Chov čmeláků v roce 2017

Volná diskuse o chovu a životě čmeláků.
Odpovědět
Honza79
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 893
Registrován: úte 14. dub 2015 18:15:08
Bydliště: Zbořený Kostelec
Kontaktovat uživatele:

U nás je už taky několik týdnů klid. Občas je ještě vidět jen ten polní. Jinak už jsou zřejmě všechny matky dávno zazimované. ;)
marek972
Velmi aktivní člen
Velmi aktivní člen
Příspěvky: 341
Registrován: čtv 07. črc 2016 18:00:05
Bydliště: Slany

Ahoj vsichni,

vecerejsi kontrola cmelinu ukazala, ze to tam stale zije :) Sice uz ne jako driv, ale poklepani vzbudilo linou odezvu a videl jsem i priletat a odletat dve delnice, takze zatim stale neni duvod cistit cmelin po zemnich...
Uživatelský avatar
Niky1
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 1258
Registrován: ned 27. pro 2015 21:32:56

Dnes jsem na zahradě viděla dělnici zahradního s pylovými rousky,takže někde v okolí je funkční hnízdo,nejspíš druhá generace. :) Včera jsem zahlédla i 1ks lučního.
Na zahradě mi kvete bílá hluchavka.trýzel,svazenka,oměj,hledíky,levandule,komule,maliny,nepeta,takže se čmeláci ještě mají možnost krmit. :)
Naposledy upravil(a) Niky1 dne pát 20. říj 2017 17:30:24, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Niky1
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 1258
Registrován: ned 27. pro 2015 21:32:56

Pozdní oměj je skvělý pro čmeláky zahradní,když se tak sezona vydaří.Mám cca 60cm široký trs a dnes jsem na něm viděla současně 3 dělnice a jednu matku zahradních. :D Na svazence matku zemního,no a polní pořád létají. :)
Míra2
Příspěvky: 39
Registrován: pon 03. dub 2017 14:03:30

Ahoj všem,
po dlouhé době opět nahlížím a je fajn vidět, že se všem dařilo a ještě daří. Doufejme, že i další sezóna bude úspěšná.
Přeji všem ještě nějaké to sluníčko a teplíčko pro čmeldy...
Uživatelský avatar
Niky1
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 1258
Registrován: ned 27. pro 2015 21:32:56

V neděli byli na zahradě ještě čmeláci polní a zahradní. :) Potom začalo pršet a má pršet celý týden,takže to už asi bude definitivní konec. :(
V úlku se zemními nejspíš také,musím dnes zkontrolovat.

Pepane,tady je něco hlavně pro tebe,ale i pro jiné. :) Elektročmeliny :) https://www.facebook.com/cmelaci.cz/?hc ... moyhtAhP_4 , vyhřívané dno čmelínů : http://cmelin.xf.cz/denik-2/
Máš možnost přes zimu prostudovat a aplikovat. :) :lol:
Honza79
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 893
Registrován: úte 14. dub 2015 18:15:08
Bydliště: Zbořený Kostelec
Kontaktovat uživatele:

Niky1 píše:
úte 24. říj 2017 6:48:32
V neděli byli na zahradě ještě čmeláci polní a zahradní. :) Potom začalo pršet a má pršet celý týden,takže to už asi bude definitivní konec. :(
V úlku se zemními nejspíš také,musím dnes zkontrolovat.

Pepane,tady je něco hlavně pro tebe,ale i pro jiné. :) Elektročmeliny :) https://www.facebook.com/cmelaci.cz/?hc ... moyhtAhP_4 , vyhřívané dno čmelínů : http://cmelin.xf.cz/denik-2/
Máš možnost přes zimu prostudovat a aplikovat. :) :lol:
Moc krásně to má pan Fereš vychytaný. Klobouk dolů! Je to machr! :D

Mám připravenu jednu topnou terarijní podložku pro příští rok, tak uvidíme... ;)
Uživatelský avatar
Pepan
Velmi aktivní člen
Velmi aktivní člen
Příspěvky: 365
Registrován: pon 22. srp 2016 11:53:50
Bydliště: Dolní Benešov
Kontaktovat uživatele:

Zdravím všechny. Má to pěkně udělané, to bych asi nedokázal přes ten počítač.Mně bude stačit (aspoň u některých úlků) jen topení s termostatem.
Musí to být jednoduché,levné a bezpečné.V hlavě to už mám jen teď nemám na to čas, až v zimě. A taky chci vykoumat klapku na soumrakové čidlo.Večer by se zaaretovala a za rozbřesku uvolnila, nejlépe na baterie.Zavíječ by pak neměl moc šancí.
Niki ,už jsem myslel ,že čmeláci lítají teď jen u tebe ,ale dneska když jsem přišel z práce tak jsem jednoho načapal na lichořeřišnici a nafotil.
Není moc vidět zadeček,ale je to Luční (možná můj odchov). :)
Tak zatím...

Obrázek
Uživatelský avatar
Niky1
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 1258
Registrován: ned 27. pro 2015 21:32:56

Pepane,já nemyslela celý jeho systém,jen ty 3 články v podlaze.Nejsem technický typ tak nevím co to je a jestli se musí ovládat jen přes počítač nebo by také stačil nějaký termostat. ;)

S tou klapkou jsem zvědavá pokud to zrealizuješ jestli to zcela zavíječe eliminuje.Docela by mě zajímalo jestli se pokouší vlézt dovnitř i za rozbřesku,když tam někde na úlku zůstanou sedět od noci.Několikrát jsem je tak zastihla brzy ráno sedět. ;)

Pepane,já myslím,že by ještě mohli létat na mnoha místech.Důležité je mít nějaké tak dlouho kvetoucí rostliny. :) Bez rostlin je těžko možné uvidět.
Včera u nás celkem hezky svítilo sluníčko a létaly dělnice zahradních,polních a také jsem viděla jednu luční.Proletěla i matka zemní nebo zahradní,nestačila jsem stoprocentně odlišit.U té bych byla radši,kdyby už byla někde zazimovaná.

Zrovna jsem se dívala na fejs,jeden chovatel z Německa tam dal video hnízda polních,ale už se pohybují pomalu.
Siegfried Holzner.png
(221.36 KiB) Zatím ještě nestaženo
Uživatelský avatar
Niky1
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 1258
Registrován: ned 27. pro 2015 21:32:56

To je neskutečné jak je ta sezóna letos dlouhá. :D Dnes byl konečně opět krásný slunečný den a na zahradě jsem viděla na hluchavce a nepetě čmeláky polní.Ještě zítra by mělo být tak hezky,ale potom už asi bude definitivní konec.
Odpovědět