Chov čmeláků v roce 2017

Volná diskuse o chovu a životě čmeláků.
Odpovědět
HYNEKHYNEK
Příspěvky: 16
Registrován: stř 29. bře 2017 7:41:31

Niky, tu klapku nemohu mít ze předu, ale mám ji ze zadu. Využívám sníženou teplotu zevnitř boudy bez vlivu okolí, bez slunka a větru. Plocha asi odpovídá té klapce jak je na obrázku,jenom není oblá. Domnívám se, že umístění vstupní klapky naproti klapky je příznivější pro výměnu vzduchu.
To je můj názor. Jinak, díky za zhodnocení.
Uživatelský avatar
Pepan
Velmi aktivní člen
Velmi aktivní člen
Příspěvky: 365
Registrován: pon 22. srp 2016 11:53:50
Bydliště: Dolní Benešov
Kontaktovat uživatele:

Ahoj Hynku,ale na tom větracím otvoru máš jen síťku ? Na co by tam byla ještě klapka? Na té fotce úlku zevnitř ,ten větrací otvor není vidět jen karton,
zřejmě blbý úhel při focení ? Upřesni nám to. Já větrám horem viz. mé dřívější fotky a jsem max. spokojený. :)
HYNEKHYNEK
Příspěvky: 16
Registrován: stř 29. bře 2017 7:41:31

Ahoj Pepane,
je tomu tak, blbý záběr. Větrací otvor je v horní části zadní stěny. Je tak proto, že mi v nížší části čmeláci vše ucpali. Samozřejmě mám tam síť a uzavírací šoupátko z venkovní strany. Případné větrání z hora jsem ještě nepužíval. Možná za rok. Myslím si, že když mám zabudované čmelíny uvnitř boudy, takové větrání nebude muset používat. Uvidím, nebráním se tomu. Výhodou větrání z hora je, že bych tak zabránil ucpávání - zanášení stelivem.
Uživatelský avatar
Pepan
Velmi aktivní člen
Velmi aktivní člen
Příspěvky: 365
Registrován: pon 22. srp 2016 11:53:50
Bydliště: Dolní Benešov
Kontaktovat uživatele:

Jo'...už je mi to jasné. A ještě co děláš s těma kuklama od samotářek,dáš je do krabičky a na jaře je dáš ven kde se vyklubou?
HYNEKHYNEK
Příspěvky: 16
Registrován: stř 29. bře 2017 7:41:31

Přesně tak. Dám je do krabičky, která má dírku pro výlet. Musí tak přečkat až do jara. Je to přirozený postup.
HYNEKHYNEK
Příspěvky: 16
Registrován: stř 29. bře 2017 7:41:31

větrací okénko s klapkou.jpg
(399.5 KiB) Zatím ještě nestaženo
Zdravím Pepane
pro upřesnění zasílám foto.
Ještě k otázce, zda mám zachovat matku tak jak jsme se domlouvali. Představ si, že se matka vrátila a vlétla do čmelínu. Dříve jsem měl čmelín na kůlu před boudou, následně jsem zabudoval čmelín do boudy, zachoval jsem jen klapku a zabudoval do stěny boudy. Sama se tam vrátila a když jsem se dnes díval, tak si hoví v čmelíně. Niky tvrdila, že není možné aby se zazimovala v čmelíně. Uvidím jak se zachová - matka.
Uživatelský avatar
Tomáš
Stálý člen
Stálý člen
Příspěvky: 133
Registrován: ned 18. led 2015 14:44:37

Ahoj, tak jsem dnes prozkoumával čmelín po sezoně a co jsem nenašel? Zavíječ a také larvy brachycoma devia. Hrůza a děs! I přes téměř pravidelné kontrolování klapky. :oops: Chce to lepší ochranu :(
Přílohy
20170826_153246.jpg
(215.28 KiB) Zatím ještě nestaženo
20170826_153217.jpg
(251.14 KiB) Zatím ještě nestaženo
20170826_153205.jpg
(305.62 KiB) Zatím ještě nestaženo
20170826_153032.jpg
(261.24 KiB) Zatím ještě nestaženo
Uživatelský avatar
Pepan
Velmi aktivní člen
Velmi aktivní člen
Příspěvky: 365
Registrován: pon 22. srp 2016 11:53:50
Bydliště: Dolní Benešov
Kontaktovat uživatele:

Ahoj Tome, já jsem taky zvědavý jak dopadli ty moje úly v zemi. Ještě jsem je neodkopal , uvidíme co bude uvnitř ?
Mi dělaly největší problém ty mouchy! Proti těm zavíječům jsem uvažoval , preventivně postříkat výstelku tím LEPINOXEM PLUS ,třeba by si ty baktérie nějak cestu k těm larvám zavíječe našly ? Než to pak stříkat za provozu. Chce to vyzkoušet a nezavrhovat předem. Nebo vylepšit nějak ty pasti ?
Honza79
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 893
Registrován: úte 14. dub 2015 18:15:08
Bydliště: Zbořený Kostelec
Kontaktovat uživatele:

Tomáš píše:
sob 26. srp 2017 19:47:14
Ahoj, tak jsem dnes prozkoumával čmelín po sezoně a co jsem nenašel? Zavíječ a také larvy brachycoma devia. Hrůza a děs! I přes téměř pravidelné kontrolování klapky. :oops: Chce to lepší ochranu :(
No je to smůla. Ale hlavně, že se podařílo odchovat matky. Jak jsem už psal, mám podezření, že samička zavíječe naklade vajíčka přímo na klapku. A nějaké larvičky se do hnízda dostanou třeba na nohách čmeláků. Mouchy, včetně brachycomy jsou vynalézavé a dříve nebo později proklouznou pod klapkou společně se čmelákem. Jisté je, že jsou více ohrožené početné kolonie čmeláků, protože jsou více cítit. Mně napadl zavíječ zahradní a úl s lučními, který stál metr vedle ho nezajímal. Ten postřik jak popisuje Pepan by stál za zkoušku. Jinak asi nejlepší ochrana před zavíječem je každý den úlek na noc zavřít a ráno otevřít + dokonalá čistota v okolí vstupu. Ale kdo z nás si tuto možnost může dovolit.... ;)
Uživatelský avatar
Niky1
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 1258
Registrován: ned 27. pro 2015 21:32:56

Hynku,konečně mi je to z tvého obrázku jasné,jak to máš. :D
Pokud se matka vrátila,je to v pořádku,jen mi šlo o to,aby měla stále možnost kdykoliv opustit úlek. :!: :) Uvidíme jak se to vyvine. ;)

Pepane,mám pocit,že účinek toho postřiku jako prevence je jen určitý počet dnů,nevzpomínám si kolik. ;)

Také jsem zjistila,že luční byli napadeni zavíječem.Naštěstí až po odletu matek,kterých bylo velké množství.Byli ve velmi malém provizorním úlku a často větrali tak,že nadzvedávali klapku dlouho do večera.Nejspíš tak se tam dostal.Naopak co jsem měla obavy,že se dostane ke skalní, když přes noc vynosili mezi klapkou plno výstelky,tam nebyl. ;)
Odpovědět