Chov čmeláků v roce 2017

Volná diskuse o chovu a životě čmeláků.
Odpovědět
julio
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 87
Registrován: pon 23. úno 2015 19:17:52
Bydliště: Žilina

Taj to ja som vyčistil čmelíny už pred dvoma mesiacmi a posledného čmeliaka na záhrade som videl asi pred mesiacom.
Uživatelský avatar
Niky1
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 1258
Registrován: ned 27. pro 2015 21:32:56

Julio,ani polní nemáš na zahradě?U mně jich létá poměrně dost,i když já už hnízdo polních nemám. :)
Uživatelský avatar
Niky1
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 1258
Registrován: ned 27. pro 2015 21:32:56

Dnes jsem měla neskutečné štěstí. :) Kromě čmeláků polních,kteří ještě stále létají,jsem na zahradě viděla na svazence několik matek zemních,čmeláka zahradního :o a překvapivě i jednu matku čmeláka lesního.Takže se muselo v okolí nějaké jejich hnízdo vydařit. :D Ten čmelák zahradní musel nejspíš být z druhé generace. ;) Jelikož matka to nebyla a pochybuji,že by to mohla být matka čmeláka drobného b.jonellus. :?:
Uživatelský avatar
Blanka
Aktivní člen
Aktivní člen
Příspěvky: 251
Registrován: sob 15. dub 2017 9:35:20

Dnes jsem měla na zahradě asi 5 rokytových.
Uživatelský avatar
Niky1
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 1258
Registrován: ned 27. pro 2015 21:32:56

Tak rokytové jsem už delší dobu neviděla. ;)

Ale začala jsem s čistěním úlků kromě zemních,kde je ještě život. :D Moooc příjemně mě překvapili. :)
Tak všech pět úlků skalních mělo matky.Ale úlek č.3 měl jen 3ks a č.5 jich měl 6ks,což se mi zdá velmi málo,ale hlavně že alespoň něco. :D
Nechám jim všem úlky na původním místě,jestli se některá vrátí.Ta dvě hnízda byla i méně početná tak do 100 jedinců.
Uživatelský avatar
Blanka
Aktivní člen
Aktivní člen
Příspěvky: 251
Registrován: sob 15. dub 2017 9:35:20

Niky , jak je to s buňkama , stavějí pořád nové, nebo používají staré jako materiál na nové. Když jsem likvidovala poslední hnízdo skalních, bylo to to co jsem dala hnízdo od ptáků a pak jsem to musela likvidovat, asi se mi to povedlo, protože jsem našla jen kousek na dně. Hnízdo mělo asi tří až čtyři patra nad sebou , velkých buněk jsem napočítala 9, ale co bylo nejhorší byl tam zavíječ. V úle jsem měla karton po všech stranách a úplně nahoře na dvou stěnách byly zakuklené houseny. Přitom klapka, úl v kůlně, větrání jen přes den střechou. Myslím, že se tam dostal, když vyhazovali vystýlku. Příští rok budu i přes klapku navečer ucpávat vchod. Přemýšlím , že vyzkouším zúžení vchodu po usazení královny, doporučují na 0,8 a šoupátko na zavírání na noc. Nemáte s tím někdo zkušenost? Jinak ještě včera dva rokyťáčci, bylo mě jich líto, mám na zahradě ještě aksamitníky , kokardy a ořechochvostec, ten jim chutná a nějaký druh hluchavky a cínie. Tak se všichni mějte a ať nám ještě svítí sluníčko.
Uživatelský avatar
Niky1
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 1258
Registrován: ned 27. pro 2015 21:32:56

Blanko,někde jsem četla,že z buněk seškrabují vosk a dál ho používají.Jak přesně to bylo si už bohužel nepamatuji,ale buňky po vylíhlých čmelácích používají jen na nektar a pyl.

Nevím,ale to zúžení se mi zdá zbytečně když jsou klapky.Myslím,že se to používalo před klapkami,aby tam nemohl vlézt pačmelák.Zavíječ by ti tam stejně vlezl.Hlavně,že se stačily vylíhnout nové matky. :) Nevím jestli tu výstelku vyhazují že jí tam mají moc nebo je příčina v něčem jiném. :?: Skalní to udělali více lidem,u jiného druhu jsem to prozatím neviděla.
Uživatelský avatar
Pepan
Velmi aktivní člen
Velmi aktivní člen
Příspěvky: 365
Registrován: pon 22. srp 2016 11:53:50
Bydliště: Dolní Benešov
Kontaktovat uživatele:

Zdravím všechny ! Niki to je neuvěřitelné , že ti ještě zemní lítají . Já už mám snad dva měsíce po sezoně.Příští rok musím dát rolní ať mi to lítá co nejdéle. V hlavě mám nějaké nápady (vyřešit to vyhřívání), plus bych chtěl další dva úlky navíc pro zahradu před domem, a možná dovnitř dílny s výletem přes zeď ( moje klasika polystyrén (dám silnější asi 50 mm),lepidlo atd...)
Teď ještě nemám čas je hodně práce na zahradě a kolem domu, ale už se těším !!!
Tak se zatím mějte krásně. :)
Uživatelský avatar
Niky1
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 1258
Registrován: ned 27. pro 2015 21:32:56

V pondělí vylezla od zemních nějaká menší matka a vůbec nelétala.Tak jsem ji dala na svazenku :( .Včera večer jsem otevřela úlek,že ho vyčistím,ale na povrch vylezli 3 čmeláci.Dnes ráno jsem se dívala,po povrchu lezla slabá hubená matka a za chvíli vylezla další matka normálního vzrůstu a chtěla odletět.Tak jsem čmelín zavřela a za chvíli ta jedna matka odletěla.Asi není moc dobré,když se zemním líhnou matky ještě tak pozdě.Nejspíš už zbytek dožívajících dělnic nestačil donést dost nektaru. :?:

Polní pořád létají po zahradě. :)
julio
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 87
Registrován: pon 23. úno 2015 19:17:52
Bydliště: Žilina

Niki1. Nemám žiadneho, v Žiline a okolí nič, bolo tu veľmi chladno, tak už asi zaliezli. Teraz sa oteplilo, často chodím do prírody so psom, ale nikde ani stopy po čmeliakoch.
Odpovědět