Chov čmeláků v roce 2018

Volná diskuse o chovu a životě čmeláků.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Niky1
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 1258
Registrován: ned 27. pro 2015 21:32:56

Karle,já mám PAD síťovinu:Oko: 0,5 x 0,4 mm Vlasec: 0,2 mm.Ten materiál co budeš porovnávat s organzou má prosím jaká oka a jaký materiál?Dík
Uživatelský avatar
Karel
Stálý člen
Stálý člen
Příspěvky: 187
Registrován: úte 01. srp 2017 18:36:11
Bydliště: Ptice 408 m n.m
Kontaktovat uživatele:

Ahoj Niky je to uhelon a ulester. Používají je včelaři k cezení medu. Organza má čtverečky síťky odhadem podle mikroskopového porovnání těchto vzorků něco kolem 300 x 300 um (oni u ni bohužel udávají jen hodnoty v tex) . Velikost organzy ještě dneska budu kontrolovat pod mirkoskopem (zatím jsem měřil jen letmo), nemá cenu jim posílat síta větší než je organza... Uhelon a ulester jsou i až na 40 x40um. Uhelon je tvrdší síťka, ulester je hodně jemný a byť některý je hustčí přijde mi lépe prodyšný než stejně velká oka u uhelonu. S menší velikostí oček klesá ale prodyšnost.. pokud by se ale povedlo jít třeba na 200um při zhruba stejné prodyšnosti jako u organzy byl by to pokrok. Cena těch sít s menší velikostí roste, takže je to o hledání kompromisu. Zas někdo používá třeba dvě vrstvy organzy, tady by jedna hustčí byla jistě efektivnější.
link na parametry těch sítěk
http://www.silkandprogress.cz/cs/sita-technicka-data

Uhelon je 100% polyamid
ulester 100% polyester

tyto matroše ale prokoušou, tak je nutná předochrana hliníkovou síťkou, kde zas na velikosti oko nezáleží nebo něčím co nedají. Tváa PAD je 500x400um jinými slovy, to by asi chalcidka dala....
Naposledy upravil(a) Karel dne úte 19. čer 2018 21:25:36, celkem upraveno 3 x.
  • Chov čmeláků i vlastní zahradu se snažím vést tak, abych nezpůsobil v okolní krajině více škody než užitku.

Primum non nocere
Uživatelský avatar
Karel
Stálý člen
Stálý člen
Příspěvky: 187
Registrován: úte 01. srp 2017 18:36:11
Bydliště: Ptice 408 m n.m
Kontaktovat uživatele:

Rapo jsme na tom stejně a jít s čelovkou oooo.... takže jim to čistím ještě před setměním. Už to nestihnou zaneřádit, i když dneska mi šlo naproti asi 6 sklaních, takže pak jaksi nešla ani klapka zavřít, stále se tam někdo motal:) No holý prst už neee .... Mám ale upravený klacík nebo lze použí asi i starý zubní kartáček na tyčce a s tím to očistíš :) stává se z toho laparoskopická operace ddd.....
  • Chov čmeláků i vlastní zahradu se snažím vést tak, abych nezpůsobil v okolní krajině více škody než užitku.

Primum non nocere
Rapo
Velmi aktivní člen
Velmi aktivní člen
Příspěvky: 389
Registrován: sob 02. pro 2017 14:39:47

Karel píše:
úte 19. čer 2018 21:19:45
Rapo jsme na tom stejně a jít s čelovkou oooo.... takže jim to čistím ještě před setměním. Už to nestihnou zaneřádit, i když dneska mi šlo naproti asi 6 sklaních, takže pak jaksi nešla ani klapka zavřít, stále se tam někdo motal:) No holý prst už neee .... Mám ale upravený klacík nebo lze použí asi i starý zubní kartáček na tyčce a s tím to očistíš :) stává se z toho laparoskopická operace ddd.....
Ahoj Karel.Presne čelovka a vlhka utierka.Hold používam holy prst. :)
Uživatelský avatar
Hugo.008
Stálý člen
Stálý člen
Příspěvky: 168
Registrován: pon 18. čer 2018 13:42:33
Bydliště: Horní Popelov, okr. Č. Lípa

Díky Niky za popis úlku. Co se týče agresivity, tak ty "moji" č. polní jsou absolutní flegmatici. Při otevření víka jich tak 10 vyletělo, ale moc si mě nevšímali. Svinčík a smrádek tam měli slušnej.
kavcaa
Aktivní člen
Aktivní člen
Příspěvky: 245
Registrován: pon 18. dub 2016 11:37:42
Bydliště: Liberecko

Já mám čmelandy taky celkem v klidu.To loni zemní víc řádily , pokud jsem se přiblížila k úlku.Ty letošní jsou v pohodě.
A včera jsem viděla nové matky u hájové :D .A vypadají fakt hájově :P .Jestli najdu čas, dám sem video, aby jste se mrkli, jestli je to opravdu hájová.
Skalní na stromě musí být každým dnem, jestli už nejsou.Ale vracím se pozdě domů a nové matky jsem viděla vždycky jen tak cca do 18.30.Pak už jen dělnice.Nestíhám hlídat všechny úlky.Dneska se tedy zaměřím na skalní.Vytahují výstelku a je tam hodně rušno... :roll:
Mě se organza ve větrání neosvědčila.Měla jsem jí loni v jednom z úlů a nevětralo to skoro vůbec.Manžel používá nějakou takovou kovovou síťovinu, kterou pro jistotu nakříž překryje ve 2-3 vrstvách.Funguje to skvěle, ale jak jsem psala, letos to ani s větráním moc nepřeháním.Pokud na úlek nesvítí sluníčko, stačí jeden otvor a i ten otvírám jen pokud je hodně vedro .Letos se mi zatím nestalo, že by dělnice musely větrat u klapky.Ale nemám v úlku žádnou umělotinu.Polystyren a nic podobného.Jen dřevo a karton ,vatu , trochu mechu a hobliny.
Uživatelský avatar
Blanka
Aktivní člen
Aktivní člen
Příspěvky: 251
Registrován: sob 15. dub 2017 9:35:20

Já čistím dvířka klapky prstem, česno plochým štětcem, motám se jim kolem úlků pořád, asi si na mě zvykli, protože i když čistím horní úlek do spodního lítají a nenechají se rušit. A zato, že se chlubím dostanu večer žihadlo.
Co se týče chlazení, mokrou utěrku na střechu a na ní chlazení co se dává do přenosných ledniček. Snad to trochu pomůže. Nevím, ráno jsem u skalních našla vyhozenou larvu.
Honza79
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 893
Registrován: úte 14. dub 2015 18:15:08
Bydliště: Zbořený Kostelec
Kontaktovat uživatele:

V noci jsem provedl velkou kontrolu čmelínů. U obou zemních bylo ucpané větrání. Vlhkost zatím není tak velká, tak i obložení z kartonu drží. Jinak to tam pěkně hučí a to už i v úlu po převzatých zemních. U skalních je to podobné, silné hnízdo, větrání ale zatím neucpané. Hnízdo rolních je také v pořádku, navíc jsou v klidu. Noční kontrola je nijak zvlášť nepodráždila. Hnízdo lučních je však už u konce, našel jsem jen jednu živou dělnici.

Velké pozitivum je, že jsem uvnitř úlů neobjevil žádné nebezpečné parazity, maximálně nějaké roztoče. Všechny hnízda jsou krásně čistá a rozvíjí se. Tak snad to vydrží. ;)

Když tak čtu na FB, jak se množí napadení vosičkou Melittobia acasta, tak to vypadá, že nás v budoucnu nečeká nic dobrého. Máme před sebou nebezpečného parazita, proti kterému zatím neexistuje spolehlivá ochrana. :(
Honza79
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 893
Registrován: úte 14. dub 2015 18:15:08
Bydliště: Zbořený Kostelec
Kontaktovat uživatele:

Klapku a česno čistím vodou lehce navlhčeným ubrouskem. Pak to celé do sucha otřu. ;)
Uživatelský avatar
Niky1
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 1258
Registrován: ned 27. pro 2015 21:32:56

Také dávám na střechy gelové chladiče.Ta vosička bude pohroma pokud se rozšíří :( .

Kavcao,už se moc těším na to video s hájovou. :D

Honzo,a objevil si u těch lučních nějaké větší buňky ve kterých mohly být matky?

Hurááá,dnes vyletěla a za chvíli přiletěla první matka skalních,nádherný silný kus. :D :D
Odpovědět