Chov čmeláků v roce 2017

Volná diskuse o chovu a životě čmeláků.
Odpovědět
sysa42
Příspěvky: 18
Registrován: pát 24. úno 2017 16:06:10

Pepane krása ,

tak můžeš opravdu pomaloučku klapku spouštět :). Já mam na klapce dírečku takže tam navleču režnou nitku a navíjení obstará hřídelka z lega :) doufám že mně kluci neodhalí :). Dneska byla u nás zima a chladný vítr ani včelky se neukázali. Na víkend jedu pryč do teplých krajin aspoň nebudu nabručená že nemůžu dělat na zahrádce . Moc se těším na jaro jako asi všichni tady . Ten čmeláčí ostrůvek ti musím také Pepčo pochválit , ty čmelíny vypadají jako by tam byli odjakživa . Zdravím a krásné dny i když trochu ubulené :) sysa
Honza79
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 893
Registrován: úte 14. dub 2015 18:15:08
Bydliště: Zbořený Kostelec
Kontaktovat uživatele:

Pepane, moc pěkně to máš uspořádané. Čmelíny krásně splynou s okolím. ;)
Uživatelský avatar
Niky1
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 1258
Registrován: ned 27. pro 2015 21:32:56

Pepane,pěkně rozmístěné čmelíny :) ,na kterou stranu máš umístěné vchody,na východ nebo sever?
Dívám se,že máš velkou zahradu,rostliny pro čmeláky si nepěstuješ,takové které by se hodily i na zahradu?Ty nádoby se dostanou někde koupit,takové jsem nikde neviděla,asi budou odolné na mráz?Chci letos pro čmeláky skalní vyzkoušet sedum acre-rozchodník ostrý,kamenná korýtka jsou drahá,to by snad mohlo být levnější nebo ne?
Uživatelský avatar
Pepan
Velmi aktivní člen
Velmi aktivní člen
Příspěvky: 365
Registrován: pon 22. srp 2016 11:53:50
Bydliště: Dolní Benešov
Kontaktovat uživatele:

Zdravím všechny ! Potěšily mne vaše pochvaly takže díky :D
Já zase děkuji Niki za ten návod jak sem vkládat fotky.Pět ůlku mám dokola toho ostrůvku ,takže česna jsou krom jižní na všechny světové strany.
Květiny a keře tam mám,ale teď to není ještě vidět .Určitě si ale zasadím ještě další , třeba divizny.Dnes jsem si koupil semena kosmatce , zítra ho vyseju do skleníku.Ten rozchodník vypadá dobře hodil by se do těch kamenů.Ty truhlíky jsou z betonu , vlastní výroba.Čtyři oprýskané chci právě použít na ty čmelíny do země.
Víka jsem dělal tento týden a v sobotu , pokud bude pěkně bych je chtěl už zakopat.
Takže se zatím mějte dobře! :) a ještě foto - ůlek pro včely samotářky , taky milá stvoření.
Obrázekfree image hosting
sysa42
Příspěvky: 18
Registrován: pát 24. úno 2017 16:06:10

Viděla jsem první čmeláčí maminu :). Nehledala zatím domeček ale jídlo , baštila na narciskách a krokusech za oknem. Vypadala dobře a blahobytně :) snad se ji bude dobře dařit . Sluníčko už pracuje a čas se blíží :)
Uživatelský avatar
Niky1
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 1258
Registrován: ned 27. pro 2015 21:32:56

Syso,ty se máš. :) Já jsem ani jeden rok co pamatuji neviděla čmeláka dřív než 19.března.Ty máš asi nějaké rychlené narcisky z obchodu?
Také si budu muset zkusit příští rok nějaké koupit a dát do truhlíku a na podzim i hlízky botanických dříve kvetoucích krokusů,jestli pak neuvidím čmeláky rychleji. :D .I když jsem mívala kvetoucí vřesovce a čmeláky jsem přesto viděla nejdřív toho devatenáctého. ;)
Honza79
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 893
Registrován: úte 14. dub 2015 18:15:08
Bydliště: Zbořený Kostelec
Kontaktovat uživatele:

sysa42 píše:
pon 13. bře 2017 15:17:16
Viděla jsem první čmeláčí maminu :). Nehledala zatím domeček ale jídlo , baštila na narciskách a krokusech za oknem. Vypadala dobře a blahobytně :) snad se ji bude dobře dařit . Sluníčko už pracuje a čas se blíží :)
Tak to je dobře. Já jen doufám, že jaro bude stálejší než loni, kdy nám to hlavně mrazíky pořádně znepříjemnily.
sysa42
Příspěvky: 18
Registrován: pát 24. úno 2017 16:06:10

Niky , ano mám v truhlíkách každý rok spoustu narychlených jarních cibulovin a potom je měním za muškáty a macešky takže je u nás fronta dokud nekvete v okolí cokoliv jiného :) . Ráda se dívám na ty drobečky jak mlsají - včelky, mušky i čmeldové . Jen je mi líto , že jediné co dokážu říci je, že byla velká s bílou prdelkou a žlutými pruhy , to určování mi opravdu nejde byla moc rychlá :oops: . Domek kde pracuji je v jižní stráni a bylo kolem 12,30 , doma jsem zatím viděla jen včelky. Ale je vidět že je slunko budí :). Už se moc těším sysa
Uživatelský avatar
Niky1
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 1258
Registrován: ned 27. pro 2015 21:32:56

Syso,kupuješ je nebo si je sama rychlíš?Ten čmelák byl určitě zemní,objevují se jako první. :)
sysa42
Příspěvky: 18
Registrován: pát 24. úno 2017 16:06:10

Rychlím si hyacinty a tete narcisky ,krokusky a ostatní přikupuji .Po odkvětu dávám cibulky na zahradu většinou v pohodě přežijí a kvetou další rok. Jednoletky kupuji, mám sice studený i teplý skleník tedy spíše zimní zahradu ale tam jsou orchideje :) moje druhá vášeň a tak už není místo ani čas
a hlavně jiní jsou na to šikovnější. Jarní květy jsou obletované hodně ,ráda na to koukám a to mně přivedlo k čmeláčkům .
Odpovědět