Chov čmeláků v roce 2017

Volná diskuse o chovu a životě čmeláků.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Niky1
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 1258
Registrován: ned 27. pro 2015 21:32:56

Pepane,Honzo,už jsem zvědavá na sezonu jak se vám to osvědčí. :)

A takhle si dělají úlky a výstelku v Norsku(prodávané jsou podobné našim,na posledním odkazu).Sice mají zcela jiné podmínky co se týče podnebí a možná i škůdců,ale stejně by mě zajímalo jaké mají úspěchy či neúspěchy s odchovem. ;) https://translate.google.cz/translate?h ... rev=search , https://www.dokkadeltaet.no/artikler/it ... kssenteret
Nevím co mysleli tímto pod posledním obrázkem strojový překlad:"Nakonec jemně potřete tukovou vodou, aby bylo měkké, aby se humla ustavila."
Ty některé překlady jsou hrozné :lol: .

Edit:nakonec jsem zjistila,že nemyslí žádnou tukovou vodu,ale 100% bavlnu. :lol: http://www.lahumlasuse.no/salg/
A klapky také používají,jen jsem o tom nejdřív nenašla informace.Ještě by mě zajímalo jak to mají s mrazíky v době,když mají už také čmeláky ubytované. ;) Když slyším Norsko,tak si hned představím nekonečnou zimu.
Uživatelský avatar
Pepan
Velmi aktivní člen
Velmi aktivní člen
Příspěvky: 365
Registrován: pon 22. srp 2016 11:53:50
Bydliště: Dolní Benešov
Kontaktovat uživatele:

Ahoj Niki, jestli bude jaro jako letos tak jim to usnadní zahřívání larev - si myslím.A v Norsku to asi bude stejné jako u nás jen časově posunuté.
Zdroj už mám zabudovaný v rozvaděči,využil jsem teplejšího počasí ve středu.Dám fotky.Teď budu pokračovat v úpravách dalších úlků a lepit další dva
z 50 mm polystyrénu jak jsem avizoval dříve.Dám fotky jak je vyrábím. Niki a jak je to u tebe, co vylepšuješ a připravuješ na 2018 .
Ty máš na zahradě různé rostliny, nemůžeš ukázat nějaké fotky?
Tak hezký večer.... :)
Uživatelský avatar
Pepan
Velmi aktivní člen
Velmi aktivní člen
Příspěvky: 365
Registrován: pon 22. srp 2016 11:53:50
Bydliště: Dolní Benešov
Kontaktovat uživatele:

Honza79 píše:
čtv 23. lis 2017 11:12:05
Pepane, paráda! Moc pěkně řešeno! :) Já osobně bych tu teplotu uvnitř úlku snížil. Je potřeba myslet i na to, že nejsme v laboratoři. A matka musí létat ven. Dloudobě by tak byla vystavena teplotním rozdílům i třeba až 20 - 25 °C. A těžko říci, jak by na ni takové teplotní změny působily.... A zda by jí to spíše neuškodilo.

Mám připravenu topnou podložku 15 x 20 cm, 8W. Tak to taky na jaro na jeden čmelín namontuju. ;)
Ahoj Honzo, díky za kompliment a radu.Jak se připravuješ ty na sezonu 2018, co nového? :)
Uživatelský avatar
Niky1
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 1258
Registrován: ned 27. pro 2015 21:32:56

Pepane,bohužel vůbec nefotím a ani nemám čím.S rostlinami to pořád zkouším,protože některé nejsou u mých čmeláku populární,i když je jinde čmeláci navštěvují.Prozatím jsem nejvíc spokojená s těmito:hluchavka-lamium album,kamčatské a kanadské borůvky,samozřejmě ovocné stromy u sousedů :lol: ,hadinec,cibule zimní-allium fistulosum,rododendrony-i když letos je navštěvovali málo,štědřenec-laburnum,šanta-nepeta,netykavka-Impatiens glandulifera(je sice invazívní,ale budu se ji snažit udržet jen v zahradě),maliny+ostružiny,svazenka,kostival,bukvice lékařská,náprstník,vlčí bob,ožanka kalamandra hortensis a plicník.
Kostival jsem zvýšila na 20ks a přesadila na plné slunko a objednala jsem si na vyzkoušení 4 kořeny ruského.Ten zřejmě pokvete až v 2019 :( tak si budu muset počkat na výsledky.Navíc jsem koncem léta vysadila několik levandulí- Lavandula x intermedia Phenomenal,která by měla lépe snášet přezimování a choroby,hlavně by ji měli čmeláci navštěvovat mnohem víc než tu klasickou,na kterou mi moc nechodí. :)

Jinak žádná vylepšení nechystám,jen chci dát více mechu po vnitřním obvodu úlku a bavlnu,cupaninu z ZD nebo kapok do středu.Jestli je to bude víc přitahovat při ubytování. ;) Letos jsem zkoušela do polystyrenových termoboxů dřevěnou vložku jestli se i tak vytvoří plíseň.Bohužel u dvou hnízd lučních se stejně trochu v rohu vytvořila.Větrání u nich bylo jen dvěma předními otvory a to u nich nestačilo,proto jsem také později vytvořila větrání střechou.Můžu si to dovolit jelikož mám úlky v krytém regálu,takže na ně neprší.Tak snad se u nich v příštím roce plíseň neobjeví vůbec. :)
Honza79
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 893
Registrován: úte 14. dub 2015 18:15:08
Bydliště: Zbořený Kostelec
Kontaktovat uživatele:

Pepan píše:
čtv 07. pro 2017 21:25:38
Ahoj Honzo, díky za kompliment a radu.Jak se připravuješ ty na sezonu 2018, co nového? :)
Ahoj Pepane, žádné velké inovace nechystám. Počet čmelínů zůstane stejný. V průběhu listopadu jsem provedl nějakou údržbu - opravil vzniklé spáry a trhlinky, nařezal karton na vnitřní obložení stěn. Asi budu nucen trochu změnit rozmístění některých čmelínů, protože jsme prořezávali tůje. Místa, kde byl dříve stín, se tak určitě změnila. Uvidíme, jak to dopadne. Každopádně budu očekávat i letošní navrátilce - zahradní asi nezklamou. ;) Hlavní cíl bude odchovat rokytové. Už se mi to několik let nedaří. Královna se usadí a po několika dnech zmizí.... Chtěl bych i nějaký vzácnější druh, ale to bych musel mít opravdu velké štěstí. Naopak už se asi nebudu tolik věnovat zemním. Podle slov pana Čížka zemní zejména v okolí Prahy příliš dominují na úkor ostatních druhů. Tak to jsou mé plány a přání. Ale stejně se musíme nechat překvapit, jak to na jaře dopadne.... Přeji všem pěkné Vánoce!
Uživatelský avatar
Pepan
Velmi aktivní člen
Velmi aktivní člen
Příspěvky: 365
Registrován: pon 22. srp 2016 11:53:50
Bydliště: Dolní Benešov
Kontaktovat uživatele:

Zdravím Vás všechny v předvánoční čas.Zde jsou fotky toho rozvaděče a umístění toho úlku.

Obrázek

Vyvedl jsem si i 5 voltovou větev (se může hodit).Indikace napětí je pomocí led diod (červená 12V,zelená 5V).Pro 12V mám ještě ampérmetr.
Ještě musím opravit nátěr,ale to až na jaře kdy bude tepleji.Ještě jsem tady založil nové téma :" Výroba čmelínu z polystyrénu ," tak se můžete
podívat jak ho postupně vyrábím. :) Tak zatím....


Obrázek

Obrázek

Obrázek
Uživatelský avatar
Pepan
Velmi aktivní člen
Velmi aktivní člen
Příspěvky: 365
Registrován: pon 22. srp 2016 11:53:50
Bydliště: Dolní Benešov
Kontaktovat uživatele:

Ahoj Niki,čmeláci mě donutili si pořídit ten "chytrý telefon",abych je mohl fotit no a Ježíšek se blíží...kdyby sis ho přála třeba bude pod stromečkem?
:)
Uživatelský avatar
Pepan
Velmi aktivní člen
Velmi aktivní člen
Příspěvky: 365
Registrován: pon 22. srp 2016 11:53:50
Bydliště: Dolní Benešov
Kontaktovat uživatele:

Honzo a ostatní, jaký úlek pro Rokytové a jeho umístění ? Jinak díky za přání. :)
Uživatelský avatar
Pepan
Velmi aktivní člen
Velmi aktivní člen
Příspěvky: 365
Registrován: pon 22. srp 2016 11:53:50
Bydliště: Dolní Benešov
Kontaktovat uživatele:

Zdravím , přátelé! Chci tady Všem popřát hezký a klidný Štědrý den a vánoční svátky.Taky bohatého Ježíška a pod stromek třeba nový čmelín :) .

Obrázek
Honza79
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 893
Registrován: úte 14. dub 2015 18:15:08
Bydliště: Zbořený Kostelec
Kontaktovat uživatele:

Pepan píše:
ned 17. pro 2017 22:02:14
Honzo a ostatní, jaký úlek pro Rokytové a jeho umístění ? Jinak díky za přání. :)
Ahoj Pepane, díky za krásné přání. :) Pro rokytové bude nejlepší úlek bez vnitřní chodbičky nebo jen s opravdu krátkou. Často se usazuje do nevyčištěných ptačích budek. Jinak rozměrově by měl úlek odpovídat úlkům pro větší a početnější druhy čmeláků. Kolonie může být dosti silná. Umístit úlek můžeš i do výšky. Klidně někam pod střechu pod okap. Královny často hledají kolem střech domů, kůlen, podél vyšších dřevěných plotů. U mě si letos matky oblíbily kompostér, několik jsme jich na něm se synem odchytli. Ale lze je usadit i normálně v úlku na zemi. Choval jsem je ještě v pařezovám čmelínu. A naposledy jsem měl rokytové na zahradě v mezistěně kůlny a to ve škvíře 10 cm nad zemí.

Tak krásný Štědrý den!
Odpovědět