Chov čmeláků v roce 2017

Volná diskuse o chovu a životě čmeláků.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Niky1
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 1258
Registrován: ned 27. pro 2015 21:32:56

Syso,na čmeláky je ještě brzo.V mých podmínkách se třeba čmeláci objevují přibližně až kolem dvacátého března.
marek972
Velmi aktivní člen
Velmi aktivní člen
Příspěvky: 341
Registrován: čtv 07. črc 2016 18:00:05
Bydliště: Slany

kavcaa píše:
stř 01. bře 2017 11:53:42
marek972 píše:
pon 27. úno 2017 16:42:43

Kolegovi uz zacaly litat vcely a dokonce nosi prvni pyl-sam na to koukal.
Marek
Odkud jste? O víkendu jsem myslela na to, kdy asi by to mohlo vypuknout, ale u nás by neměly co sbírat.Kočičky ještě nežloutnou a lísky mají sice květy, ale zatím nepráší...Budu si muset počítám tak měsíc počkat..
Kavco kolega bydli na okraji Prahy - Tocna.
sysa42
Příspěvky: 18
Registrován: pát 24. úno 2017 16:06:10

Já vím Niky , že budu asi poslední, jsem z Vysočiny a ještě ze studeného koutu u Havlíčkova Brodu . Tady je zima dlouhá ale to teplo a sluníčko bylo nádherné , teď se to zkazí ale zase bude voda :) . Studně mělčí než 2m jsou už druhým rokem suché. Vše špatné je na něco dobré . Přiznám se že se nemůžu dočkat , ale to Vy všichni určitě také :).
sysa42
Příspěvky: 18
Registrován: pát 24. úno 2017 16:06:10

Mám dotaz na německém webu jsem našla biologickou ochranu zřejmě na toho škodlivého motýlka zavýječe čmeláčího či voskového německy
Wachsmottenschutz učinným momentem je Bacillus thuringiensis preparát se jmenuje Lepinox Plus - 3 x 10 g / bal volně ho stříkají zřejmě do napadeného hnízda . Má s tím někdo skušenost? Je to požerový jed selektivní na motýlky Lepidoptera.
Potřebovala sem si to ověřit a napsla sem Mgr Žákové jeji odpověď !---- bakteriální kmen produktu B-401 je pro jeho aktivitu proti Zavíječi velmi vhodný. Bakterie produkuje spory obsahující toxin. Když larva pozře spory, toxin se uvolní a poškodí střevní stěny larvy. To skončí smrtí larvy. Dospělí motýli se nekrmí a proto tímto produktem nejsou ohroženi. B-401 je neškodný pro obratlovce (člověk, dobytek) a včely, a nezanechává rezidua ve vosku a medu. Je netoxický pro užitečný hmyz .
Tak snad by tu byl pomocník :)- na videu toto v roztoku stříkali přímo do čmelína na odkryté dílo.
https://www.youtube.com/watch?v=pwYHRTpoTbg
A ještě dovětek z jiné strany
jste tedy schopni eliminovat výskyt larev a proti motýlkům musíte bojovat jinak, kolega dále uvádí, že se používá s úspěchem proti zavíječům , další možnosti jsou kysličník siřičitý, SO2)
Hořící sirné pásky nebo postřik SO2 z tlakové nádoby jsou dvě hlavní metody boje pomocí síry. TOtoje jeden z nejefektivnější prostředků proti zavíječi voskovému. Je velmi prchavý, není rozpustný v tucích a tedy představuje pouze mírné nebezepečí pro včely, vosk a med. Po odstranění plástů ze včelstev je radno počkat jeden dva týdny před ošetřením (SO2 není účinný proti vajíčkům). Pro větší jistotu se ošetření může opakovat po 2 týdnech.

- Kyselina octová
Páry kys. octové okamžtiě ničí vajíčka a můry. Larva zvláště v kokonu, je odolnější a musí být vystavena parám déle. Z tohoto důvodu musí být plásty ošetřeny okamžitě po vyjmutí ze včelstev, než se vajíčka vyvinou do larev.

- Kyselina mravenčí
Profesionální včelaři v Evropě úspěšně používají KM proti zavíječi. Efekty jsou srovnatelné s kys. octovou.

-Paradichiorobeuzene (PDCB)
Ve vysoké koncentraci může být PDCB toxický pro včely. Pokud se pár plástů dá přímo do včelstva ze zásobní bedny bez vyvětrání, může dojít k vážnému poškození včel a může to zahubit včelstvo.
Uživatelský avatar
Pepan
Velmi aktivní člen
Velmi aktivní člen
Příspěvky: 365
Registrován: pon 22. srp 2016 11:53:50
Bydliště: Dolní Benešov
Kontaktovat uživatele:

Ahoj Syso , dobrý tip ten přípravek Lepinox. Hned jsem se podíval na příbalový leták a můžu ho použít i na postřik ovocných stromů , což je dobře.
Cena cca 120 Kč.
Před pár lety jsme ještě s tátou chovali včely a sirné knoty jsme použivali jen na vysiření bedny v které byli uložené rámky s plastvema aby se donich nedali ti zavíječi.Strčit ten hořící knot do úlu tak je po včelách (čmelácích)!
Na tom videu jsObrázekpost imageem si všiml ,že taky ůlky větrají přes celou střechu jak to mám i já.Obrázekpicture shareObrázekupload a picture
Hezký den a spozdravem Pepan. :)
sysa42
Příspěvky: 18
Registrován: pát 24. úno 2017 16:06:10

Paní Pepane,
to je fakt parádní nápad větrat horem vsazenou síťkou do rámečku , potom je jasně že se tam horko nekupí jako při větrání zboku. Z čeho máš tu síťku a máš ji dvojitě ? Myslím jako z meziprostorem aby tam nepropadli ty larvy ? Přemýšlela jsem jestli, pokud by jsme třeba namořili ty síťky proti larvám nebo těm dospělcům zavíječe ,zda by úspěšnost jejich úmrtí nebyla vyšší. Nevíš jaký má ten přípravek ochrannou lhůtu? Jak dlouho setrvá účinný ? :) Dneska lítají už druhý den včelky ,mám jich plné okno jak chodí na rozkvetlé narcisky a hyacinty . Sirné knoty jsou fakt hustý děda s nimi čmudil dřevěné sudy, ten smrad by zabil vola natož čmeldu nebo včelu. Myslím že to mysleli jako úklidové opatření po sezoně . Ta cena není tak strašná , já tedy zahradu vůbec nestříkám ale aspoň vím o něčem bezpečném :) Sysa
Uživatelský avatar
Niky1
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 1258
Registrován: ned 27. pro 2015 21:32:56

Myslím si,že nejlepší je prevence,tedy klapky.Rozhodně by se mi nechtělo takto čmeláky rušit a už vůbec navlékat včelařský oblek s kuklou. :lol: Bez něho by si čmeláci na vás pořádně smlsli bodanci. ;)
sysa42
Příspěvky: 18
Registrován: pát 24. úno 2017 16:06:10

Mám na úlku všechno co jde abych toho prevíta neměla ubytovaného v čmelíne , ale pokud mi tam vleze tak jsem ochotná si jít půjčit protichemický oblek od souseda :) . Jeli sebemenší možnost nastříkáním síťky nebo jejím napatláním zamezit larvičkám zavíječe vstup do úlku , tak to udělám :). Nezastavilo mně stát po kolena v žumpě a hrabičkama vybírat ježky ,krtky a myšuny - tohle by byla brnkačka :) Sysa
Honza79
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 893
Registrován: úte 14. dub 2015 18:15:08
Bydliště: Zbořený Kostelec
Kontaktovat uživatele:

Tak o přípravku Lepinox Plus, který aplikuje Harry Abraham jsem už slyšel. Nikdy jsem to ale nezkoušel. Jak psala Niky, nejdůležitější je prevence. A tou nejlepší je v současné době klapka. Když už je hnízdo zavíječem napadeno, můžeme se tím postřikem pokusit hnízdo zachránit. Pokud se to povede, stejně se už nedostane do původní síly a kondice. Ale třeba se podaří odchovat nějaké nové královny. Ideální by bylo najít přípravek, který by odradil můru zavíječe vlézt do hnízda. Mazání česna petrolejem nebo naftalín apod. úspěch moc nepřínáší.....
Uživatelský avatar
Pepan
Velmi aktivní člen
Velmi aktivní člen
Příspěvky: 365
Registrován: pon 22. srp 2016 11:53:50
Bydliště: Dolní Benešov
Kontaktovat uživatele:

Zdravím všechny.Chci Vám na fotce ukázat detail jak jsem vyřešil postupné uzavíraní klapky a umístění mých čmelínů (stejné jako loni).
Obrázekpost images
Obrázekwindows 7 print screen
Obrázekupload a picture
Obrázek20mb image hosting
Odpovědět