Chov čmeláků v roce 2019

Volná diskuse o chovu a životě čmeláků.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Pepan
Velmi aktivní člen
Velmi aktivní člen
Příspěvky: 365
Registrován: pon 22. srp 2016 11:53:50
Bydliště: Dolní Benešov
Kontaktovat uživatele:

Přátelé, za se studuji obrázky. To má být zemní a co ty celé chlupaté nohy ? Jedině trubec. Co si o tom myslíte ? Viz. odkaz.

https://www.biolib.cz/cz/image/id17638/
lenkajitka
Příspěvky: 36
Registrován: stř 20. bře 2019 11:16:46

Ahoj,
8. dubna se mi usadil do úlku čmelák - skalní. Za jak dlouho může mít dělnice ? Četla jsem, že za 4 dny s vylíhne z vajíček larva, pak se za 10 dní zakuklí + 3 dny stráví v hnízdě, ale nikde jsem se nedočetla jak dlouho matka staví hnízdo, než naklade vajíčka. Zatím nevidím okolo čmelína žádný pohyb, ani matku a ani dělničky. Nevěděla jsem, jak zjistit, jestli matka je uvnitř, klapku mám skoro zavřenou a tak tam kamínek nedávám a tak jsem večer zaťukala na úlek a ozvalo se slabé zabzučení. Tak doufám, že je v pořádku.
To , že se jedná o skalní se pouze domnívám, nikdy jsem jí neviděla, ale byl to jediný čmelák, kterého jsem tam zkoušela usadit. Jen spadával kamínek . Už se nemůžu dočkat.
Jak dlouho čmeláci létají ? Já se vracím domů každý den až okolo půl sedmé a nikdy se mi nepodařilo nic zahlédnout, vlastně ani o víkendech.
Uživatelský avatar
Zdenda
Velmi aktivní člen
Velmi aktivní člen
Příspěvky: 316
Registrován: pát 25. srp 2017 22:41:14
Bydliště: Valašské Meziříčí+Zašová
Kontaktovat uživatele:

Kyros píše:
pon 29. dub 2019 12:22:59
Zdenda píše:
ned 28. dub 2019 22:15:38
Jak řešíte u zemních čmelínů obranu před mravenci?Zkusil bych na příští rok taky nějaké,jen tech mravenců se bojím...
Zdendo, na čmelínech, které mám zavěšeny ve výšce, tam mravence neřeším. Pokud mám čmelíny upevněny na trubce, tak tady postupuji takto. Uříznu dno u nádobky (kelímek, krabička od vitamínů apod), nasadím na trubku, zespodu zatmelím a dovnitř naleji vyjetý olej. Tenhle olejový příkop nemají mravenci šanci překonat. Ti pečlivější mohou ještě pro jistotu olepit trubku pod kelímkem lepivou páskou na stromky.
https://i.postimg.cc/cJzzfFH6/ochrana-p-ed-mravenci.jpg
Kyrosi,lepidlo na škůdce jsem koupil a trubky namazal,táhne se to jak pavučiny,skoro jsem se stal mravencem :lol:
Uživatelský avatar
Zdenda
Velmi aktivní člen
Velmi aktivní člen
Příspěvky: 316
Registrován: pát 25. srp 2017 22:41:14
Bydliště: Valašské Meziříčí+Zašová
Kontaktovat uživatele:

Rapo píše:
pon 29. dub 2019 21:40:30
Pepan píše:
pon 29. dub 2019 16:07:27
Kyrosi dík za pochvalu :oops: . Já také mravence neřeším pokud to není nějaké masivní otravování , stejně jako Rapo. Nemají šanci se tam dostat jen ojediněle přes klapku. Právě naopak, když mi zalezou pod střechu tak tam aspoň "něco" odženou a zase nemají šanci se dostat přes dvojitou síťku
co tam je v rámečku.
No ,ale zrovna jsem asi přišel o jednu královnu v úlku č.3 v zemi.Už žádný pohyb 4 dny. Kdoví co se jí stalo. Mrzí mně to. Snad ještě ,až se oteplí bude nějaká skalní...
Letos mám tři, tak doufám ,že se jim nic nestane.
Zdendo, pár fotek z výroby zemního úlku mám v galerii.Mám v hlavě vymyšlený, ale i úlek do země, který by byl rychlý na výstavbu,jednoduchý a bezpečný. Třeba pro navrátilky na zahradu nebo přírody.Jen rýč,dlaždice,síť pro vnitřek,výplň,krk se síťkou větrání, a vstup s krkem a klapkou.
Ahoj Pepan.Este tomu veríš že niečo bude hľadať?Pred 3dnami mi ušla jediná poctivá hladačka (skalna) a to je za posledných 10 dní .Toľko lesných a uhorovych vidam deň čo deň čo sa pasú ale kde boli keď som ,,lovil".Jedinú hladajucu uhorovu som aj usadil lenže ju skalna vyhnala.Skalnu som exportoval 10km na juh.Teraz by som bral aj skalnu lebo mám len jednu lebo druhú mi zabila zemna.Asi karma. :cry:
Rapo,tak u mne se to s těma hledačkama nějak táhne,včera jen náhodně nejmíň 5 rolních,dvě zemní,jedna asi úhorová-za letu jsem nepoznal -a jedna zahradní-tu jsem chtěl usadit do posledního opuštěného čmelína,ale vetřela se tam zemní,už měla buňku s pylem a koukal jsem,že vůbec neměla kuličku uzavřenou,ale docela nahoře odkrytou.Ten čmelín mám od Janka i s vystýlkou,žeby to bylo tím,že je v tom dost peří?
Uživatelský avatar
Zdenda
Velmi aktivní člen
Velmi aktivní člen
Příspěvky: 316
Registrován: pát 25. srp 2017 22:41:14
Bydliště: Valašské Meziříčí+Zašová
Kontaktovat uživatele:

lenkajitka píše:
čtv 02. kvě 2019 22:46:00
Ahoj,
8. dubna se mi usadil do úlku čmelák - skalní. Za jak dlouho může mít dělnice ? Četla jsem, že za 4 dny s vylíhne z vajíček larva, pak se za 10 dní zakuklí + 3 dny stráví v hnízdě, ale nikde jsem se nedočetla jak dlouho matka staví hnízdo, než naklade vajíčka. Zatím nevidím okolo čmelína žádný pohyb, ani matku a ani dělničky. Nevěděla jsem, jak zjistit, jestli matka je uvnitř, klapku mám skoro zavřenou a tak tam kamínek nedávám a tak jsem večer zaťukala na úlek a ozvalo se slabé zabzučení. Tak doufám, že je v pořádku.
To , že se jedná o skalní se pouze domnívám, nikdy jsem jí neviděla, ale byl to jediný čmelák, kterého jsem tam zkoušela usadit. Jen spadával kamínek . Už se nemůžu dočkat.
Jak dlouho čmeláci létají ? Já se vracím domů každý den až okolo půl sedmé a nikdy se mi nepodařilo nic zahlédnout, vlastně ani o víkendech.
Lenko-nebo Jitko(,)...vloni jsem usadil skalního 13.4.a 8.5.vylétly poprvé dělnice,ale bylo hodně teplo a hezky.Letos mám skalní se zpožděním,ale dvě rolní se usadily 31.3. a včera jsem při kontrole zjistil,že se ještě ani nezačaly líhnout.Kamarádovi zase zemní vylítly po 35ti dnech...
Uživatelský avatar
Zdenda
Velmi aktivní člen
Velmi aktivní člen
Příspěvky: 316
Registrován: pát 25. srp 2017 22:41:14
Bydliště: Valašské Meziříčí+Zašová
Kontaktovat uživatele:

Pepan píše:
čtv 02. kvě 2019 21:57:19
Přátelé, za se studuji obrázky. To má být zemní a co ty celé chlupaté nohy ? Jedině trubec. Co si o tom myslíte ? Viz. odkaz.

https://www.biolib.cz/cz/image/id17638/
Taky bych řekl,že trubec....
Uživatelský avatar
Zdenda
Velmi aktivní člen
Velmi aktivní člen
Příspěvky: 316
Registrován: pát 25. srp 2017 22:41:14
Bydliště: Valašské Meziříčí+Zašová
Kontaktovat uživatele:

Rapo píše:
čtv 02. kvě 2019 19:24:54
Ahojte. Takže už mám robotnice rolne č.5(samousadlička) a aj záhradné č.8 (záhradná usadena 11.4.)
Dnes boli aj hladacky ! :shock:
Lesna-zamrzla,rolna-2x sa už vrátila a skalna -este navyliezla.Lesne mi už 3x po sebe zamrzly.
Pepan s tu roľnu to je jak sci fi. 8-)
Rapo,taky jsem měl problém s lesní-v pondělí tady 11 stupňů,nemohl jsem se dočkat lesní,tak jsem otevřel a jen slabý bzukot jakoby z posledních sil...tak jsem si říkal,že dám clý čmelín do tepla ke krbu,ale než jsem se čmelínem přešel celou zahradu(100 metrů),tak už byla uvnitř živá až-až...tak jsem jen dodal trochu medopylové kašičky a šup zpátky...včera lítala normálně...
Uživatelský avatar
Zdenda
Velmi aktivní člen
Velmi aktivní člen
Příspěvky: 316
Registrován: pát 25. srp 2017 22:41:14
Bydliště: Valašské Meziříčí+Zašová
Kontaktovat uživatele:

Niky1 píše:
čtv 02. kvě 2019 20:20:00
Pepane,možná tam je,ale jen jsi ji neviděl.Já už také měla nervy,že ta moje tam není a dnes se konečně trochu rozlétala(nesmím zakřiknout) :) .

Rapo,kdy jsi prosím tu polní usazoval?

Zdendo,co tvoje lesní,létá?
Niky,zrovna jsem popisoval pondělní šok s ní-ale včera lítala normállně...ale co bud teď přes víkend,už bydlí od 8.dubna,bylo by škoda přijít o hnízdo v takovém rozvoji...kdybych měl už aspoň první rolní nelétavky,hned bych jí tam jednu-dvě -přidal,aby si naprděly více tepla :lol:
Kdyby si daly slivovici,nalil bych jim za odměnu na zahřátí-když mi opylují mých 500 švestek :D :lol:
Uživatelský avatar
Niky1
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 1258
Registrován: ned 27. pro 2015 21:32:56

Zdendo děkuji,doufám,že se vydaří. :) Nevím,ale med bys jim neměl dávat a míchaný s pylem už vůbec ne ;) .Když je nutnost přikrmit,tak fruktozou s cukrem krystal v tomto poměru:A) Poměr 2:1 = 4díly fruktozy + 2díly sacharozy+3díly vody nebo B)Poměr 3:2 = 2díly fruktozy+1díl sacharozy+2díly vody.

Tak to vypadá,že ty poslední dvě polní z 30.4. se usídlily obě :lol: .Ale starost mi dělá jedna ze dvou :( ,které první den do úlku netrefily-až ten druhý den.Včera a dnes jsem ji vůbec neviděla,snad jenom nemá zrovna potřebu vylétat. ;)

edit:planý poplach,v pozdním odpoledni si to vynahradila :D
Naposledy upravil(a) Niky1 dne pát 03. kvě 2019 20:09:42, celkem upraveno 1 x.
Iriska
Příspěvky: 27
Registrován: stř 03. říj 2018 20:11:27

lenkajitka píše:
čtv 02. kvě 2019 22:46:00
Ahoj,
8. dubna se mi usadil do úlku čmelák - skalní. Za jak dlouho může mít dělnice ? Četla jsem, že za 4 dny s vylíhne z vajíček larva, pak se za 10 dní zakuklí + 3 dny stráví v hnízdě, ale nikde jsem se nedočetla jak dlouho matka staví hnízdo, než naklade vajíčka. Zatím nevidím okolo čmelína žádný pohyb, ani matku a ani dělničky. Nevěděla jsem, jak zjistit, jestli matka je uvnitř, klapku mám skoro zavřenou a tak tam kamínek nedávám a tak jsem večer zaťukala na úlek a ozvalo se slabé zabzučení. Tak doufám, že je v pořádku.
To , že se jedná o skalní se pouze domnívám, nikdy jsem jí neviděla, ale byl to jediný čmelák, kterého jsem tam zkoušela usadit. Jen spadával kamínek . Už se nemůžu dočkat.
Jak dlouho čmeláci létají ? Já se vracím domů každý den až okolo půl sedmé a nikdy se mi nepodařilo nic zahlédnout, vlastně ani o víkendech.
Ahoj, čmelák skalní měl loni dělnice za 21 dní od usazení a letošní zemní měl za 22 dní, ale záleží na teplotě. Mně dělnice zemního létají až do večera, ještě kolem 20.h dělám "vrátného", když jim individuálně nadzvedávám klapku, aby neztratily pyl. Když jsem měla spuštěnou klapku a chtěla jsem vědět, jestli je matka ve čmelíně, tak jsem si to musela poctivě "odsedět", než jsem ji viděla, většinou ráno, když jsem vytáhla špunt ( který dávám na noc), tak do hodiny vylezla z úlu ven. To, že se vylíhly dělnice, jsem zjitila tak, že na česně byly popadané malé pylové rousky, což matka nikdy neměla. Zdravím. I.
Odpovědět