Chov čmeláků v roce 2018

Volná diskuse o chovu a životě čmeláků.
Odpovědět
kaos
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 613
Registrován: pát 27. dub 2018 15:04:22

Mám dobrou zprávu, včerejší rolní hledačka ("dřevní") se dnes vrátila a už pravidelně létá z úlku, povedlo se tedy osídlit druhý úlek.

Je ovšem otázka, jestli to nyní není jediný osídlený úlek, protože u té první rolní už zas 3 dny v kuse bez pohybu. Už je to tedy celkem 9 dní, při kterých, pokud je stále uvnitř, vylezla z úlku jen dvakrát a maximálně na pár hodin.
Jakub - Mukařov (Praha Východ)
Rapo
Velmi aktivní člen
Velmi aktivní člen
Příspěvky: 389
Registrován: sob 02. pro 2017 14:39:47

No ja musím poopravit druhy svojich usadlicok. Takže 6 x zemna, 4 x skalna , 1 x rakytova a 1 x rolna v budke pre vtakov. Dnes som konečne z blízka videl samousadlickyne princezne. No ono sú to na moju radosť rolne. :shock: :) :lol:
:cry: No dnes som našiel po dôkladnej kontrole mŕtvu rakytovu v rezervnom čmule.Neusadzoval som ju tam a ani žena nie.Musela tam vliest sama. :x
Uživatelský avatar
Janek92
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 69
Registrován: pát 22. dub 2016 18:35:35
Bydliště: Valašské Meziříčí

podlipiar píše:
pon 14. kvě 2018 14:17:01
Janku92, víš že jsi mě rozbrečel ? Já mám ze všeho takovou radost a tak jsem se jen chtěla o vše podělit. Byla jsem ráda, že jsem našla blázny jako já, co dokážou sedět celý den u čmelína. Vůbec bych si nedovolila kecat. Jak už jsem psala, že jsem to do loňska tak nesledovala kde jsou ubytovaní, tak letos jsem se opravdu soustředila na každý bzukot a mizí v břečťanu. Jak jsem se zmínila jsou tam v nízkém myší hnízda a ve vysokém opuštěná ptačí hnízda. Až se hnízda rozrostou, tak to bude víc vidět. Až přijde syn z práce, tak se ráda pochlubím fotkama, já to na web neumím dát. Za ty zdrobněliny se omlouvám, sledujeme to s vnoučkem a samozřejmě, že čmeláci papají a tak.
S pozdravem Jarka
Ahoj Jarko, omlouvám se za neskorú odpoveď. To ma moc mrzí, to snad ne :( ,,, zároveň ma moc potešili fotky, máš krásnu záhradu a naozaj by to chcelo už len viac úlov ;) ,,,,snáď som ťa nejak neodradil od ďalších tvojich príspevkov, to bych si vyčítal, určite sem napíš vše o čo sa chceš podeliť s nami, ja sám by som písal viac ale nemám toľko času ;). Přes leto by si mohla skúsiť vysledovať, či tam (v brečtane) nejaká královna nie je ubytovaná, ja leto využijem na plánovanie ďalších miest na zahrade kam by som mohol úly umiestniť a na výrobu 4 úlov + úprava (zdvojenie stien) tých 10 co už mám (tento rok bola jar absolútne bez mrazov) ale všetci pamatujeme minulý rok, deky, prenášanie úlov a strach-takže se pripravím ;)

Presne tak RX007, "věcnější vyjadřování by diskuzi jen prospělo" :idea: Rapo nám práve ukázal jak by to vypadať nemalo (rakytová, princezna, čmul) ...

navíc, každý má radosť z bežných druhov čmelákov ale pripomínam, je treba zamerať sa na ohrozené a mene vyskytujúce sa druhy, možno by to chcelo obsadiť vždy na jar jen 3/4 úlov A pak nechať miesto a skúšať hledať, pátrať po vzácnejších :?: :!: zmeniť lokalitu kde hledáme královny. Spôsobov je naozaj hodne, všetky moje královny som odchytil na 3 rôznych lokalitách, prevážal v aute...nebojte se experimentovať. Stačí na to napr. upravené čajové krabičky s výstelkou, obaliť ich napr. černou izolačkou nebo kartonem aby nepronikalo svetlo, vzít baťoh a skúsiť pátrať aj na iných miestach, ne jen v najbližšom okolí a na zahrade. By ste sa divili jak táto metóda je úspešná, ;)

Ja som takto objavil lokality kde je napr. velmi slušne zastúpený čmelák lesní, pak znám místa kde se vyskytuje čm. humenní, úhorový a práve o tieto dva druhy sa budem pokúšať budúci rok ;) ps: na fotkách pravdepodobne královna ruderatus-humenní - tmavá foma i klasická varianta. Pak královna lesní, pak úhorová (všimnite si po priblížení oranžových chlupkov na nožičkách). Pak dělnička lesní, polní na balkóne. O 2 týždne sťahujem na chalupu. Dnes ráno od 08 do 08:30 - prelety: 18x skalní č.1. 11x lesní. 8x polní a 16x skalní č.2.

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek
kaos
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 613
Registrován: pát 27. dub 2018 15:04:22

Janek92 píše:
stř 16. kvě 2018 10:05:58
navíc, každý má radosť z bežných druhov čmelákov ale pripomínam, je treba zamerať sa na ohrozené a mene vyskytujúce sa druhy, možno by to chcelo obsadiť vždy na jar jen 3/4 úlov A pak nechať miesto a skúšať hledať, pátrať po vzácnejších :?: :!: zmeniť lokalitu kde hledáme královny. Spôsobov je naozaj hodne, všetky moje královny som odchytil na 3 rôznych lokalitách, prevážal v aute...nebojte se experimentovať. Stačí na to napr. upravené čajové krabičky s výstelkou, obaliť ich napr. černou izolačkou nebo kartonem aby nepronikalo svetlo, vzít baťoh a skúsiť pátrať aj na iných miestach, ne jen v najbližšom okolí a na zahrade. By ste sa divili jak táto metóda je úspešná, ;)
Velice rád bych zkusil namnožit nějaké vzácnější druhy, ale hodil by se nějaký klíč v jakém typu terénu je hledat, podle čeho poznat, že tady má smysl hledat. V minulém týdnu jsem se snažil dost šmejdit po okolí, ale jediné co jsem nacházel byly hájové a občas zemní. Což bude asi dáno tím, že bydlím v obci, která je obehnaná ze všech stran lesem. Jeden úlek je stále neobsazený, pokud by to mělo cenu, mohl bych zkusit ještě koncem týdne někam zajet.
Jakub - Mukařov (Praha Východ)
podlipiar
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 78
Registrován: pát 13. dub 2018 18:25:58
Bydliště: Nová Ves nad Popelkou

Ahoj Janku92.
U mně úhorová létala úplně jiná. Byla černá, taková kulatější, velikostně jako zemní a zadeček měla žlutě oranžový ne jako skalní ty ho mají do červena. Až budu mít víc času, a hlavně dělničky trochu povyrostou pokusím se nafotit. Jsou moc malinké.
Pak mám úplně odlišný názor na přenášení čmeláků z jejich přirozeného prostředí. To vůbec nebudu praktikovat. Myslím, že to není správné a spíš jim to ubližuje. Mám dojem, že různé druhy mají i jiné chutě. Pokud nějakého chytím, tak jedině na zahradě a v blízkém okolí. Soustředím se na vysazování medonosných rostlin. Může to přilákat různé druhy.
S pozdravem Jarka
Naposledy upravil(a) podlipiar dne stř 16. kvě 2018 13:29:12, celkem upraveno 2 x.
Honza79
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 893
Registrován: úte 14. dub 2015 18:15:08
Bydliště: Zbořený Kostelec
Kontaktovat uživatele:

Janek92 píše:
stř 16. kvě 2018 10:05:58

navíc, každý má radosť z bežných druhov čmelákov ale pripomínam, je treba zamerať sa na ohrozené a mene vyskytujúce sa druhy, možno by to chcelo obsadiť vždy na jar jen 3/4 úlov A pak nechať miesto a skúšať hledať, pátrať po vzácnejších :?: :!: zmeniť lokalitu kde hledáme královny. Spôsobov je naozaj hodne, všetky moje královny som odchytil na 3 rôznych lokalitách, prevážal v aute...nebojte se experimentovať. Stačí na to napr. upravené čajové krabičky s výstelkou, obaliť ich napr. černou izolačkou nebo kartonem aby nepronikalo svetlo, vzít baťoh a skúsiť pátrať aj na iných miestach, ne jen v najbližšom okolí a na zahrade. By ste sa divili jak táto metóda je úspešná, ;)

Ja som takto objavil lokality kde je napr. velmi slušne zastúpený čmelák lesní, pak znám místa kde se vyskytuje čm. humenní, úhorový a práve o tieto dva druhy sa budem pokúšať budúci rok ;)
Janku, o něco vzácnějšího se snažím každý rok. Ze začátku usadit nějakého toho zemního a pak už jen hledám a čekám. Na lesního jsem letos vyrazil, ale nenašel. I ty zahradní považuji za poměrně vzácné, ne všude jsou tak hojní. Odchyt a usazení se taky nepodaří jen tak. Bohužel, letos to bude bez nich a to mě dost mrzí. Navíc, koukám na tu fotku s tmavou humenní a začínám zvažovat, zda jsem ji neměl usazenou taky místo tmavé zahradní. Ta podoba obou druhů je veliká a při odchytu samozřejmě není čas na detailní prohlídku královny. Před několika lety jsem u nás zaznamenal i výskyt čmeláka pruhovaného. A i pan ČÍžek konstatoval, že tu jsou vhodné podmínky pro tyto druhy a i rostliny, zejména z čeledi hluchavkovitých. Navíc čmelák pruhovaný i humenní často obývají stejné lokality. Takže můj, jasný cíl pro příští rok tmavá forma hortorum, případně ruderatus! ;) Použiju letos neobsazený čmelín, tak navrátilci nebudou dělat problémy. :)
podlipiar
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 78
Registrován: pát 13. dub 2018 18:25:58
Bydliště: Nová Ves nad Popelkou

Honzo79 to by Vás odborníky neubylo napsat název česky a do závorky latinsky nebo obráceně. Já pak musím pořád lézt na druhy.
Zajímá mě vše, co kdo napíše.
Honza79
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 893
Registrován: úte 14. dub 2015 18:15:08
Bydliště: Zbořený Kostelec
Kontaktovat uživatele:

podlipiar píše:
stř 16. kvě 2018 11:54:08
Honzo79 to by Vás odborníky neubylo napsat název česky a do závorky latinsky nebo obráceně. Já pak musím pořád lézt na druhy.
Zajímá mě vše, co kdo napíše.
Humenní - ruderatus
Zahradní - hortorum
kaos
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 613
Registrován: pát 27. dub 2018 15:04:22

podlipiar píše:
stř 16. kvě 2018 11:37:21
Pak mám úplně odlišný názor na přenášení čmeláků z jejich přirozeného prostředí. To vůbec nebudu praktikovat. Myslím, že to není správné a spíš jim to ubližuje. Mám dojem, že různé druhy mají i jiné chutě. Pokud nějakého chytím, tak jedině na zahradě a v blízkém okolí. Soustředím se na vysazování medonosných rostlin.
No je fakt, že když nad tím uvažuji, tak co se stane s královnou, kterou přemístím z místa, kde se přirozeně vyskytuje a tedy jsou tam příznivé podmínky a přemístím jí jinam a ona úlek nepřijme? Navíc v případě úspěchu nevím jestli by přítomnost královen z jedné matky mohla vést k nějakému lepšímu výskytu v oblasti. Asi by taková reintrodukce do nové oblasti měla smysl s větším počet královen.

PS. napadlo mě také, že by si mohli pěstitelé mezi sebou vyměňovat úly s už rozvinutými koloniemi kde je velká šance, že dojde k odchování královen.
Jakub - Mukařov (Praha Východ)
Honza79
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 893
Registrován: úte 14. dub 2015 18:15:08
Bydliště: Zbořený Kostelec
Kontaktovat uživatele:

Přátelé, poprosím o trochu vzájemné ohleduplnosti a citu. Ať se to tu nezvrhne v nějaké vzájemné útoky a osočování. Jsou tu mezi námi začátečníci, pokročilí i zkušení chovatelé. Toto fórum fuguje úspěšně už několik let a byl bych rád, kdyby tomu tak bylo i nadéle. Děkuji všem.
Odpovědět