Chov čmeláků v roce 2017

Volná diskuse o chovu a životě čmeláků.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Niky1
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 1258
Registrován: ned 27. pro 2015 21:32:56

Ahoj Drivere,zkoušela jsem piliny na dno,aby absorbovaly vlhko.Není to dobré jelikož si částečně nimi ucpali vchodový tunýlek. ;)
Jedině co chci vyzkoušet,tak trochu pilin po myších do mikroténového sáčku před osidlováním,aby čmelín přijal pach.Uvidím jestli bude rozdíl v porovnání s čmelínem bez tohoto opatřeni.

Med k nalákání není vhodný,když tak je lepší použít roztok 2díly fruktozy(pozor nesmí být želírovací)+1díl cukr+2díly vody.Přidávát včelí vosk je zbytečné,protože složení vosku čmeláků je jiné.

Rozhodně bys myslím neměl zkoušet nechat čmeláka 3 hodiny někde odchyceného.Stejně by pak poskytnutý čmelín nepřijal a mohl bys mu i ublížit.
driver240
Příspěvky: 2
Registrován: stř 01. úno 2017 20:13:31

Oj to byla rychlost, děkuji za odpověď. S tím pozdním přemístění se mi to též zdála kravinka, ale když o polední pauze vidím čmeláku hodně a na zahradě jen sem tam. Zkusím obsadit čmelím v práci a pokud by se zadařilo, v noci ho převézt na zahradu. S tím voskem jsem to netušil, jen jsem jim chtěl ulehčit práci. S tím medovým roztokem .... viděl jsem chov někde v americe a tam dávali v chovu roztok buď medu nebo cukru a pyl rozmíchavali a vlhčili přavě v tomto roztoku a dělali z něho gumovou hmotu, mě se toho fešáci ani nechytli. Asi to chce ten rouskovaný pyl a nebo nic :-D Pilini jsem právě taktéž myslel jen trošku vzorek na "ovonění" hnízda. Ještě jednou děkuji moc za odpověď, zrovna pracuji na klapkách, tak snad budou k užitku. Snad jen ještě, někde jsem četl, že pro utěsnění čmelína použít rozmělněný chléb, ale jelikož jsme s děckama ve škole udělali čmelínů několik, moc se mi s tím nechce smolit, nelze to utěsnit/slepit normálním lepidle či mamutem či tmelem. Říkali, že je čmelách citlivý na pach a jak koukám na čmelíny jiných tak každý druhý je natřený barvou ... a nemyslím tím latex či balakryl. Minulé roky jsem natřel čmelín relativně tmavou barvou, ale přijde mi, že čmelák se orientuje i podle kontrastu a že tmavou dírku vstupu oproti klasickéému světlému dřevu lépe najde. Ni videích jsem viděl, že někteří kolem vstupu dělají tmavou barvou napodobeninu praskliny/prasklin stromu???? Zkoušel jsem minulý rok vytisknout pěkné barevné modré a oranžové krokusy, zalaminoval a přidělal na čmelín, ale myslím, že to nemělo žáden význam pro nalakání, snad jen pro orientaci čmeláků. Tento rok zkusím vedle vstupu dát jen sytou oranžovou čtvrtku papíru. Někdo říkal, že na zemního čmeláka může být hnízdo až do 120-150cm. Mě se zdálo i těch 30 cm co jsem měl čmelín na podstavci moc. Zdálo se mi, že hledají je úplně při zemi opravdu myší nory a předměty výše neregistrují. Myslím tím nová hnizdá, ne pokud má někdo odchované čmeláky a po zimě se snad některé matky mohou vracet jak jsem zde někde četl. Hezký den R.
Uživatelský avatar
Niky1
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 1258
Registrován: ned 27. pro 2015 21:32:56

Nátěr zvenčí čmelínu vodou ředitelným nátěrem jim myslím nijak nepřekáží a vnitřek se nenatírá.Také jsem pro světlejší barvu čmelínu.
Zemním čmelákům se velmi líbí umístění níže nad zemí,taktéž i polním.Já mám čmelíny nad sebou,takže se snažím zemní a polní dát do spodní části,pak mám místo pokud se zadaří :) pro zahradní,pak skalní a nejvýše pro rokytové.
Samostatně se do čmelínu nejlépe osídli luční nebo do ptačích budek rokytoví a skalní.Ale jinak samovolné osídlení čmelínů je málo úspěšné,zvláště když jich je poslední dva roky o dost méně,alespoň u nás.Něco jiného je to s navrátilci,zejména č. skalního,ti se vracejí rádi.
Uživatelský avatar
Niky1
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 1258
Registrován: ned 27. pro 2015 21:32:56

Za měsíc tu už máme jaro,blíží se to. :D
Uživatelský avatar
Pepan
Velmi aktivní člen
Velmi aktivní člen
Příspěvky: 365
Registrován: pon 22. srp 2016 11:53:50
Bydliště: Dolní Benešov
Kontaktovat uživatele:

Zdravím Všechny ! Taky se už těším na jaro , až vyrazím "na čmeláky".Letos mám připravených 5 vylepšených úlků z polystyrénu potažených lepidlem
na fasády /konstrukci jsem popsal loni/+ 1ks dřevěný do rezervy.Klapky jsem udělal nakonec z jemného sítka z digestoře a tak bude pořád cirkulovat vzduch.Taky chci vyzkoušet ty značky co se používají pro včelí matky /může to být zajímavé/. Chystám se ještě udělat tři ůlky do země ze starých betonových truhlíků .Kdo by měl zájem , rád úlky ukážu na skype. :?:/Nešli by přidávat fotky přímo zde ? /
Tak se zatím mějte.Ahoj Pepan. :)
kavcaa
Aktivní člen
Aktivní člen
Příspěvky: 245
Registrován: pon 18. dub 2016 11:37:42
Bydliště: Liberecko

Ahojda lidi!
Už se nemůžu dočkat až čmeldi vyletí :D Manžel vyrobil překrásný čmelíny. http://kavcaa.rajce.idnes.cz/cmelin_2017/
Původně jsem dovnitř chtěla podle němců dát kartonovou krabici, ale nakonec se mi to zdálo zbytečný.Snad jen nahoře snížím kartonem strop .Vystýlku jsem nechala přes zimu v boudičce na nářadí v pootevřeném šupleti, aby se jí prohnaly myši,tak doufám, že to letos klapne.Třetí čmelín, loni kupovaný dáme asi na boudičku nazeď .To ještě uvidíme.Tak už aby to bylo...
Honza79
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 893
Registrován: úte 14. dub 2015 18:15:08
Bydliště: Zbořený Kostelec
Kontaktovat uživatele:

kavcaa píše:
ned 26. úno 2017 9:55:22
Manžel vyrobil překrásný čmelíny. http://kavcaa.rajce.idnes.cz/cmelin_2017/
Nádhera, máš šikovného manžela.

Já mám pro letošek připravené čtyři čmelíny. Zapracoval jsem na kvalitě výstelky. Základ tvoří vata, pak je tam směs kočičích a psích chlupů, dále hnízdo od sýkorek. A jako bonus jsem použil parádní myší doupě, které jsem v zimě objevil při odebírání dříví. No prostě lepší výstelku snad už použít nejde... ;) Možná nám to letos začne trochu dříve, prý má být poměrně teplý březen. Ať se všem daří!
Uživatelský avatar
Niky1
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 1258
Registrován: ned 27. pro 2015 21:32:56

Kavcao,šikovný a ochotný manžílek. :) Vidím,že máš čmelíny venku,také se už k tomu chystám.Jen ještě nemám nasušený mech,všude ležel sníh.

Honzo,myslím jsi zvýšil počet čmelínů. :?: :lol: S tím myším hnízdem máš štěstí.Vatu už máš odzkoušenou?Ptám se ,protože se vata(ani bavlněná obvazová) všeobecně nedoporučuje.Nevím jestli je nějaký rozdíl mezi surovou bavlnou a zpracovanou na obvazovou vatu,že se první doporučuje a druhá nikoli. :?:

Také bych chtěla zkusit sehnat nějaké myší hnízdo,prozatím mám jen jedno po sýkorkách.Hlavně,že se jaro kvapem blíží. :D
Honza79
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 893
Registrován: úte 14. dub 2015 18:15:08
Bydliště: Zbořený Kostelec
Kontaktovat uživatele:

Niky1 píše:
ned 26. úno 2017 14:07:00
Honzo,myslím jsi zvýšil počet čmelínů. :?: :lol: S tím myším hnízdem máš štěstí.Vatu už máš odzkoušenou?Ptám se ,protože se vata(ani bavlněná obvazová) všeobecně nedoporučuje.Nevím jestli je nějaký rozdíl mezi surovou bavlnou a zpracovanou na obvazovou vatu,že se první doporučuje a druhá nikoli. :?:
Ano Niky, mám jeden nový čmelín, ten ze sibiřského modřínu, zevnitř obložen polystyrénem s kartonovou vložkou. Sám jsem zvědav, jak to bude fungovat - hlavně pokud jde o vlkost. Pravda je, že se vata moc nedoporučuje. Ale mám ji odzkoušenou, používám obvazovou skládanou už dlouho, pokud možno ze 100% bavlny nebo s nižším obsahem viskózy. Koukni třeba na loňské video se skalními, vůbec jim to nevadilo. Ve vatě si může matka snadno a krásně vyvoskovat prvotní komůrku. Je to možná lepší než volně dostupné bavlněné náplně, kde se občas vyskytne nějaké umělé vlákno, do kterého se může matka zamotat. Je to můj názor a zkušenost, třeba má někdo zkušenosti jiné.
sysa42
Příspěvky: 18
Registrován: pát 24. úno 2017 16:06:10

Dobrý den ,

jsem tu nová a pročítám tiše fórum. Nemám sice zkušenosti ale snad trošku pomůžeme i tím naším jedním čmelínkem. Miluji vše chlupaté a tak chovám doma křečíky roborovského . Pokud by někdo potřeboval "navonět" výstelku čmelína ráda zašlu co budete chtít - píseček s koupátka, natrhané papírové kapesníčky nebo hobliny z klícek kde moje tryskomyšky bydlí. Seno nebo mech sice normálně nepoužívám ale myslím že křečíkům by eventuálně nevadilo rochnit se v něm :) . Malinkatý dotaz na zahradě mám vilíny a magnolie jsou vhodné pro čmeláky ? Děkuji za odpověď Sysule
Odpovědět