Chov čmeláků v roce 2017

Volná diskuse o chovu a životě čmeláků.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Blanka
Aktivní člen
Aktivní člen
Příspěvky: 251
Registrován: sob 15. dub 2017 9:35:20

Včera jsem měla na zahradě jednu novou skalní a za chvíli zemní, obě se pásly a byly nádherné. V mém posledním čmelínu, kde je ještě nějaký pohyb mám asi 10 dělniček, které přikrmuji. Jinak když jsem odhrnula vystýlku tak jsem našla několik mrtvých dělniček a nějaké samečky, tak jsem hrábla pinzetou až na dno, vystýlka byla čistá ale v tělíčku čmeldy byly vajíčka asi 1,5mm. Zavíječ určitě ne, ale asi ten brouček nebo moucha. Jinak podzim je smutný, na motýlím keři se ještě pasou rokyťáčci a nějaký zemní a jeden můj sameček skalních, jinak nic. Niki prosím radu , čmelín vypálit plamenem, vše spálit. Čistit vchod v klapce nebo nechat ať je to cítit čmeldama pro příští rok? Na příští rok budu chystat 6 čmelínů. Mějte se. Jinak bez vašich rad nevím, nevím.
Honza79
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 893
Registrován: úte 14. dub 2015 18:15:08
Bydliště: Zbořený Kostelec
Kontaktovat uživatele:

Niky, Marku, to se máte. U mě je už dávno konec. Matky zemních zmizely na přelomu srpna a září, dělnice během dalšího týdne. Druhá generace zahradních se nepovedla. Matka jakoby si to nakonec rozmyslela, spíše ale nebyla v kondici nebo byla nemocná. Měla k dispozici asi 10 dělniček, ale jejich počet se nenavyšoval. Matka byla malátná a o víkendu jsem ji našel mrtvou. V hnízdě byly poslední tři dělničky. :( I tak to byla zajímavá zkušenost, co se jen tak nevidí. Navíc, pozorovat zahradní na přelomu srpna a září se také nepodaří každému. ;)
Uživatelský avatar
Niky1
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 1258
Registrován: ned 27. pro 2015 21:32:56

Blanko,vypálit plamenem se doporučuje dělají to hlavně včelaři,ale já nemám čím ani nevím jak to udělat.Proto nejdřív mechanicky drátěnkou odstraním nečistoty pokud se noviny protrhly a pak opatrně vymyju a nechám vysušit.Zvlášť pečlivě pak vyčistím vchod a celou klapku.Možná by původní pach nové matky přitahoval,ale důležitější se mi zdá zamezit možným nákazám,pokud by náhodou staré osazenstvo něčím trpělo a navíc klapka i vchod jsou většinou od jejich výkalů. ;)

Honzo to je škoda,že to s tou zahradní nevyšlo.Stéjně by mě moc zajímalo víc přesnějších informací o druhé generaci než lze najít na internetu. :)
Včera jsem zahlédla matku vyletět i když skoro celý den pršelo.
Pert
Příspěvky: 21
Registrován: pát 31. bře 2017 19:08:09
Bydliště: votice

máte někdo ještě obsazené čmelíny?mám ve čmelínu ještě čmeláka zemního,nevím jestly je mám nějak přikrmit
Uživatelský avatar
Niky1
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 1258
Registrován: ned 27. pro 2015 21:32:56

Také mám ještě zemní,včera létaly i matky,dnes celý den prší přesto jsem viděla dělnice.Myslím,že je není nutné přikrmovat,alespoň u nás kvete pořád v okolí jetel a na zahradě i některé květiny.Pokud už matky odletěly,dělnice pomalu dožijí,sezóna pomalu končí. :(
marek972
Velmi aktivní člen
Velmi aktivní člen
Příspěvky: 341
Registrován: čtv 07. črc 2016 18:00:05
Bydliště: Slany

Niky1 píše:
sob 16. zář 2017 20:12:58
Také mám ještě zemní,včera létaly i matky,dnes celý den prší přesto jsem viděla dělnice.Myslím,že je není nutné přikrmovat,alespoň u nás kvete pořád v okolí jetel a na zahradě i některé květiny.Pokud už matky odletěly,dělnice pomalu dožijí,sezóna pomalu končí. :(
Zemni vcera take hodne letali (uz nas bylo slunecno) a dokonce jsem zahledl letat dalsi matku, ale zda se mi ze pri poklepu na cmelin uz hukot se snizuje, holt uz to opravdu konci...
marek972
Velmi aktivní člen
Velmi aktivní člen
Příspěvky: 341
Registrován: čtv 07. črc 2016 18:00:05
Bydliště: Slany

Udelal jsem dnes kratky nahled do hnizda zemnich a... dalsi kralovny! :)

https://youtu.be/zGydS18e-hI
Uživatelský avatar
Niky1
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 1258
Registrován: ned 27. pro 2015 21:32:56

Marku nádherá :D .Já jsem také i dnes viděla matku,nepochopitelné,doufám,že se stihnou včas zazimovat.A příští sezónu si nechám jeden čmelín neobsazený až do toho prvního máje,třeba bude zas nějaká opožděná a plodná hledat místo. :D
marek972
Velmi aktivní člen
Velmi aktivní člen
Příspěvky: 341
Registrován: čtv 07. črc 2016 18:00:05
Bydliště: Slany

Niky1 píše:
úte 19. zář 2017 11:41:36
Marku nádherá :D .Já jsem také i dnes viděla matku,nepochopitelné,doufám,že se stihnou včas zazimovat.A příští sezónu si nechám jeden čmelín neobsazený až do toho prvního máje,třeba bude zas nějaká opožděná a plodná hledat místo. :D
No taky se trochu bojim zda stihnou zazimovat a mam je chut pustit z ulu, ale rikam si ze snad je priroda dost chytra aby se dostaly vcas ven. Pocasi je ted sice na prd (dnes u nas rano 4C), ale predpoved ukazuje ze by mohlo byt pristi tyden opet nad 20C

Pristi rok premistim vetsinu cmelinu jinam a na puvodnim miste necham jen jeden na samobsazeni :)
Uživatelský avatar
Niky1
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 1258
Registrován: ned 27. pro 2015 21:32:56

Myslela jsem,že po těch deštích už v hnízdě žádná matka nezůstala,ale dnes byl slunečný den a viděla jsem matku vyletět i přiletět. ;)
A předtím jsem viděla matku luční vyhřívat se na listu keře. :o
Odpovědět