Chov čmeláků v roce 2018

Volná diskuse o chovu a životě čmeláků.
Odpovědět
kavcaa
Aktivní člen
Aktivní člen
Příspěvky: 245
Registrován: pon 18. dub 2016 11:37:42
Bydliště: Liberecko

.. :cry: Tak bohužel hlásím první ztráty..zemní Navrátilová...do prvních dělniček v pohodě, ale hnízdo se nerozvíjelo naopak sláblo.Asi před 4 dny jsem zvedla střechu, to bzučely dělnice i matka. ale včera už se matka neozvala a dělnice skoro žádné.Hnízdo jsem rozebrala.Našla jsem mrtvou matku i celkem dost mrtvých dělnic.Ze zakuklenců se líhly nové, medu spousta...Nevím co se přihodilo.Je to škoda.Doufám, že jiné ztráty nebudou.Skalní obě mají dělničky, hnízdo na stromě vypadá , že by mohlo být silné.Ještě čekám každým dnem rolní.
U nás ještě denně hledá alespoň jedna skalní, ale žádná už neměla zájem..Objevila jsem po sekání 2 hnízda lučních na břehu za zahradou, tak jim budu holkám držet palce, ale už kolem šmejdil pačmelák, takovej ten ,co je podobný právě lučním, motal se i kolem mého úlku s lučnicema.
Na vajgélii jsem viděla krmit matku i dělnice zahradní, takže někde blízko nakonec hnízdí , snad to dotáhne do konce a já příští rok budu mít štěstí na zahradní šmejdilku.To si dávám jako úkol pro příští rok.
Uživatelský avatar
Niky1
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 1258
Registrován: ned 27. pro 2015 21:32:56

Kavcao,nevím co se děje jestli zvláštní průběh jara a nedostatek potravy nebo nemoci nebo postřiky nebo jiné okolnosti,ale rozhodně to není normální ve srovnání s minulou sezonou,i když byl problém s tím mrazivým obdobím v květnu.Už jsem psala,že dělničky všeobecně nelétají v takovém počtu jak by měly :cry: Celkem s obavami čekám jaký bude celkový průběh úspěšnosti hnízdění. :(
Škoda,že v Troubsku nechovají více druhů s matkami prověřeným i na choroby.Klidně bych obětovala každý rok peníze vždy na některý druh,aby se tady rozmnožili zdraví jedinci. ;)
kaos
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 611
Registrován: pát 27. dub 2018 15:04:22

Niky1 píše:
pon 14. kvě 2018 9:08:28
Kavcao,nevím co se děje jestli zvláštní průběh jara a nedostatek potravy nebo nemoci nebo postřiky nebo jiné okolnosti,ale rozhodně to není normální ve srovnání s minulou sezonou,i když byl problém s tím mrazivým obdobím v květnu.Už jsem psala,že dělničky všeobecně nelétají v takovém počtu jak by měly :cry: Celkem s obavami čekám jaký bude celkový průběh úspěšnosti hnízdění. :(
Škoda,že v Troubsku nechovají více druhů s matkami prověřeným i na choroby.Klidně bych obětovala každý rok peníze vždy na některý druh,aby se tady rozmnožili zdraví jedinci. ;)
Já mám pocit že na jejich stránkách píší, že se snaží chovat více druhů, ale ty asi neprodávají, bylo by možná zajímavé zkusit jim napsat, jestli nemají nějaké přebytky druhů na reintrodukci do přírody v místech, kde je jejich výskyt řídký.
Jakub - Mukařov (Praha Východ)
Uživatelský avatar
Niky1
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 1258
Registrován: ned 27. pro 2015 21:32:56

Už jsem se ptala na skalní,ale bohužel mají jen zemní. :(
kavcaa
Aktivní člen
Aktivní člen
Příspěvky: 245
Registrován: pon 18. dub 2016 11:37:42
Bydliště: Liberecko

Niky1 píše:
pon 14. kvě 2018 9:08:28
Kavcao,nevím co se děje jestli zvláštní průběh jara a nedostatek potravy nebo nemoci nebo postřiky nebo jiné okolnosti,ale rozhodně to není normální ve srovnání s minulou sezonou
Niky, nemám pocit, že by bylo málo potravy, krásně kvetou louky a musím říci , že se nám louky hezky oživují a jsou čím dál pestřejší, kanadské borůvky, vajgelie, rododendrony..všude se pasou čmeldové. Jediná novinka je řepka cca 300 m přes remízek, ale to je pro všechny stejné. ostatní úlky létají pěkně.Naopak mám pocit, že je letos hned od začátku dělnic víc.I tahle zemní měla první dělnice pěkné, velké a bylo jich dost.Podle mě, si do hnízda něco přinesly, co jim v zásobách nakonec zahubilo celé hnízdo..Těžko říct.Tak jen doufám, že zbytek už bude v pořádku.
podlipiar
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 78
Registrován: pát 13. dub 2018 18:25:58
Bydliště: Nová Ves nad Popelkou

Ahoj Janku92. Mám čtyři čmelíny. Tři velké a jeden malý od ZD. Letos se podařilo obsadit tři velké, dvě skalní a jedna rolní. Rolní se vytratila a skalní mají rodiny. V malém se nezabydlel nikdo. Loni jsem na balkoně odchovala rodinu velikého čmeláka. Byl opravdu veliký a rodinu měl také nezvykle velkou. Radila jsem se s panem Petrem Dobrým ze ZD a ten mi řekl, že by to mohl být mutant. Sama bych na to nepřišla. Čmeláky přeci dovážejí. Vzhledem byl zahradní, ale počtem jedinců by odpovídal zemnímu.
Uprostřed léta při stavbě pergoly objevil syn bzučící kuličku velikosti tenisáku. Přestěhovala jsem ji do malého úlku, tak jak jsem popsala a čmeláky, kteří se vraceli k původnímu místu jsem celý den chytala a přenášela, tak jako bych zaváděla královnu. Byli to rolní a krásně pokračovali až do podzimu.
Jestli Ti ještě není něco jasné ráda dovysvětlím. Břečťan Ti nafotím, když nevíš jak vypadá. S pozdravem Jarka
PS: Loni jsem měla DVA a letos mám ČTYŘI. Doufám, že jsi to pochopil.
Uživatelský avatar
Niky1
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 1258
Registrován: ned 27. pro 2015 21:32:56

Kavcaa napsala:
kavcaa píše:
pon 14. kvě 2018 10:49:42
Naopak mám pocit, že je letos hned od začátku dělnic víc.I tahle zemní měla první dělnice pěkné, velké a bylo jich dost.Podle mě, si do hnízda něco přinesly, co jim v zásobách nakonec zahubilo celé hnízdo..Těžko říct.Tak jen doufám, že zbytek už bude v pořádku.
Kavcao ano,i mě zpočátku létaly dobře,některé velmi dobře.Ale poslední 2 až 4 dny,kdy by už měly létat častěji nebo přinejmenším stejně létají mnohem méně. :( Snad se to zlepší. :)
Uživatelský avatar
Janek92
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 69
Registrován: pát 22. dub 2016 18:35:35
Bydliště: Valašské Meziříčí

podlipiar píše:
pon 14. kvě 2018 11:51:28
Ahoj Janku92. Mám čtyři čmelíny. Tři velké a jeden malý od ZD. Letos se podařilo obsadit tři velké, dvě skalní a jedna rolní. Rolní se vytratila a skalní mají rodiny. V malém se nezabydlel nikdo. Loni jsem na balkoně odchovala rodinu velikého čmeláka. Byl opravdu veliký a rodinu měl také nezvykle velkou. Radila jsem se s panem Petrem Dobrým ze ZD a ten mi řekl, že by to mohl být mutant. Sama bych na to nepřišla. Čmeláky přeci dovážejí. Vzhledem byl zahradní, ale počtem jedinců by odpovídal zemnímu.
Uprostřed léta při stavbě pergoly objevil syn bzučící kuličku velikosti tenisáku. Přestěhovala jsem ji do malého úlku, tak jak jsem popsala a čmeláky, kteří se vraceli k původnímu místu jsem celý den chytala a přenášela, tak jako bych zaváděla královnu. Byli to rolní a krásně pokračovali až do podzimu.
Jestli Ti ještě není něco jasné ráda dovysvětlím. Břečťan Ti nafotím, když nevíš jak vypadá. S pozdravem Jarka
PS: Loni jsem měla DVA a letos mám ČTYŘI. Doufám, že jsi to pochopil.
Ahoj Jarko, k tomu stěhování je to super, akurát je vždy lepší odniesť hnízdo daleko od pôvodného místa. Sám som kdysi takto sťahoval rolních a niektoré dělničky sa vraceli stále na pôvodné místo kde už nic nebylo. Nechci aby si si myslela že proti tebe niečo mám, mňa len zaujalo ten spôsob akým si psala ten posledný príspevok, zdá sa mi z reálneho hlediska dosť málo pravdepodobné aby na brečtane na stodole bolo tak hodne hnízd - samo usídlených královien v tak pestrej škále, od skalních, zahradních, zemních, polních. Ak to tak naozaj je, je to úžasné a Ďalšiu sezónu by si tam mohla skúsiť vyviesť husie krky a v stodole mať úly ;)

Brečtan vím jak vypadá, mám ho na chalupe na kolni (zaberá velkú časť kolne) a je ním obalená i bříza. Každý rok tam hledajú královny polních a lučních ale nikdy žádná nezahniezdila, tak ma to inspirovalo že bych niečo mohol zlepšiť a prilákať ich tam ;)
Ak by si mohla, fotky by som uvítal ;) ešte jednou sa ti ospravedlňujem, napsal som to asi dosť špatne ten príspevok - ono to len pôsobilo tak trochu divne všetky tie skutočnosti, v nejakom príspevku si psala že si mala jeden úl, tak už teď vím že byli dva a o nic nejde ;)

ať sa ti darí a skalní lietajú ;)
podlipiar
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 78
Registrován: pát 13. dub 2018 18:25:58
Bydliště: Nová Ves nad Popelkou

Janku92, víš že jsi mě rozbrečel ? Já mám ze všeho takovou radost a tak jsem se jen chtěla o vše podělit. Byla jsem ráda, že jsem našla blázny jako já, co dokážou sedět celý den u čmelína. Vůbec bych si nedovolila kecat. Jak už jsem psala, že jsem to do loňska tak nesledovala kde jsou ubytovaní, tak letos jsem se opravdu soustředila na každý bzukot a mizí v břečťanu. Jak jsem se zmínila jsou tam v nízkém myší hnízda a ve vysokém opuštěná ptačí hnízda. Až se hnízda rozrostou, tak to bude víc vidět. Až přijde syn z práce, tak se ráda pochlubím fotkama, já to na web neumím dát. Za ty zdrobněliny se omlouvám, sledujeme to s vnoučkem a samozřejmě, že čmeláci papají a tak.
S pozdravem Jarka
Uživatelský avatar
Blanka
Aktivní člen
Aktivní člen
Příspěvky: 251
Registrován: sob 15. dub 2017 9:35:20

Zdravím všechny. Jarko bezva říkanka taky nevařím, nestarám se o nic v tomto období, ještě že mě podporuje manžel, pro vnuky jsem blázen. Hrabu se v zahradě a pozoruju čmeldíky. Síťky mám čtyři v každém koutě, ale stejně jsem nosila jednu zastrčenou v kalhotách na zadku, čímž jsem svou rodinu pobavila ještě více. Dost mi pomohl nápad udělat díry násadou od smetáku, ani se zdržely prozkoumáváním a já se zatím mohla v klidu přichystat k odchytu. Přišla jsem o jednu skalní, určitě byla nemocná, špatně lítala, měla tendenci se zahrabávat do země, pořád se čistila a v úle po 14dnech nebylo nic. Umřela mi ráno, tak jsem si říkala jeden úl prázdný z deseti je dobrý. V 19hod. jsem šla překontrolovat klapky a zahlédla jsem hledající skalní, na místě, kde byl loni čmelín, samozřejmě jsem nemohla hned najít síťku. Odchytla jsem ji právě když se chystala přes plot, udělala nádherného pamatováka, dala jsem do vchodu kamínek navečer se už nevrátila. To byly nervy, vrátila se až navečer a už lítá. Jo a v neděli na procházce se psem jsem viděla dvě skalní hledat. Jinak mám dělničky u dvou zemních, tří lučních, tří skalních. Když sedím u čmelínů a pozoruju, vždycky jim kolíčkem na prádlo přizvednu klapku, abych drobečkům trochu pomohla. Zdraví Blanča.
Odpovědět