Chov čmeláků v roce 2018

Volná diskuse o chovu a životě čmeláků.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Karel
Stálý člen
Stálý člen
Příspěvky: 187
Registrován: úte 01. srp 2017 18:36:11
Bydliště: Ptice 408 m n.m
Kontaktovat uživatele:

U lučního by mě vůbec zajímalo, jak jsou na tom se zavíječem, vývoj hnízda má hrozně rychlý a za dva měsíce má nové matky, do prvních dělnic je zase hnízdo tak malé, že nevím jestli tento druh vůbec zavíječ ohrožuje tak jako ostatní druhy.
Proto je luční docela početně na tom dobře a i u nás je proti skalnímu hojný. Počty jsou relativní protože celkově hmyzu ubývá. Skalní mi hledá a zakládá nejpozději, dokonce jsem asi před týdem nafotil ještě matku co se pásla venku.... To neznamená, že hnízdo nestihne aphomia taky napadnout a zlikvidovat, to úplně stejně jako jiné druhy, tím spíš pokud je extrém jara jako je letos, to naprosto v pohodě. Ale než jí hnízdo padne, stihnou luční většinou vyvést královny na rozdíl od jiných druhů.

Klapku zvládají všichni. Žádnej pláč ten si nechávám až když bych měl motýlka uvnitř... Experimentovat s Aphomii nedoporučuji, riziko úniku a zamoření okolí vždy vysoké. Přikládat je k úlku moc toho nevíme o jejich vajíčkách a larvičkách, kam až jsou např schopny svépomocí a jakou mezerou prolézt. Zamoření pak neodlišíš od vstupu zevně (jeslti jsi si to udělal pokusy nebo ti tam vlétl..) toto bych nechal Jaromírovi nebo Troubákům, které mají experimentální podmínky. V našem případě tomu s odpuštěním říkám hazard.

Pro boj s ní je klíčové, že aphomia jde za pachem hnízda, nepůjde ani tak o stáří kolonie, ale její rozvoj (některá hnízda nejedou nemají třeba optimální podmínky, zatím co jiná stejně stará mají úplně jiné počty jedinců + je to i o druhu), dál to může ovlivnit stará pachová stopa úlku / nová výbava, kdy teprve vše musí načuchnout a účinnost vedlejší otvorů - tady já osobně vidím šanci na boj s ní - dát ji ten pach hnízda takový jaký je, ale nabídnout ho tam, kde to máme ošetřené - různé větrací pasti. Střecha ani česno včetně klapky za tato místa rozhodně nepovažuji...
  • Chov čmeláků i vlastní zahradu se snažím vést tak, abych nezpůsobil v okolní krajině více škody než užitku.

Primum non nocere
kaos
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 611
Registrován: pát 27. dub 2018 15:04:22

Karel píše:
úte 05. čer 2018 13:35:25
Proto je luční docela početně na tom dobře a i u nás je proti skalnímu hojný. Počty jsou relativní protože celkově hmyzu ubývá. Skalní mi hledá a zakládá nejpozději, dokonce jsem asi před týdem nafotil ještě matku co se pásla venku.... To neznamená, že hnízdo nestihne aphomia taky napadnout a zlikvidovat, to úplně stejně jako jiné druhy, tím spíš pokud je extrém jara jako je letos, to naprosto v pohodě. Ale než jí hnízdo padne, stihnou luční většinou vyvést královny na rozdíl od jiných druhů.
To je zajímavé, já jsem sledoval že v okolí je skalních fakt málo, ale přemýšlel jsem spíš, že je to tím, že se jedná o lesnatou krajinu a tedy pro skalního spíše nevyhovující prostředí. Je ten úbytek nějak zdokumentovaný? Mě přijde, že u některých z fóra se jedná o dosti běžný druh.
Karel píše:
úte 05. čer 2018 13:35:25
Klapku zvládají všichni. Žádnej pláč ten si nechávám až když bych měl motýlka uvnitř... Experimentovat s Aphomii nedoporučuji, riziko úniku a zamoření okolí vždy vysoké. Přikládat je k úlku moc toho nevíme o jejich vajíčkách a larvičkách, kam až jsou např schopny svépomocí a jakou mezerou prolézt. Zamoření pak neodlišíš od vstupu zevně (jeslti jsi si to udělal pokusy nebo ti tam vlétl..) toto bych nechal Jaromírovi nebo Troubákům, které mají experimentální podmínky. V našem případě tomu s odpuštěním říkám hazard.
Pokud bych někdy něco takového dělal (jakože momentálně mám práce na pár let dopředu dost :-), tak by to bylo samozřejmě s nějakou bezpečnou laboratorní aparaturou, nejsem blázen abych ohrožoval čmeláky.
Karel píše:
úte 05. čer 2018 13:35:25
Pro boj s ní je klíčové, že aphomia jde za pachem hnízda, nepůjde ani tak o stáří kolonie, ale její rozvoj (některá hnízda nejedou nemají třeba optimální podmínky, zatím co jiná stejně stará mají úplně jiné počty jedinců + je to i o druhu), dál to může ovlivnit stará pachová stopa úlku / nová výbava, kdy teprve vše musí načuchnout a účinnost vedlejší otvorů - tady já osobně vidím šanci na boj s ní - dát ji ten pach hnízda takový jaký je, ale nabídnout ho tam, kde to máme ošetřené - různé větrací pasti. Střecha ani česno včetně klapky za tato místa rozhodně nepovažuji...
Mě by právě zajímalo, jestli zavíječe přitahuje jen pach hnízda, potom by byly matky v prvních týdnech relativně bezpečné a nebo je přitahují feromony, které určitě jsou cítit od prvních dnů, protože s nimi matka označuje východ z úlu, v druhém případě by to znamenalo, že napadení zavíječem je možné v podstatě kdykoliv. Jenže já tipuji, že zavíječ se objeví, až když už jsou v hnízdě larvy a tak je těžké určit kdy došlo k vniknutí samičky a lze se jen domnívat.
Jakub - Mukařov (Praha Východ)
Uživatelský avatar
Niky1
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 1258
Registrován: ned 27. pro 2015 21:32:56

U nás je skalních velmi málo.Několik roků jsem neměla ani jednu.Až minulý rok jsem našla 5 hledajících,z toho dva květnové opozdilce na zahradě.
Letos jsem viděla mimo zahradu jen jednu,ostatní na zahradě,nejspíš moje loňské. ;)
kaos
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 611
Registrován: pát 27. dub 2018 15:04:22

No a já když vidím skalní, tak jako před pár dny, tak je ještě nemocná a místo hnízdění se zahrabává :-(

Jinak já už sem snad nebudu psát, že jde něco dobře, dokud se musela klapkou jen zády trochu otírat vše bylo vzorné, jakmile jsem ale sundal klapku na určitou výšku, začaly problémy, hlavně s vylézáním. Nejdřív jí začal vadit šroubek, který klapku nadzvedával, narážela do nej hlavou, vždy to chvíli zkoušela, pak zalezla na pět minut zpět, pak zas ... no a potřetí jsem jí ten šroubek dal vedle. Chvilku to vypadalo nadějně, jednou vylezla a pak znovu, snaha se prosmýknout, pak kapitulace, návrat a za pět minut opět, stále dokola. Po skoro půldenním boji jsem v noci udělal odlehčenou verzi klapky a dnes po práci jsem začal opět snižovat, no už ji uzvedne, bez problémů to úplně není ale dostane se ven, třikrát za sebou, až na konec, kdy to zkusila a pak už nevylezla, ale to bylo v 21 hodin a asi šla spát, slunce už zapadlo a nechápu, co touhle dobou chtěla venku dělat :-D

Ona je opravdu malinká, já si myslím, že kdyby nezaložila kolonii teď, zimu by nepřežila (matky potřebují na přežití zimy nějakou minimální hmotnost). Halt jí nechám tu odlehčenou a normální klapku dám, až pokud se dočkám dělnic, aby si případně mohli navzájem pomáhat.

https://youtu.be/9fYDMj2Jg4I
Jakub - Mukařov (Praha Východ)
Uživatelský avatar
Niky1
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 1258
Registrován: ned 27. pro 2015 21:32:56

Kaosi,tu co jsem našla mimo zahradu byla také nemocná :( .

Možná bys mohl zkusit podepírat kolíčkem na prádlo z boku.Viděla jsem to na fa,zkusila a byla jsem spokojená. :)
Uživatelský avatar
Karel
Stálý člen
Stálý člen
Příspěvky: 187
Registrován: úte 01. srp 2017 18:36:11
Bydliště: Ptice 408 m n.m
Kontaktovat uživatele:

Co přesně Aphomii láká je otázka, nastavená na start je asi spíš stejně jako pačmelák teplotně, takže vylétá v době, kdy by zas dělnice už být měly.
Letos je ovšem vše jinak...
Ono pach hnízda je taky blbá definice to je směs vůně vosku, medu, pylu, bordýlku a klidně i feromonů.... Pokud mi těsní klapka, tak se mi aphomia směřuje spíše tam, odkud jde pach hlavně tj z větrání a kolem vletového otvoru nebrousí. Na rozdíl od mušek / pačmeláka co naopak asi sledují dělnice a čekají u vchodu na proklouznutí, což se muškám i povede, ty ale naštěstí nejsou schopné hnízdo zcela zničit.

Dříve jsem si taky myslel, že nemá cenu matku trápit klapkou neboť pach z hnízda je minimální a zavíječ či pačmelák v době zakládání (březen duben) by měl ještě spát. Ale je třeba brát v potaz pach načichlého úlku a všech jeho součástí z minulé sezony, riziko pamatování si místa úlků i pro predátory a teplotní extrémy, kdy každý rok padají rekordy a tak jsem např. pačmeláka cizopasného letos viděl dřív než matku skalního a když se vám jednorázově oteplí a matka není už naučená, je problém. Matku učím docela pomalu i týden, posledních pár mm je nejhorších a jde to fakt po mm, skalní bývají naprosto v pohodě, ale třeba u zemní ji vadilo úplné dovření a jak tam byl 1-2mm tak neměla problém. Zas pokud je klapka aspoň přivřená je to zas lépe než nic, pačmelák to nemusí dát a i ta aphomia taky není úplný prcek...

Kolíčková metoda je podle mne to nejlepší na učení, minimum zásahů na klapce, mm přesnost, jednoduchost a spolehlivost (úvazky mohou povolit, ten šroubek se mi nelíbil vůbec, ještě tak blbě ve středu). Ale ať si každý podle sebe :). Test zda je osídlen dávám buďto stéblo opřené o klapku (nesmí ale foukat) a nejnověji kameru kde i vidím jak zvládá dvířka - pak si pouštím zrychleně :) Letos byly matky docela přesné, všechny venku 20 -25 minut :).
  • Chov čmeláků i vlastní zahradu se snažím vést tak, abych nezpůsobil v okolní krajině více škody než užitku.

Primum non nocere
Uživatelský avatar
Niky1
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 1258
Registrován: ned 27. pro 2015 21:32:56

Karle,tu kameru máš foto past nebo nějakou jinou?
kaos
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 611
Registrován: pát 27. dub 2018 15:04:22

Já na monitoring práce s klapkou používám starý mobil a když nemohu být u úlku tak si taky pak přehrávám zrychleně záznam. Je zajímavé sledovat, jak dopoledne a chvíli odpoledne létá s pylovými rouskami a večer už bez nich. Když nosí pyl, tak po příletu stráví v hnízdu cca 1 hodinu, když nosí nektar večer tak létá častěji a v délce pobytu venku má teda mnohem větší rozptyl, někdy je zpátky už za 15 minut, někdy až za 40.

Jinak včera večer jsem zkusil ještě trochu obrousit spodek výlezu, aby ji to směřovalo správným směrem, když vylézá (s vylézáním má větší problémy), ráno před odjezdem do práce jsem šel na minutku k úlu a měl jsem obrovské štěstí, zrovna jsem zachytil že vylézala a zvládla to celkem bez problémů, takže dnes v práci mohu být v klidu a večer až se vrátím zkusím sundat klapku tak na 1 mm. Odlehčení klapky se docela osvědčilo, vrchní část plexiskla jsem nahradil materiálem z tvrdšího plastového obalu na dokumenty a tím se hmotnost klapky snížila tak o 30-40%, klapku už prokazatelně uzvedne, případné problémy tak jsou tedy už jenom s tím, že se jí nechce.
Jakub - Mukařov (Praha Východ)
kavcaa
Aktivní člen
Aktivní člen
Příspěvky: 245
Registrován: pon 18. dub 2016 11:37:42
Bydliště: Liberecko

Dlouho jsem tu nebyla a všechno nepročetla.. Máte už matky u lučních? Já je asi propásla. Příhoda, kdy mi něco většího lezlo pod klapku/zcela suverénně/,po nadzvednutí střechy jsem "to " vyhnala ven...bylo to tak rychlý, že nebyl čas to pořádně prohlídnout. Dala bych krk za to, že to byla nová královna, ale zdálo se mi to brzy. Koncem minulého týden mi vylezli překrásný samečci. Takže jsem královny asi propásla..na úlek jsem moc nekoukala. Věděla jsem, že je tam čilý pohyb, tak jsem to neřešila. Pak jsem koukala, že loni byly královny taky za 2 měsíce po dělnicích. Letos to bylo o něco dřív. Před cca 10-14 dny jsem viděla hledací královnu rolní.. chytla jsem jí a dala do úlku k rolním, kde hnízdo neprosperuje a před tím jsem kontrolovala a nenašla tu původní královnu, jen pár dělnic a líhnoucí se nové dělničky. Tak ta nová usazovaná krásně zaměřila a lítá! Nevím , jestli bude plodná, ale říkala jsem si, že tím nic nezkazím. Jinak 2 skalní hnízda vypadají zatím velmi dobře , zemní jsou hodně silné hnízdo, na česně jsem taky cca před 10 dny našla obřího mrtvýho pačmeláka. Vypadá to, že boj svedly dělnice, hnízdo jede dál , tak snad to zvládly bez ztráty matky.. Hájová/jestli je hájová/ jede taky pěkně. Na louce jsem objevila po posekání jedno hnízdo lučních a nedávno ještě zahradní. Ale zdá se mi, že ty zahradní lítaj celkem málo...No nemám zas tolik času to pozorovat, ale když to porovnám, jaký frmol už mám na klapkách u svých úlků, tak je to slabota.
Tak se tužte a ať to lítá ! :lol:
Uživatelský avatar
Karel
Stálý člen
Stálý člen
Příspěvky: 187
Registrován: úte 01. srp 2017 18:36:11
Bydliště: Ptice 408 m n.m
Kontaktovat uživatele:

Niky 9 let stará sony co jsme kupovali kvůli natáčení dětí - tehdy lepší kus. Mám ji na stativu zazumovanou na česno na prodlužovačce (baterka je už za ty roky nic moc) a jedu kontinuální záznam. Přehrávám tak 2x - 3x rychle což docela jede místo TV :), lepší než sedět a čekat, při tý sekvenci kdy to skáče po cca 10sec matku zachytím. Výhoda je, že kamera ji neva, když jsem stál opodál tak některým jsem vadil některým ne a pak nechci zbytečně na úlky upozorňovat svou osobou upřeně hledící 20min na česno sousedy, máme tu pražskou naplaveninu (nic proti normálním lidem, ale naši sousedé si život bez biolitu, tůjí a katalogové zahrady neumí představit) No ale musím být na zahradě, aby se neprojevila česká povaha, ale mohu dělat ... Díky tomu jsem i viděl jak třeba včelky samotářky docela zkouší vlet dokud je klapka otevřená :)
Nemám tam možnost snímače pohybu, kdyby tam byl tak při zoomu na česno by to asi fachalo, ale jinak by byl asi čmelda na snímač hodně malý. Ale stačí cokoliv i ten kaosův starý mobil, byť starý bude relativní já mám tlačítkový co umí sotva fotit v kvalitě světlé a tmavé šmouhy. :P
  • Chov čmeláků i vlastní zahradu se snažím vést tak, abych nezpůsobil v okolní krajině více škody než užitku.

Primum non nocere
Odpovědět