám ve vlasech.... Možná to taky dělají ty horka. Známý, co má včely taky říká, že letos jsou nějaké divočejší... ;)
Míra2
Příspěvky: 39
Registrován: pon 03. dub 2017 14:03:30

Tak jsem podrobil hnízdo inspekci a je mi s toho pohřebiště smutno :cry: . Celkem tři dělnice a kralovna, v pořádku, ale také vyloženě vyžraná tělíčka dělnic, jednoho toho brouka a aby toho nebylo málo, tak hodně mrstnou larvu zavijece :cry: . Řeším teď buď komplet vybráni hnizda a novou cupaninu, ale tam nebudu mít jistotu, že nějaká larva nezůstane a nebo postřik, ale ten je hodně špatně sehnatelny, tedy aspoň na Liberecku. Je to děs, nejdříve sršeň a teď tohle :cry: :cry:
Míra2
Příspěvky: 39
Registrován: pon 03. dub 2017 14:03:30

Ještě bych měl jeden dotaz. Je lepší hnízdo vybírat a odkládat ve dne někde v místnosti a nebo v noci v místnosti pod červeným světlem? Plánují džbánek dát do velké misky, protože to sklenice 5l. mi to přijde dost neprostorne :cry:
marek972
Velmi aktivní člen
Velmi aktivní člen
Příspěvky: 341
Registrován: čtv 07. črc 2016 18:00:05
Bydliště: Slany

Niky1 píše:
stř 28. čer 2017 10:02:57
Marku,mě se ten rámeček osvědčil. :) Jelikož mám hustou síť,nechávám vepředu podepřenou střechu kouskem 2cm lišty i v noci.A během vedra můžu rozprášit ledovou vodu nahoru rozprašovačem.

Když jsem měla v minulosti více hnízd skalních,většinou vždy nějaké hnízdo zaostávalo a třeba nevyvedli ani nové matky. ;) Ale pokaždé to příjde moc líto. :(

Těm co dělnice také v noci vynášejí výstelku:měla jsem obavy,že se jim tam může v noci dostat zavíječ,když vlastně klapka není dovřena.No a dnes ráno se mé obavy potvrdily.V 5 hodin jsem se byla podívat jestli zase vynášeli a pod klapkou byla opět kupa výstelky,ale co horší nahoře klapky u těch pantíků seděl velký zavíječ.Teď nevím jestli nestačil vlézt do hnízda a nebo už tam byl,nasadil vejce a vylezl. :?: :roll:
Niky tak shodou nahod sitka od pana Dobreho v patek dorazila, pokusim se ramecky o tomto vikendu sestavit. Je pravda, ze minuly rok sittka s pripinacky se osvedcila ale v ramecku to bude jiste lip sedet. Az to budu mit hotove-poslu foto.

Co se tyce stagnujiciho hnizda, tak to vidim na nejhorsi - kaminek uz 4.den na miste tj. zadny pohyb na klapce :( Asi ho vecer rozeberu-mozna skoncim jako Mira...
Uživatelský avatar
Blanka
Aktivní člen
Aktivní člen
Příspěvky: 251
Registrován: sob 15. dub 2017 9:35:20

Konečně tu mám vnuka a přetáhl mi videa a fotky. Na fotkách jsou larvy, které jsem našla na česně, myslím,že jsou to čmeláci. Na videu jsou moje červené prdelky, moc jim to nejde dost se trápí, ale musíme vydržet. Modrou klapku mám ráno na sluníčku udělala jsem takové zastřešení z folie co se dává za radiátory a funguje to.

https://www.facebook.com/10000586173257 ... =3&theater
Uživatelský avatar
Niky1
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 1258
Registrován: ned 27. pro 2015 21:32:56

Míro,nejlépe je to udělat večer při červeném světle.Ale jelikož máš jen 4 ks,tak to můžeš udělat i přes den,když budou všechny uvnitř.Vem si cca 0,7 l láhev,na dno dej trochu výstelky z hnízda,přiklop třeba kouskem desky.Pak je po jedné chytej například do malé skleničky a vpusť do té láhve,pak je dej někam do tmy.No a pak si všechno dej do velké mísy,odděl buňky od hnízdního materiálu a zkontroluj ze zpod jestli v nich nejsou zavíječi.Do čistého úlku si pak dej na dno výstelku,na to buňky a pak tam opatrně vyklop ty čmeláky,aby si na ně nalezli. ;) :)
Uživatelský avatar
Niky1
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 1258
Registrován: ned 27. pro 2015 21:32:56

Marku,budu se těšit na foto. :)

Blanko ty už máš nové matky skalních? :o
kavcaa
Aktivní člen
Aktivní člen
Příspěvky: 245
Registrován: pon 18. dub 2016 11:37:42
Bydliště: Liberecko

Blani díky tvému videu jsem se zklidnila.Ty tvoje skalní jsou stejný prckové jako ty moje.Čekala bych, že další generace dělnic už bude baculatá, ale jsou to pořád mrňata.
Dneska u nás už podruhé sekali jezeďáci.Už loni sekali za sezonu 3x.Louka se neskutečně oživila.Dříve to byly obrovské plochy jen zeleného pýru.
Teď tu na velikých plochách kvetl jetel, zvonky, a spousta dalších lučních trav a květů.Ale jak to bývá ..něco za něco.Čmeláčí hnízda každé sekání zažívají těžkou zkoušku.A během 2 dnů posekají všechny kvetoucí plochy v okolí.
Dneska jsem objevila po sekání hnízdo čmeláků v louce.Dělničky zoufale hledaly vchod..Odhrabala jsem posekanou trávu, zaklekla a hledala prstíčkem kde by mohla být dírka.Ten traktorista asi nevěřil vlastním očím :shock: :lol: .
A nakonec našla, byla zacpaná, ale dál to už byla pěkná chodbička.Nejdřív jsem myslela, že to jsou zemní, ale pak jsem viděla vylézat dělničku a ta byla nádherně žluťoučká /poslední video/, jedna zas místo druhého žlutého pruhu měla bílý!Asi jsou to ale zemní že?

https://www.youtube.com/watch?v=j3SM5RfQ4nk

https://www.youtube.com/watch?v=mBByjZr2ToU

https://www.youtube.com/watch?v=rUllcRjGKGI
Uživatelský avatar
Niky1
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 1258
Registrován: ned 27. pro 2015 21:32:56

Chtěla jsem se zeptat,máte už všichni nové matky u zemních jejichž dělnice se vylíhly koncem dubna?U jednoho hnízda už je mám,ale u druhého stejně sterého ne,i když je to také silné hnízdo. ;) Kdyby to bylo slabé hnízdo,tak bych se nedivila,doufám,že nebudou mít jen samce. :(

U lučních pořád ještě sem tam vyletí nebo přiletí matka. :)

Kavcao,to vypadá na hájové. :)Tak to měli štěstí,žes jim pomohla. :D
Odpovědět