Chov čmeláků v roce 2019

Volná diskuse o chovu a životě čmeláků.
Odpovědět
kaos
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 613
Registrován: pát 27. dub 2018 15:04:22

Hugo držím palce, aby ti jen obešla značku. To byla zahradní že? Co já bych za tu dal. Letos jsem tu viděl dvě. Jednu na kytkách a druhou hledačku jsem měl pod síťkou ale chvilka nepozornosti a byla fuč. Nejsem si ale jistý, jestli ti topení pomůže. Pokud matka zmokne a zatuhne někde venku je vytopený čmelín k ničemu.

Já jsem včera vyměknul a odnesl skalní a rolní co má malý úlek do garáže. V noci bylo -1, asi by to dali ale teplota klesla už po frontě včera kolem šesté k +1 a tak byla nízká teplota dlouhou dobu.

Třetí luční má dělnice, dnes vyletěla první. První luční už asi má druhou generaci, létají jak o závod.
Jakub - Mukařov (Praha Východ)
Uživatelský avatar
Pepan
Velmi aktivní člen
Velmi aktivní člen
Příspěvky: 365
Registrován: pon 22. srp 2016 11:53:50
Bydliště: Dolní Benešov
Kontaktovat uživatele:

U nás taková nízká teplota nebyla.Včera jsem natíral štětečkem levandulový olej kolem klapek, na klapky i trochu na česna.Čmeláci lítají,tak jim
to asi nevadí.Snad to zamaskuje pach z úlků.Jen pokus, vím že nějaká žena tady s fóra používá sušenou a má ji pověšenou na čmelínech,ale už se
nepamatuji která ,tak se jí omlouvám...
Uvažoval jsem i o kyselině mravenčí, třeba nátěr pod střechou,nebo boky úlků. Ještě uvidím.
kaos
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 613
Registrován: pát 27. dub 2018 15:04:22

Já jsem po pachovém maskování čmeláků pátral dost dlouho a nyní to považuji spíš za mýtus. Nikdo nezná co konkrétně může zavíječe odpuzovat a nemyslím si, že náhodná vůně by měla tuto funkci. Člověk a zavíječ jsou dost odlišní tvorové, co je pro nás aromatické nemusí být pro zavíječe. Petrolej byla pokud vím prokázána jako nefunkční. Něco možná zavíječe odpudí ale nemyslím si, že existuje člověk, který ví, co to je :-).
Jakub - Mukařov (Praha Východ)
Honza79
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 893
Registrován: úte 14. dub 2015 18:15:08
Bydliště: Zbořený Kostelec
Kontaktovat uživatele:

Já tedy zatím spíše počítám ztráty. Mám sice dělnice od zemních a rokytových, ale přišel jsem o další zahradní těsně před líhnutím dělnic. Dále zmizela první usazená zemní. Měla problém vychovat dělnice a po 39 dnech zmizela, po třech dnech se zase na pár dní ukázala. Nyní je už zase pryč, tentokrát asi definitivně. No a další problém - dvě skalní v jednom úlu. Navrátilci úřadují.... :(
Iriska
Příspěvky: 27
Registrován: stř 03. říj 2018 20:11:27

Pepan píše:
ned 05. kvě 2019 18:13:02
U nás taková nízká teplota nebyla.Včera jsem natíral štětečkem levandulový olej kolem klapek, na klapky i trochu na česna.Čmeláci lítají,tak jim
to asi nevadí.Snad to zamaskuje pach z úlků.Jen pokus, vím že nějaká žena tady s fóra používá sušenou a má ji pověšenou na čmelínech,ale už se
nepamatuji která ,tak se jí omlouvám...
Uvažoval jsem i o kyselině mravenčí, třeba nátěr pod střechou,nebo boky úlků. Ještě uvidím.
Ahoj Pepane, s tou levandulí jsem byla já. Mám jen 1 čmelín, tak nemůžu srovnávat účinky levandule, ale za pokus nic nedám. Odkvetlou levanduli jsem ostříhala a pověsila ze tří stran kolem čmelína, snad to aspoň trochu pomohlo, letos to tam dám zase. Proti zavíječovi zavírám na noc čmelín špuntem až do konce června, než se vylíhnou matky. Ráno otvírám do 7. 00 h. Zdravím. I.
Rapo
Velmi aktivní člen
Velmi aktivní člen
Příspěvky: 389
Registrován: sob 02. pro 2017 14:39:47

Ahojte.Tak podľa plnosti ,,misiek" mám dojem že v 9 a 6 zemné sú súčasne 2 kralovny alebo prichodzia sa postarala o hniezdo kráľovnej ktorú zabila + vychovala svoje.Je to vidieť aj na početnosti robotnic.V 9 dokonca pobehovala po povrchu výstrelky kralovna. :|
lenkajitka
Příspěvky: 36
Registrován: stř 20. bře 2019 11:16:46

Iriska píše:
pát 03. kvě 2019 16:43:42
lenkajitka píše:
čtv 02. kvě 2019 22:46:00
Ahoj,
8. dubna se mi usadil do úlku čmelák - skalní. Za jak dlouho může mít dělnice ? Četla jsem, že za 4 dny s vylíhne z vajíček larva, pak se za 10 dní zakuklí + 3 dny stráví v hnízdě, ale nikde jsem se nedočetla jak dlouho matka staví hnízdo, než naklade vajíčka. Zatím nevidím okolo čmelína žádný pohyb, ani matku a ani dělničky. Nevěděla jsem, jak zjistit, jestli matka je uvnitř, klapku mám skoro zavřenou a tak tam kamínek nedávám a tak jsem večer zaťukala na úlek a ozvalo se slabé zabzučení. Tak doufám, že je v pořádku.
To , že se jedná o skalní se pouze domnívám, nikdy jsem jí neviděla, ale byl to jediný čmelák, kterého jsem tam zkoušela usadit. Jen spadával kamínek . Už se nemůžu dočkat.
Jak dlouho čmeláci létají ? Já se vracím domů každý den až okolo půl sedmé a nikdy se mi nepodařilo nic zahlédnout, vlastně ani o víkendech.
Ahoj, čmelák skalní měl loni dělnice za 21 dní od usazení a letošní zemní měl za 22 dní, ale záleží na teplotě. Mně dělnice zemního létají až do večera, ještě kolem 20.h dělám "vrátného", když jim individuálně nadzvedávám klapku, aby neztratily pyl. Když jsem měla spuštěnou klapku a chtěla jsem vědět, jestli je matka ve čmelíně, tak jsem si to musela poctivě "odsedět", než jsem ji viděla, většinou ráno, když jsem vytáhla špunt ( který dávám na noc), tak do hodiny vylezla z úlu ven. To, že se vylíhly dělnice, jsem zjitila tak, že na česně byly popadané malé pylové rousky, což matka nikdy neměla. Zdravím. I.
Ahoj,
v sobotu a v neděli jsem se to snažila "odsedět", ale bez úspěchu, hlídkovala jsem před čmelínem, či spíše mrzla skoro dvě hodiny a žádný pohyb. Během dne jsem také nic nezahlédla a na poklepání v sobotu večer a dnes také nic...žádná reakce . Tak nevím. :(
lenkajitka
Příspěvky: 36
Registrován: stř 20. bře 2019 11:16:46

Zdenda píše:
pát 03. kvě 2019 8:47:53
lenkajitka píše:
čtv 02. kvě 2019 22:46:00
Ahoj,
8. dubna se mi usadil do úlku čmelák - skalní. Za jak dlouho může mít dělnice ? Četla jsem, že za 4 dny s vylíhne z vajíček larva, pak se za 10 dní zakuklí + 3 dny stráví v hnízdě, ale nikde jsem se nedočetla jak dlouho matka staví hnízdo, než naklade vajíčka. Zatím nevidím okolo čmelína žádný pohyb, ani matku a ani dělničky. Nevěděla jsem, jak zjistit, jestli matka je uvnitř, klapku mám skoro zavřenou a tak tam kamínek nedávám a tak jsem večer zaťukala na úlek a ozvalo se slabé zabzučení. Tak doufám, že je v pořádku.
To , že se jedná o skalní se pouze domnívám, nikdy jsem jí neviděla, ale byl to jediný čmelák, kterého jsem tam zkoušela usadit. Jen spadával kamínek . Už se nemůžu dočkat.
Jak dlouho čmeláci létají ? Já se vracím domů každý den až okolo půl sedmé a nikdy se mi nepodařilo nic zahlédnout, vlastně ani o víkendech.
Lenko-nebo Jitko(,)...vloni jsem usadil skalního 13.4.a 8.5.vylétly poprvé dělnice,ale bylo hodně teplo a hezky.Letos mám skalní se zpožděním,ale dvě rolní se usadily 31.3. a včera jsem při kontrole zjistil,že se ještě ani nezačaly líhnout.Kamarádovi zase zemní vylítly po 35ti dnech...
No je zima a v noci tak 1 stupeň, ale kontrolovat si netroufám, nevím ani jak a tak vydržím, stejně se nic jiného dělat nedá - buď se dočkám, nebo ne, jsem jen netrpělivá a teplotu jsem nějak nebrala v úvahu.
kaos
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 613
Registrován: pát 27. dub 2018 15:04:22

Lenko ono je těžké soudit, pokud jsi obyvatelku neviděla. Pokud je zavřená klapka, můžeš položit kamínek na ní s tím, že když dojde k pohybu, kamínek spadne na česno. Zároveň s tím dát kameru a pustit na delší čas. Pokud najdeš kamínek dole na záznamu už bez problémů najdeš kde došlo ke změně a co kamínek schodilo. Mě se loni stalo, že jsem našel kamínek 2x spadlý v průběhu dvou dnů a třetí den jsem až na záznamu jsem viděl, že ho prostě sfoukl vítr, byl moc lehký. Metoda je samozřejmě i počkat na dělnice, teď už je na další odchyt stejně pozdě. Ono i když se matka usadí, není zdaleka vyhráno. V této fázi to mnoho matek prostě nedá. Některé zmizí pár dnů po usazení, jiné třeba jen pár dnů před dělnicemi. Takže matce se mohlo klidně i něco stát. No uvidíš.
Jakub - Mukařov (Praha Východ)
Uživatelský avatar
Pepan
Velmi aktivní člen
Velmi aktivní člen
Příspěvky: 365
Registrován: pon 22. srp 2016 11:53:50
Bydliště: Dolní Benešov
Kontaktovat uživatele:

Irisko tak to jsi byla ty :) . Kaosi, myslel jsem hlavně na mouchy a ty vosičky.Jak mají všichni vypozorováno tak ony "zevlují "u vchodu a čekají
na příležitost.Moje teorie je taková :idea: , že když budou mít pod nohama kolem vchodu nějakou látku, která se bude odpařovat(olej z levandule,kyselinu mravenčí nebo nějaký repelent (nejedovatý) ) tak se jim to nebude líbit . A třeba kyselinu mravenčí nemá rád asi žádný hmyz ?
Já to každopádně budu zkoušet a uvidím.
Tak zatím...
Odpovědět