Chov čmeláků v roce 2017

Volná diskuse o chovu a životě čmeláků.
Odpovědět
Honza79
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 893
Registrován: úte 14. dub 2015 18:15:08
Bydliště: Zbořený Kostelec
Kontaktovat uživatele:

Ahoj! Mám teď trochu více volna. Škoda, že už není duben... :cry: Ale práci jsem si našel. Začal jsem s přípravou čmelínů. ;) Bude potřeba opravit některé praskliny a občas i vzniklé netěsnosti mezi prkny. Zejména po zemních bude, co opravovat. Asi ještě přídám nějakou vnější odnímatelnou izolaci. To jen pro případ, když by byl duben studený jako letos. Jeden čmelín také natřu. Na jaře tu někdo psal, že vyzkouší čmelín německého typu - s předsíňkou a kartonovou vložkou. Chtěl bych poprosit dotyčného, aby se s námi podělil o zkušenosti. Tak se zatím mějte!
Uživatelský avatar
Kyros
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 75
Registrován: úte 31. kvě 2016 0:34:52
Bydliště: Frýdecko-Místecko

Honzo, do toho čmelínu německého typu s kartonem uvnitř se mi zabydlel zemní. Měl jsem na jaře ještě vložen polystyren mezi vnější dřevěnou stěnou a kartonovou krabicí. Po oteplení se dal vyjmout. Bohužel v době výskytu prvních dělnic mi napadla hnízdo sršeň, což vedlo k jeho zániku. Takže na posezonní zkušenosti musím ještě rok počkat. Jinak minulý víkend jsem naposled spatřil vyletět polní z mého posledního čmelínu. Od zabydlení matky uplynulo necelých 7 měsíců. Přeji všem hodně zdaru v příští sezoně.
Honza79
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 893
Registrován: úte 14. dub 2015 18:15:08
Bydliště: Zbořený Kostelec
Kontaktovat uživatele:

Kyros píše:
čtv 09. lis 2017 23:50:21
Honzo, do toho čmelínu německého typu s kartonem uvnitř se mi zabydlel zemní. Měl jsem na jaře ještě vložen polystyren mezi vnější dřevěnou stěnou a kartonovou krabicí. Po oteplení se dal vyjmout. Bohužel v době výskytu prvních dělnic mi napadla hnízdo sršeň, což vedlo k jeho zániku. Takže na posezonní zkušenosti musím ještě rok počkat. Jinak minulý víkend jsem naposled spatřil vyletět polní z mého posledního čmelínu. Od zabydlení matky uplynulo necelých 7 měsíců. Přeji všem hodně zdaru v příští sezoně.
To je škoda Kyrosi, tak snad se příští rok povede lépe.

Jo polní ten dovede potěšit. Možná někdy opomíjený druh, ale vydrží jednoznačně nejdéle. ;)
Uživatelský avatar
Pepan
Velmi aktivní člen
Velmi aktivní člen
Příspěvky: 365
Registrován: pon 22. srp 2016 11:53:50
Bydliště: Dolní Benešov
Kontaktovat uživatele:

Zdravím přátelé, tak zahradu mám porytou,česnek zasazený tak už jsem začal kutit na tom topení.Uvidím jak bude fungovat prototyp.
Pak dám fotky.
Ještě jsem chtěl říct,že když jsem vyhazoval Lichořeřišnici na kompost tak jsem našel ve květu zatuhlou Zemní .Ta měla štěstí ,dal jsem ji do krabičky s výstelkou a mám ji v kůlně ve tmě.Je tam teplota tak akorát.Uvidím jestli se na jaře probudí ?
Tak zatím.......a dobrou noc. :)
Míra2
Příspěvky: 39
Registrován: pon 03. dub 2017 14:03:30

Ahoj všem, Pepane jaká teplota je ideální pro přezimování, mě zůstali ve čmelíně tři matky a jsou již zatuhlé. Všechny jsem je přendal do malého, nově vystlaného čmelína, abych mohl ten starý opravit. Následně ho schoval do sklepa. Doplnil bych jim tam ještě zátku s medem a pak jen doufat, že přežijí. Nevím jaká je jejich ideální teplota pro přezimování, ale sklep má tak kolem 7-10 stupňů, tak to snad nebude moc.. Uvažoval jsem, že je dám do garáže, kde je chladněji, tak 6 stupňů, ale nevím, zda to má smysl.
Uživatelský avatar
Niky1
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 1258
Registrován: ned 27. pro 2015 21:32:56

Míro,v umělém chovu je myslím udržují při 4-5°C.Důležitá je také určitá vlhkost,ale jaká to nevím.Jedině se zeptat pana Křížka,ten by poradil jelikož má s tím zkušenosti.
Honza79
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 893
Registrován: úte 14. dub 2015 18:15:08
Bydliště: Zbořený Kostelec
Kontaktovat uživatele:

V laboratorním chovu se matky přechovávají jednotlivě v malých plastových krabičkách, které jsou pak vloženy do plastové dózy. Krabičky je navíc nutné proložit nalhčenými ubrousky nebo hadříky. Ty zaručí vysokou vlhkost pro přezimování. Dóza se vloží do igelitového sáčku, ještě se může opět přidat nějáký ten vlhčený hadřík. Celý igeliťák se pak pečlivě zavře a přendá do lednice, teplota tak do 4°C. Matky přežijí s minimem vzduchu, ale bez dostatečné vlhkosti uhynou. Tak to je asi jediný možný návod, jak přezimovat matky s nadějí na větší úspěch. Vše ostatní je spíše o štěstí a náhodě.
Míra2
Příspěvky: 39
Registrován: pon 03. dub 2017 14:03:30

Děkuji za rady, zkusím je proložit navlhčenými ubrousky a dám je asi do garáže, kde je přeci jen kolem 4°C. Až začne mrznout, tak je následně přesunu do sklepa, kde mi měla jít teplota také dolů.
Uživatelský avatar
Pepan
Velmi aktivní člen
Velmi aktivní člen
Příspěvky: 365
Registrován: pon 22. srp 2016 11:53:50
Bydliště: Dolní Benešov
Kontaktovat uživatele:

Zdravím vás přátelé!Tak už mám první prototyp topení hotový. Týden bylo zapnuté na zkoušku a funguje skvěle.Tak pro inspiraci nebo návod,tady
dávám schéma a pár fotek.Jako topítko jsem použil odporový drát ze starého fénu na vlasy a ustřihl jsem cca 10 ohmů (viz.foto).
Ten je pak stočený na dně úlku (viz.foto).Jeho jeden konec je přišroubovaný na chladič od tranzistoru (ten slouží vlastně taky jako topítko) a druhý
konec na svorku plus přívod.Chladič tranzistoru je z pozinkovaného plechu cca 8x8cm. Vše je umístěné na dně a zalité vrstvou lepidla na polystyrén
viz.foto.Výkon je necelých 15W což bohatě stačí.Po ustálení teploty na cca 25°C uvnitř úlku klesá výkon při cca 4°C venku na cca 3,6 W.
Tak že ,přátelé jestli uvažujete o koupi topného kabelu,nebo kamene a pod. stačí vám výkon do 10W bohatě.
Trimr na regulování teploty je přilepený Mamutem na čelo úlku těsně pod střechu i s odporem 100k ohmů,který je připájený přímo na jednu nožku od trimru a je pak schovaný ve stěně úlku.Termistor je připájený hrubším drátem (protože vyčnívá do prostoru ,tak aby držel) na napájecí svorku mínus a tenkým drátkem na jeden vývod od trimru.Zdroj napětí použiju ze starého počítače a to jeho větev na 12V.
Ještě jsem přidal trubičku od teploměru,kterou jsem jen ocejchoval 0°C až 30°C po 5°C. Proto stačí jen vyvrtat dírku cca 3,5mm do stěny a teploměr
jen vysunout podívat se kolik je teplota uvnitř a zasunout zpět do úlku.Je to levné a neruší to obyčejný dojem z úlku.
Termostat vyjde tak na 50 Kč.,čtyři součástky , topítko a pár drátků.Levněji a jednodušeji to snad ani nejde.Mohl jsem tam dát ještě tepelnou pojistku.Závěrem bych chtěl říct,že úlek vypadá i po úpravě jednoduše a přirozeně,což jsem chtěl.Ještě nevím jakou teplotu mám nastavit,
jestli nechat 25°C nebo zvýšit na 28°C ? poraďte?
Tak zatím ahoj :) .

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek


Obrázek
Naposledy upravil(a) Pepan dne čtv 23. lis 2017 16:30:14, celkem upraveno 1 x.
Honza79
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 893
Registrován: úte 14. dub 2015 18:15:08
Bydliště: Zbořený Kostelec
Kontaktovat uživatele:

Pepane, paráda! Moc pěkně řešeno! :) Já osobně bych tu teplotu uvnitř úlku snížil. Je potřeba myslet i na to, že nejsme v laboratoři. A matka musí létat ven. Dloudobě by tak byla vystavena teplotním rozdílům i třeba až 20 - 25 °C. A těžko říci, jak by na ni takové teplotní změny působily.... A zda by jí to spíše neuškodilo.

Mám připravenu topnou podložku 15 x 20 cm, 8W. Tak to taky na jaro na jeden čmelín namontuju. ;)
Odpovědět