Chov čmeláků v roce 2019

Volná diskuse o chovu a životě čmeláků.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Zdenda
Velmi aktivní člen
Velmi aktivní člen
Příspěvky: 316
Registrován: pát 25. srp 2017 22:41:14
Bydliště: Valašské Meziříčí+Zašová
Kontaktovat uživatele:

Niky1 píše:
sob 11. kvě 2019 8:23:38
Tak polní z 30.3. vyletěla včera konečně první dělnice,je stejně krásná jako matka s velkým trojúhelníkem na hrudi. :D
Tak to je dá se říct přesně jak u mne...to je ale letos doba,než se vydrkotají ty holky mrňavé co Niky?To bude asi tím chladnem střídavým...podle toho bych se měl koncem týdne dočkat těch lesních...jestli tu
mamču něco malého do té doby nesežere...
Uživatelský avatar
Niky1
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 1258
Registrován: ned 27. pro 2015 21:32:56

Ještě nikdy jsem dělnice u polních neměla za tak dlouho,ale vždy jsem je měla uhnízděné až po 15.4. a dělnice za 24-27dní.Určitě k tomu přispělo to chladné počasí.Možná i ty lesní bude lepší usídlit až po tomto datu. :?:
Uživatelský avatar
Hugo.008
Stálý člen
Stálý člen
Příspěvky: 175
Registrován: pon 18. čer 2018 13:42:33
Bydliště: Horní Popelov, okr. Č. Lípa

Matka co se po 2 dnech "kdesi" vrátila a navenek pokračovala cca týden v započatém díle je opět den a několik hodin nezvěstná. Jsem z toho totálně zmatený. Jediná souvislost co jsem vypozoroval je, že se nevrátila při ochlazení.
Uživatelský avatar
Zdenda
Velmi aktivní člen
Velmi aktivní člen
Příspěvky: 316
Registrován: pát 25. srp 2017 22:41:14
Bydliště: Valašské Meziříčí+Zašová
Kontaktovat uživatele:

Niky1 píše:
ned 12. kvě 2019 6:15:24
Ještě nikdy jsem dělnice u polních neměla za tak dlouho,ale vždy jsem je měla uhnízděné až po 15.4. a dělnice za 24-27dní.Určitě k tomu přispělo to chladné počasí.Možná i ty lesní bude lepší usídlit až po tomto datu. :?:
Nojo Niky,ale naporuč jim,aby to té doby hnízda nehledaly...mně se podařilo chytit jen 3-první se hned usídlila,druhá zamrzla-takže po půlhodině jsem ji pustil a třetí vypadala taky že zamrzla,ale po otevření vyletěla v ten moment česnem-udělala pamatováka,ale zpátky už jsem ji tam nenalákal...
Uživatelský avatar
Zdenda
Velmi aktivní člen
Velmi aktivní člen
Příspěvky: 316
Registrován: pát 25. srp 2017 22:41:14
Bydliště: Valašské Meziříčí+Zašová
Kontaktovat uživatele:

V garsonce-po 3-týdenním hnízdění rolní a ve čtvrtek zmizení-v pátek vložena matka skalního- včera několikrát přiletěla-tak nevím,jestli se stará o opuštěné kukly,anebo si dělá něco vlastního...
A poslední skalní,co se usadila 20.4. a od pondělí taky zmizela,tak ve čtvrtek chycena další skalní a usazena...včera jsem ji taky viděl přiletět-sice se zdržela jen minutku a půl a vypadla-dýl jsem pozorovat na místě nemohl...
Uživatelský avatar
Blanka
Aktivní člen
Aktivní člen
Příspěvky: 251
Registrován: sob 15. dub 2017 9:35:20

Včera jsem řešila problém u skalní zdálo se mi, že jsou tam tři a byly tam čtyři, klapka dole, tak jsem odchytávala ty co s ní měly problém, protože ta první už létala v pohodě.Když už jsem myslela, že je vše v klidu, tak jedna přiletěla a druhá lezla z hnízda, chytly se ve vzduchu, to už jsem nevěděla kterou odchytit, riskovat, že odvezu tu původní nebo je nechat ať se porvou, odvezla jsem tu, která přiletěla jako první asi jsem se trefila, lítala jako divá, musela být z toho vyrušování hotová. Jinak hledačka jen jedna skalní. v jednom čmelíně mám asi taky výměnu. Měla by už mít dělníčky a ve čmelíně ani kalíšek. Zemní by už měla mít dělničky a nic. Teď celý týden bude pršet.
Honzo to stěhování se Ti povedlo, jsi šikula. Mějte se.
Iriska
Příspěvky: 27
Registrován: stř 03. říj 2018 20:11:27

Honza79 píše:
pát 10. kvě 2019 17:47:26
Dnes se mi povedlo usadit ještě jednu rolní. Hledala opět v tůji. Předvedla ukázkový orientační let a za 10 minut se vrátila. Odpoledne jsem ji viděl ještě několikrát. :D Šance na usazení je už malá, ale při notné dávce štěstí se dá ještě něco usadit. ;)
Ahoj Honzo, gratuluji k úspěšnému přestěhování lučních a držím pěšti, ať to vyjde s tou rolní.
Naše Bobina (č. zemní) už má dělnic požehnaně, lítají jedna za druhou. Poraďte, jestli už přes den větrat čmelín, když je ještě taková zima anebo ho nechávat pořád zavřený. Nahlídla jsem dovnitř střechou, jestli nemají ucpaný vstup do husího krku a už tam mají pěkný smrádek. Večer před zavíráním úlu špuntem je slyšet jakoby výstražné pištivé bzučení. Četla jsem, že určitá dělnice, tzv. Gödartův trubač, vydává nepřetržitý zvuk v případě silného prosycení hnízda vodními parami a oxidem uhličitým, nashromážděným během noci. Tak nevím. Mějte se, I.
kaos
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 613
Registrován: pát 27. dub 2018 15:04:22

Blanko musím se přiznat, že ti trochu závidím. Tady je naprosto opačný problém a z toho co slýchám je to všude ve středních Čechách a Praze. Čmelíny jsou prázdné, čmeláci nelétají. Jen sem tam se nějaký zadaří. Tady hledaly všehovšudy 4 skalní za celé jaro, ty je máš v jednom úlu. Nevím čím to je. Prohledával jsem okolí a trávil téměř všechen smysluplný čas na zahradě nebo průzkumem okolí. Skalní jsem viděl jen na zahradě a ten 4. viděla jen manželka.

Ze dvou usazených skalních mi navíc dnes dělá starosti ten usazený 20.4.. Matka je velká a má celkem problémy létat. Startuje těžkopádně a jednou jsem jí našel na zemi před čmelínem do kterého se netrefila a nemohla vzletět. Dnes jsem jí celý den neviděl, až odpoledne vidím, že sedí zatuhlá na klapce. Sladinu odmítla a téměř se nehýbala. Dal jsem jí do úlu a ten zavřel a přenesl na 1.5 hodiny domů. Výsledek byl že vylezla už živější ale spadla na zem. Vzal jsem jí na ruku a odstartovala. Odlétla, ale ani po 2.5 hodinách se nevrátila...

Hugo možná tohle je to co se stalo tvé zahradní. Matka někde zatuhne a probudí se a vrátí se až když se oteplí a povede se jí nastartovat.

Jinak ty polní měly s tím brzkým startem dost problémy. Ta moje co zmizela nedávno ani po 36 dnech neměla nic co by vypadalo alespoň na kokony. No možná by to taky nakonec dotáhla, ale asi jí něco sluplo.

Ty letošní ztráty jsou dost frustrující.
Jakub - Mukařov (Praha Východ)
Honza79
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 893
Registrován: úte 14. dub 2015 18:15:08
Bydliště: Zbořený Kostelec
Kontaktovat uživatele:

Iriska píše:
ned 12. kvě 2019 20:05:19
Ahoj Honzo, gratuluji k úspěšnému přestěhování lučních a držím pěšti, ať to vyjde s tou rolní.
Naše Bobina (č. zemní) už má dělnic požehnaně, lítají jedna za druhou. Poraďte, jestli už přes den větrat čmelín, když je ještě taková zima anebo ho nechávat pořád zavřený. Nahlídla jsem dovnitř střechou, jestli nemají ucpaný vstup do husího krku a už tam mají pěkný smrádek. Večer před zavíráním úlu špuntem je slyšet jakoby výstražné pištivé bzučení. Četla jsem, že určitá dělnice, tzv. Gödartův trubač, vydává nepřetržitý zvuk v případě silného prosycení hnízda vodními parami a oxidem uhličitým, nashromážděným během noci. Tak nevím. Mějte se, I.
Ahoj Irisko, díky moc. Já osobně bych ještě nevětral. Navíc moji zemní zatím ani potřebu větrat nevykazují. Je otázka, proč větrají. Z přebytku tepla to asi momentálně nebude. Zřejmě opravdu nějaká regulace vlhkosti nebo množství oxidu uhličítého. Můžeš zkusit jim přes den na chvíli to větrání otevřít a sledovat, jak budou reagovat. Na noc bych to určitě nechal ještě zavřené. Přítomnost tzv. Gödartova trubače je spíše taková myšlenka, která nebyla nikdy prokazatelně podložena. Nicměně to neznamená, že by na tom nemohl být kus pravdy.
Uživatelský avatar
Niky1
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 1258
Registrován: ned 27. pro 2015 21:32:56

Tak dnes konečně vylezla i první dělnice polní usazené 8.4. :D O tuto polní jsem měla obavy od začátku,jelikož jí dělalo velký problém vylézat z klapky a 2 dny nevylézala vůbec než jsem na ten problém přišla.Nakonec to přeci jenom s menší pomoci zvládla :D .
Odpovědět