Chov čmeláků v roce 2017

Volná diskuse o chovu a životě čmeláků.
Odpovědět
Ondra
Příspěvky: 3
Registrován: pát 21. črc 2017 9:56:04

Pěkná diskuse :-)
Něco přidám od sebe.

Já klapku nechávám zavřenou hned jak jsou první dělnice - vždy si s tím poradily.
Parazitů je víc a nechat jí zavřenou na noc nestačí. Viděl jsem jak to zkouší pačmelák a díky klapce měl smůlu.
Při focení ve dne mi díky otevření klapce vlezla do hnízda Brachycoma.
Já už mám v otázce otevírat/zavírat jasno.
Docela stačí, když se klapka nezavře díky jednomu rousku - pak je to také cesta pro predátora.
Predátoři zde:
http://www.cmelaci.cz/nepratele-cmelaku ... predatoru/

Větrání jednoduchou síťkou moc neřeší. Aphomia na síť naklade vajíčka a larvy otvorem prolezou. Proto by měla být dvojí a na té vnitřní oka hustější + optimálně mezi tím lep, aby se larvy na něm zachytily. je to pracné, ale dá se to a funguje to. Dost dobře nevím jak to vyřešit při nadzvednutí střechy. Podle mne je nejlepší řešení msto kde není hnizdiště osvíceno - jinak je to vždy problém. Já třeba dávám v teple na střechu mokry hadr a odparem se teplota sníží. Letos jsem dal na bok hnízda tepelnou izolaci s Al folií - také to lze a je to snadné.
Uživatelský avatar
Niky1
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 1258
Registrován: ned 27. pro 2015 21:32:56

Ondro,klapku je myslím dobré pomalu zavírat už třetí až čtvrtý den po usazení matky.Zvláště když se matka usazuje koncem dubna nebo v květnu.Alespoň já to tak dělám. ;)
Přes tu síť by larvy přelézt neměly,pokud jsou oka 0,4mm.Přes tu co se používá proti mouchám ale ano. ;)
marek972
Velmi aktivní člen
Velmi aktivní člen
Příspěvky: 341
Registrován: čtv 07. črc 2016 18:00:05
Bydliště: Slany

Ahoj vsichni,

tak u me dobre i spatne zpravy. Dobra je, ze dnes spatrena na stene vedle ulu prvni mlada kralovna od zemnich (vic nez 3 mesice od usazeni!).

Obrázek

Spatna zprava je, ze u prvnich sklanich nalezena na cupanine mrtva matka-nevim jak poznat zda je to stara nebo mlada, kazdopadne me to prekvapilo. Aspon ze to vynahrazuji dalsi a dalsi mlade, ktere jsou cim dal casteji videt na cesne i pod sitkou.

Druhy ul sklanich je stale bez samecku i mladych kraloven a je to uz taky pres 3 mesice, takze je klidne mozny scenar co psala Niky, ze proste zadne nebudou :(

Hezky vikend!
Marek
Uživatelský avatar
Niky1
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 1258
Registrován: ned 27. pro 2015 21:32:56

Marku,nevím proč některé letošní zemní mají matky opožděně?Moje č.1 je také měla o 2 týdny opožděně a vypadá to,že i u č.3 budou později ;) ,č.2 je měla jak obvykle bývají. :)

Podívej se na černou část před červeným koncem té skalní.Nová matka ji bude mít dobře ochlupenou a stará více nebo jen částečně bez nich.Moje co jsem našla byla překvapivě zachovalá,chyběly ji chlupy jen uprostřed té černé zóny.
Uživatelský avatar
Blanka
Aktivní člen
Aktivní člen
Příspěvky: 251
Registrován: sob 15. dub 2017 9:35:20

Já včera našla na poli vyhrabané hnízdo od zemních. Udělal to pes mojí sousedky. Podařilo se mi zpřístupnit otvor, hned z něho vyběhly 4 dělničky. Volala jsem panu Dobrému co s tím, nahoru dřevo pod to kámen zatížit a hlídat, no jsem zvědavá. Mějte se i Vaši čmeldi.
Uživatelský avatar
Blanka
Aktivní člen
Aktivní člen
Příspěvky: 251
Registrován: sob 15. dub 2017 9:35:20

Josefe 569 jaké byly zkušenosti s úlem ve skalce z roku 2016 chtěla bych něco podobného udělat ve své skalce. Někdo prezentoval tři zakopané čmelíny v zemi, myslím Honza. Jak to dopadlo a na co dát pozor. Díky.
josef569
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 93
Registrován: ned 03. kvě 2015 23:02:25

Zdravím všechny.
Blanko, tak úl ve skalce se mi osvědčil. V loňském roce sice hnízdo nebylo moc silné, ale úspěšně se odchovaly matky. V průběhu sezony jsem neměl problém s vlhkostí, protože přes drenáž se vsakovala hlouběji do skalky. V letošním roce usazení bylo hned na druhý pokus a zemní mi dělá radost. Hnízdo je velmi silné. Jedinou věc, co jsem musel řešit je krycí dlaždice nad hnízdem. V letním horkém období se od slunce rozpalovala a teplo se přenášelo do hnízda. Proto jsem ji ještě přikryl, aby na ni nedopadaly sluneční paprsky.
Ještě poznámka k soužití skalního s polním.V průběhu sezony převahu získal skalní. Jedná se o početné společenství. Dělnice polního také létají a nosí snůšku, ale je nich nepoměrně málo. Odhaduji tak maximálně 10 dělnic.
Honza79
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 893
Registrován: úte 14. dub 2015 18:15:08
Bydliště: Zbořený Kostelec
Kontaktovat uživatele:

Zdravím přátelé!

Obě hnízda zemních jsou stále silná. Matky stále létají.

I u zahradních je ještě občas nějaký čmelda vidět. Už jsem je chtěl zrušit, ale ještě se z hnízda ozývá poměrně slušný bzukot.

Zrušil jsem už úlek po lučních. Hnízdo bylo silné, vychovalo dost matek. Kromě mrtvé staré matky jsem v hnízdě objevil i mrtvolku matky pačmeláka panenského... Úlek byl provizorní a lehká klapka tam byla dosazena až po prvních dělnicích. Pačmeláčice byla asi luční matkou nebo dělnicemi přemožena. Žádné pačmeláky jsem létat neviděl.

Skalní jsou opravdu nějací divní. Opět se mi zdá, že je provoz slabší. Když úl otevřu, ozve se bzukot odpovídající tak kolonii polních. Nevím, možná nějaká nemoc, parazit nebo matka není moc plodná, přitom byla skutečně veliká. :?

Blanko, podzemní úly měl Pepan. ;)
Uživatelský avatar
Niky1
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 1258
Registrován: ned 27. pro 2015 21:32:56

Tak nevím jestli už i skalní č.5(usazení 18.5.) mají matky nebo se spletla některá z úlku č.4. ;) Každopádně jsem zvědavá jestli se vůbec nějaká příští sezonu vrátí. ;) Nebo jestli zas budu mít štěstí vidět nějakou hledat. :)

Honzo,mě právě tak ubývaly dělnice z č.3 a teď nevím jestli nějaká matka vyletěla a já ji zrovna neviděla nebo prostě matky v této rodince nebudou. :( Hlavně si nech úlky co teď v nich byli zahradní jen pro ně,ať ti zas někoho nevyženou. :lol:
Uživatelský avatar
Niky1
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 1258
Registrován: ned 27. pro 2015 21:32:56

Blanko,a jak je to u tebe s množstvím nových skalních matek?Nic moc nebo hodně jako u zemních nebo lučních?
Odpovědět