Chov čmeláků v roce 2018

Volná diskuse o chovu a životě čmeláků.
Odpovědět
Rapo
Velmi aktivní člen
Velmi aktivní člen
Příspěvky: 389
Registrován: sob 02. pro 2017 14:39:47

kaos píše:
sob 12. kvě 2018 8:42:07
Jinak chtěl jsem se zeptat jestli zavádíte matky do úlu už s klapkami? Já jsem teď jednu zkusil a jak je to šikmé tak klouzala ve stříkačce a vypadalo to že jí to dost rozladilo.
Všetky cez klapku.
RX007
Příspěvky: 16
Registrován: ned 14. kvě 2017 23:39:10

kaos píše:
sob 12. kvě 2018 8:42:07
Jinak chtěl jsem se zeptat jestli zavádíte matky do úlu už s klapkami? Já jsem teď jednu zkusil a jak je to šikmé tak klouzala ve stříkačce a vypadalo to že jí to dost rozladilo.
Musíte ji zavádět přímo do otvoru a klapku nechat zvednutou.
Uživatelský avatar
Niky1
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 1258
Registrován: ned 27. pro 2015 21:32:56

Stříkačku je třeba na chvilku naklonit tak,aby ji to nutilo jít směrem k otvoru.Některé se vztekají třeba skalní,tak je dám přímo dovnitř.V jedné ruce mám trochu podestýlky a tou ji opatrně přikryji,aby nefrnkla než stačím dát střechu.Nechápu kde bydlíš,že pořád nacházíš hledající hnízdo čmeláky v této době. :?: :?:
kaos
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 613
Registrován: pát 27. dub 2018 15:04:22

Bydlím kousek od Říčan, ale myslím, že už i zde je s hledačkami konec. Včera jsem z 5 návštěv lesa přinesl 3 hájové, dnes už jen jednu a ještě takovou podvyživenou, na zahradě jsem ještě ráno jednu potkal, ale poslední dva dny už jsou to jenom hájové asi z blízkého lesa a ani ty už nejsou, teď jsem chodil 2 hodiny po lese a nic, pokud teda nepočítám pačmeláky :D

PS. je zajímavé sledovat, jak zde končí výskyt hledaček, luční se objevovaly často a pak najednou ze dne na den ani jedna. To samé se stalo s hledačkami rolních 3 dny zpět jsem viděl poslední a teď asi už i ty hájové. Ale ty hájové mi příjdou dost náročné, jedna předvedla zaměřovací tanec, pak ještě v druhém úlku druhá také něco co se tomu blížilo, ale nevrátila se ani jedna. Podle smě se jim třeba úlěk líbí, ale nechtějí bydlet mimo les :D.

PS. je také zajímavé sledovat jak má každá jinou povahu, některé jsou rváčky, že je člověk ani nemůže dostat do úlku, jiné jsou zas mírné jako ovečky, nechají se odnést bez bzuku a zalezou během chvilky.

PS2: po včerejším pádu kamínku u rolní dnes zase nic, pořád doufám, že má tolik zásob, že nemusí vylézat.
Jakub - Mukařov (Praha Východ)
Uživatelský avatar
Niky1
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 1258
Registrován: ned 27. pro 2015 21:32:56

Kaosi,budeš muset vydržet,nejpilnější bývá i matka polních den před vylíhnutím a na druhý den,to finišuje. :)
A s tím zaměřováním,největší předpoklad že se vrátí je,když se po vylezení chvilku vznáší přímo před otvorem a pak provede zaměřovací let. :)
podlipiar
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 78
Registrován: pát 13. dub 2018 18:25:58
Bydliště: Nová Ves nad Popelkou

Dokud jsem nezačala s čmelařením, tak jsem se o čmeldy příliš nezajímala. Teď je vnímám snad všemi smysly. Moje zahrada jim poskytuje tolik možností ubytování, že jsem o tom ani nevěděla. Třeba před chvílí jsem objevila další skalní usídlenou v hustém břečťanu na stodole. Jsou tam opuštěná ptačí hnízda. Spousta rolních a také jeden zemní a jeden zahradní je v nízké břečťanové zídce, asi jsou tam hnízda po myších. Další jsou ve stařině kolem plotu. Mám také někde usídleného lesního provokatéra. Nejdříve se dva pásli na kdoulovci a teď byl na hluchavkách, ale jen se přiblížím, tak je pryč. Je hodně rychlý. Je to béžový krasavec se světle oranžovou zadničkou a černým proužkem, zdá se mi o trochu větší než rolní.
Moje dvě skalní ve čmelínech pilně nosí pyl, sotva prolezou klapkou. Zdají se mi takové větší, vykrmené. Klapka je trochu obtěžuje, ale zase je to pohodlí, zatím žádné mouchy a hlavně méně strachu ze zavíječe. Přeji všem hodně úspěchů.
Rapo
Velmi aktivní člen
Velmi aktivní člen
Příspěvky: 389
Registrován: sob 02. pro 2017 14:39:47

Takže už má fesandy aj druhá rakytova.6 zemne,4 skalne,2rakytove.Akurat som usadzal do rezervy zemnu. Uvidím.
Rapo
Velmi aktivní člen
Velmi aktivní člen
Příspěvky: 389
Registrován: sob 02. pro 2017 14:39:47

Niekto sa tu pýtal na sietku na vetranie do cmelina.Ja som kupoval s 0,2mm x 0,2mm okom od VOMET priemyselné syta.
podlipiar
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 78
Registrován: pát 13. dub 2018 18:25:58
Bydliště: Nová Ves nad Popelkou

Sláva, sláva. Děťátka u červené skalní. Trošku jsem nadzvedla klapku, je mi jich líto jak se mrňátka snaží. Mám je pojmenované podle barvy čmelína. Zelená je mladší asi o čtyři dny. To zas budou moji tři chlapci a babička hladoví, protože máma hlídá u čmelína, jak se holkám daří. Složili mi říkanku. " Neperu a nevařím, jenom pořád čmelařím". Letím hlídat. Ať se všem daří.
Rapo
Velmi aktivní člen
Velmi aktivní člen
Příspěvky: 389
Registrován: sob 02. pro 2017 14:39:47

podlipiar píše:
sob 12. kvě 2018 18:15:48
Sláva, sláva. Děťátka u červené skalní. Trošku jsem nadzvedla klapku, je mi jich líto jak se mrňátka snaží. Mám je pojmenované podle barvy čmelína. Zelená je mladší asi o čtyři dny. To zas budou moji tři chlapci a babička hladoví, protože máma hlídá u čmelína, jak se holkám daří. Složili mi říkanku. " Neperu a nevařím, jenom pořád čmelařím". Letím hlídat. Ať se všem daří.
Gratulujem.
Odpovědět