Chov čmeláků v roce 2017

Volná diskuse o chovu a životě čmeláků.
Odpovědět
Míra2
Příspěvky: 39
Registrován: pon 03. dub 2017 14:03:30

Děkuji Niky za rady! Bohužel to vypadá, že už nepomůže ani postřik, který jsem ještě pro jistotu konzultoval s autorem toho videa od Sysa42.
Je to pouze a jen proti parazitům a čmeldové ani jejich larvy na to nijak nereagují.
Celé hnízdo jsem vyndal a čmelín důkladně vystříkal, následně všechno zpět. Harry mi radil prolézt i bunky ze spod, a tam těch vajíček bylo asi nejvíc. Larvy už jsem ani nepočítal. :cry: Buňky ale ještě nějaké jsou, tak uvidíme co bude dál.
Pokud se přípravek osvědčí, tak stříknu z prevence i druhý čmelín.
Nejvíc mě mrzí to, že jsem klapku nedovřel právě kvůli těm malým dělničkám, které to těžké plexi od ZD prostě nezvedli. Na příští rok jsem již sehnal nové lehké, tak to snad bude lepší..
Všem pěkný den.
kavcaa
Aktivní člen
Aktivní člen
Příspěvky: 245
Registrován: pon 18. dub 2016 11:37:42
Bydliště: Liberecko

Niky taky jsem doufala , že mi to potrvdíte.Dneska ráno jsem je byla zkontrolavat a vyletěla zas taková krásná žlutá.Moc bych si přála ,aby to zvládly do konce.
Moje zemní také ještě nemají královny.Pořád je vyhlížím.usazená 28.3. a první dělnice 29.4.
U lučních jsem v pá ještě viděla dokonce zaměřovat novovu matku, ale už se létá celkem málo.Ikdyž, už je moc nepozoruju.Jen občas vyčistím klapku .
Míro, to je mi moc líto.Mě se ty těžké klapky taky nelíbí.Ta vyrobená od manžela je i pro zemní dostačující , neztrácí téměř žádné rousky, nebyly vůbec problémy ani u prvních dělnic a funguje myslím dobře.Hnízdo krásně prospívá.Oproti tomu sklaní si myslím pořád celkem zápasí a hlavně ztrácí strašně moc rousků ,o lučních ani nemluvím.Tam jsem dlouho měla připínák pod klapkou , aby vůbec nějak mohly fungovat.
Honza79
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 893
Registrován: úte 14. dub 2015 18:15:08
Bydliště: Zbořený Kostelec
Kontaktovat uživatele:

Tak matky zemních ještě nejsou, navíc jsem u jednoho čmelína našel na česně taky dva brouky Antherophagus nigricornis :( . A syn včera při kontrole klapky dostal od jedné zemní dělnice žihadlo, zákeřně zezadu do zátylku. A další ho hnala pryč...
Uživatelský avatar
Niky1
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 1258
Registrován: ned 27. pro 2015 21:32:56

Míro,ty jsi tam měl toho broučka i zavíječe?Pokud ten postřik obsahuje stejnou látku jak jsem četla na zahraničních stránkách,tak by vylíhlé housenky měl usmrtit.Účinnost je určitý počet dnů,kolik jsem zapomněla.

To jste mě uklidnili s těmi matkami zemních,ale už je čas,aby se líhly.Většinou to bývá za 9 až 10 týdnů od prvních dělnic.

Honzo,ty máš opravdu nějak hodně agresívní ty zemní. :lol: Všeobecně hlídačky zemních jsou hodně agresívní,pokud manipuloval s klapkou,tak se ale nedivím. ;)
Honza79
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 893
Registrován: úte 14. dub 2015 18:15:08
Bydliště: Zbořený Kostelec
Kontaktovat uživatele:

Niky1 píše:
pon 03. črc 2017 9:45:12
Honzo,ty máš opravdu nějak hodně agresívní ty zemní. :lol: Všeobecně hlídačky zemních jsou hodně agresívní,pokud manipuloval s klapkou,tak se ale nedivím. ;)
S klapkou ani manipulovat nestihl. Jen se sklonil k úlu a už obdržel žihadlo. A další málem dostal. Tak jako začínající chovatel musí vyzkoušet všechno. :-) Manželka, ale tento můj názor nesdílí..... ;)
Míra2
Příspěvky: 39
Registrován: pon 03. dub 2017 14:03:30

Kavčo, já měl šroubky už tak na max. 1 mm a přikládám video, jak s tím zápasí větší dělnička, některé malé neměli vůbec šanci, tak se tam houfovali a čekali než nějaká větší přilétne.
https://youtu.be/Ifn8FUiLztc
Niky, buhužel ano, natáhli si tam jak broučka, tak se tam dostal zavíječ, fotky první dávky, kterou jsem odchytil :cry:
Larvy zavíječe čmeláčího ..jpg
(285.05 KiB) Zatím ještě nestaženo
Uživatelský avatar
Niky1
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 1258
Registrován: ned 27. pro 2015 21:32:56

Honzo,pokud není alergický,tak také s tebou souhlasím.Je dobré vědět co je třeba očekávat. :)

Míro,nevadil jim trochu i ten zvuk co vydávají šroubky?Ony ty klapky vydávají i tak zvuk pokud se pootevřou a hned zaklapnou.Minulý rok s tím měla problém velká matka,kolikráte to vzdala a vrátila se zpátky.Síly měla na otevření určitě dost. ;)
Honza79
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 893
Registrován: úte 14. dub 2015 18:15:08
Bydliště: Zbořený Kostelec
Kontaktovat uživatele:

Tak právě teď jsem u těch divokých zemních zahlédl první mladou matku. :D
Uživatelský avatar
Blanka
Aktivní člen
Aktivní člen
Příspěvky: 251
Registrován: sob 15. dub 2017 9:35:20

Niky1 nejsou to matky jsou to dělnice, luční byly poloviční a poradily si s klapkou poměrně rychle, skalní v obou hnízdech hrůza. Udělala jsem klapku ze síťky proti prskání oleje, ale dobře mi nedoléhala a nahoře u těch drátků se odchlipovala, tak jsem to vzdala a dala zpět klapku ze ZD. Moji podstřešáci -luční už mají 14dní královny a mám pocit, že hnízdo umírá už je vidět sem tam nějaká dělnička a jinak se kolem hnízda motají královny. Smůla, že nevím jak mají vypadat samečci. Jinak už jsem taky chytla žihadlo, při čistění klapky. Honzo lituju synka, doufám, že ho to neodradilo. Kavčo to jak zachraňuješ čmeláky je nádhera, ale asi pro okolí jsme blázni. Mě když se někdo ptá na čmeláky, tak první otázka je proč to dělám když nemají med a když odpovím, že to děláme pro nás pro všechny, pro přírodu , tak už jsem za úplného blba. Na podzim poryju kousek trávníku co mám za domem, a na jaře zaseju pohanku a jetel nachový už mám semínka od Beskydské travní. Tak se všichni mějte a pište ať se máme z čeho učit.
Uživatelský avatar
Niky1
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 1258
Registrován: ned 27. pro 2015 21:32:56

Blanko,nevím jestli ti čmeláci půjdou na pohanku a na jetel inkarnát,ten jsem měla loni a nic,výjimečně se tam objevil polní.Lepší je myslím echium a svazenka,však uvidíš,třeba u tebe na to půjdou. ;)

Honzo,tak se alespoň odvděčili za ten bodanec. :)
Odpovědět