Chov čmeláků v roce 2019

Volná diskuse o chovu a životě čmeláků.
Odpovědět
Iriska
Příspěvky: 27
Registrován: stř 03. říj 2018 20:11:27

Rapo píše:
úte 07. kvě 2019 20:32:32
Ahojte. No nastal mi zvláštny problém v č.9 zemne.Asi bol upchany krk do čmelina (colová hadica).Normálne rozkusali alobal ktorý bol na štupli na napajačke a kráľovná v ňom vyjedala zbytky.Nebola úplne happy skôr bola zoslabnuta.Krk som vybral a skrátil z 40 na 20.Dal som to naspäť otvoril klapku a robotnice fungujú o 106.
Ahoj, buď rád, že sis toho ucpání tak rychle všiml. Mně loni skalní začali vytahovat výstelku husím krkem až ven, ale bylo to až v půlce června. Tak jsem jim ten husí krk každý večer čistila zahnutým drátem a schytala jsem 2 žihadla od nasupených hlídaček. Možná by bylo lepší jim ten husí krk při ucpávání radši odstříhnout, ne? Zdravím. I.
Iriska
Příspěvky: 27
Registrován: stř 03. říj 2018 20:11:27

Lenkojitko, je mi to líto, že máš s tou skalní takové problémy, snad je ještě nějaká šance, že to dobře dopadne. Ale i pokud se to letos nepodaří, tak to nevzdávej, byla to jen souhra špatných náhod a hlavně letos nepřálo počasí. Příští rok to bude určitě lepší. Možná by se měl při takové zimě úlek na noc schovávat někam do tepla, ale po bitvě je každý generál. Já večer čmelín zakrývám dekou a tlustým igelitem. Měj se, I.
Rapo
Velmi aktivní člen
Velmi aktivní člen
Příspěvky: 389
Registrován: sob 02. pro 2017 14:39:47

Iriska píše:
úte 07. kvě 2019 21:03:38
Rapo píše:
úte 07. kvě 2019 20:32:32
Ahojte. No nastal mi zvláštny problém v č.9 zemne.Asi bol upchany krk do čmelina (colová hadica).Normálne rozkusali alobal ktorý bol na štupli na napajačke a kráľovná v ňom vyjedala zbytky.Nebola úplne happy skôr bola zoslabnuta.Krk som vybral a skrátil z 40 na 20.Dal som to naspäť otvoril klapku a robotnice fungujú o 106.
Ahoj, buď rád, že sis toho ucpání tak rychle všiml. Mně loni skalní začali vytahovat výstelku husím krkem až ven, ale bylo to až v půlce června. Tak jsem jim ten husí krk každý večer čistila zahnutým drátem a schytala jsem 2 žihadla od nasupených hlídaček. Možná by bylo lepší jim ten husí krk při ucpávání radši odstříhnout, ne? Zdravím. I.
Ahoj Iriska.Ten krk som skrátil na 20 cm.
lenkajitka
Příspěvky: 36
Registrován: stř 20. bře 2019 11:16:46

Iriska píše:
úte 07. kvě 2019 21:16:01
Lenkojitko, je mi to líto, že máš s tou skalní takové problémy, snad je ještě nějaká šance, že to dobře dopadne. Ale i pokud se to letos nepodaří, tak to nevzdávej, byla to jen souhra špatných náhod a hlavně letos nepřálo počasí. Příští rok to bude určitě lepší. Možná by se měl při takové zimě úlek na noc schovávat někam do tepla, ale po bitvě je každý generál. Já večer čmelín zakrývám dekou a tlustým igelitem. Měj se, I.
Ahoj,
vypadá to , že nejspíš čmelín opustila, zkoušela jsem na klapku dát kousek dřívka, ale žádný pohyb nebyl, přes noc sice spadlo, ale to byl nejspíš vítr. Ráno jsem klapku otevřela a dala kamínek do otvoru , ale opět tam zůstal až do večera. :(

Irisko, i když jsem z mého "chovu" rozčarovaná, vzdávat to nebudu. Podle toho jak se daří vám zde jsem byla sice neúspěšná, ale hodně mých známých skončilo již druhým nebo třetím rokem tak, že se jim nepodařilo čmeláka vůbec usadit ani na takovou chvilku jako mě, a tak jsem vlastně byla úspěšná ;)
Rozhodně to příští rok zkusím znovu. Mám jeden malý čmelín, jeden velký, ale ještě bych si chtěla během léta udělat jeden v zemi pro zemní čmeláky. Těch mi po zahradě lítalo brzo z jara nejvíc.
Nevěděla jsem, že se čmelínem je možné hýbat, mohla jsem ho na noc dávat do skleníku, je tam rozhodně tepleji. Škoda :(
Příští rok už budu mít více zkušeností, tak snad se mi podaří také nejen čmeláka usadit, ale také se dočkám svých dělniček :lol:
Díky vám všem za rady . Občas sem juknu, abych zjistila, co se děje během léta u čmelínů .
Mějte se fajn a držím vám všem palce
Lenka
Rapo
Velmi aktivní člen
Velmi aktivní člen
Příspěvky: 389
Registrován: sob 02. pro 2017 14:39:47

lenkajitka píše:
úte 07. kvě 2019 22:26:15
Iriska píše:
úte 07. kvě 2019 21:16:01
Lenkojitko, je mi to líto, že máš s tou skalní takové problémy, snad je ještě nějaká šance, že to dobře dopadne. Ale i pokud se to letos nepodaří, tak to nevzdávej, byla to jen souhra špatných náhod a hlavně letos nepřálo počasí. Příští rok to bude určitě lepší. Možná by se měl při takové zimě úlek na noc schovávat někam do tepla, ale po bitvě je každý generál. Já večer čmelín zakrývám dekou a tlustým igelitem. Měj se, I.
Ahoj,
vypadá to , že nejspíš čmelín opustila, zkoušela jsem na klapku dát kousek dřívka, ale žádný pohyb nebyl, přes noc sice spadlo, ale to byl nejspíš vítr. Ráno jsem klapku otevřela a dala kamínek do otvoru , ale opět tam zůstal až do večera. :(

Irisko, i když jsem z mého "chovu" rozčarovaná, vzdávat to nebudu. Podle toho jak se daří vám zde jsem byla sice neúspěšná, ale hodně mých známých skončilo již druhým nebo třetím rokem tak, že se jim nepodařilo čmeláka vůbec usadit ani na takovou chvilku jako mě, a tak jsem vlastně byla úspěšná ;)
Rozhodně to příští rok zkusím znovu. Mám jeden malý čmelín, jeden velký, ale ještě bych si chtěla během léta udělat jeden v zemi pro zemní čmeláky. Těch mi po zahradě lítalo brzo z jara nejvíc.
Nevěděla jsem, že se čmelínem je možné hýbat, mohla jsem ho na noc dávat do skleníku, je tam rozhodně tepleji. Škoda :(
Příští rok už budu mít více zkušeností, tak snad se mi podaří také nejen čmeláka usadit, ale také se dočkám svých dělniček :lol:
Díky vám všem za rady . Občas sem juknu, abych zjistila, co se děje během léta u čmelínů .
Mějte se fajn a držím vám všem palce
Lenka
Lenka nabudúce to dáš určite.To som si istý.
kaos
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 613
Registrován: pát 27. dub 2018 15:04:22

Lenko, loni jsem usadil skalní. Udělala krásný orientační let a hned se vrátila. Druhý den ráno jsem našel spadlý kamínek a to bylo poslední aktivita. Kromě toho jsem přišel o dva rolní a jednu luční. Neměl jsem nic a letos mám 7 obsazených úlu a 3 už mají dělnice.

Na čmeláka zemního nemusíš mít podzemní úl. Naopak je lepší ten klasický velký. Podzemní úly tu až na výjimky neprovozujeme, je obtížné na ně dát klapku a celkově chránit před mravenci.
Jakub - Mukařov (Praha Východ)
Rapo
Velmi aktivní člen
Velmi aktivní člen
Příspěvky: 389
Registrován: sob 02. pro 2017 14:39:47

Kaosi nemáš pravdu.Ja mám 9 s 11 podzemné čmeliny a určite su výhodnejšie.Ked je zima alebo teplo je tam stalejsia teplota+nema taku pachovu stopu.Nezakrivam ani nevetram čmeliny. Majú len 1 klasický 7cm vetrak a druhy je pascou takže ma menší otvor+sitá. Ja mám na podzemných cmelinoch taku nadstavbu z tvrdeneho polystyrenu takže klapku upevnim bez problémov.Minuly rok som tu dával aj fotky.
kaos
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 613
Registrován: pát 27. dub 2018 15:04:22

Rapo já jsem se snažil spíše říct, že čmelák zemní nevyžaduje podzemní úl. Co se týká teplotních vlastností má podzemní úl určitě obrovské výhody, ale stejně bych ho nedoporučoval začátečníkům.
Jakub - Mukařov (Praha Východ)
Uživatelský avatar
Niky1
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 1258
Registrován: ned 27. pro 2015 21:32:56

Chtěla jsem napsat jak může být matka v úlku tiše a skryta.Třetí rokytová jeden den vůbec až do večera nevyletěla a den předtím létala poměrně často.Tak jsem vzala úlek za tmy domů,abych zkontrolovala jestli tam je nebo se večer předtím už nevrátila z pastvy.Komůrku jsem našla až na dně,tak jsem se do ní malým otvorem podívala,aniž bych ji otevřela(nechtěla jsem ji poškodit,to by bylo špatně).Byla tam jen jedna nedobarvená dělnice další pak lezla ve výstelce,džbáneček a dva kopečky nakladeny.Naprosté ticho,matka by už silně bzučela a šla se podívat co se děje.
Jelikož jsem se bála,že ty dvě malé dělnice nejsou venku v tom chladu dílo schopny dostatečně zahřát,nechala jsem je v pokoji dva dny s občasnou kontrolou.Otvůrkem v komůrce jsem vždy viděla jen ty dvě dělnice a naprosté ticho při manipulaci s výstelkou.Třetí den bylo tepleji tak jsem je už dala ven,kdyby některá chtěla letět pro pyl.
Nejdříve jsem sledovala jestli nevyletí nějaká dělnice,ale nic se nedělo tak jsem odešla.Po nějaké době cca do dvou hodin jsem se tam šla podívat a nevěřila vlastním očím :shock: k úlku zrovna přilétala matka s plnýma koši pylu.A já myslela,že je s hnízdem konec. ;)

Konečně mám první dělničky polních matky usazené 14.4.(ta co nejdřív nenašla vchod až teprve druhý den).Tedy po 24 dnech,rozmezí jsem většinou mívala 24-27dní).Přesto dvě dříve usazené 30.3. a 8.4. je ještě nemají.Je pravda,že ta první zřejmě několik prvních nocí nezůstávala nejspíš přes noc :?: a ta druhá zas dva dny nevylétala vůbec,zjistila jsem,že měla problémy vylézt ven,tak to vždy asi vzdala a vrátila se zpět dovnitř-ještěže jsem na to včas přišla. :)
Naposledy upravil(a) Niky1 dne sob 11. kvě 2019 8:21:20, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Niky1
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 1258
Registrován: ned 27. pro 2015 21:32:56

Je zajímavé jak v jednom hnízdě rokytových může být více barevných variant dělnic.Druhá rokytová má hodně dělnic,některé jsou věrnými kopiemi matky,ale další mají tmavěji hnědou hruď,nebo mají jen tmavě hnědý pruh po obvodu hrudníku a jedny se mi zdály úplně černé-tady mohl trochu působit klam díky světlu,nevím jistě. ;)
Odpovědět