Chov čmeláků v roce 2019

Volná diskuse o chovu a životě čmeláků.
Odpovědět
kaos
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 613
Registrován: pát 27. dub 2018 15:04:22

Tak dnes mám už trochu lepší zprávy. Skalní co v noci zůstala venku se probrala a někdy před polednem se vrátila. Dostala cukerný roztok a začala zas létat. Úl jsem přes noc přenesl do bytu a ráno jsem dal pod střechu vyhřívací podložku, aby se tam udržela nějaká vyšší teplota, tak doufám, že to hnízdo přežilo.

Nicméně toto se asi děje, když matky mizí v chladnějším počasí a pak se zas objevují, když se trochu oteplí.

Druhé skalní (usazená o den později) jsem přidával výstelku a vyběhla na mě dělnice. Už 22 dní po usazení :-o
Jakub - Mukařov (Praha Východ)
Uživatelský avatar
Zdenda
Velmi aktivní člen
Velmi aktivní člen
Příspěvky: 316
Registrován: pát 25. srp 2017 22:41:14
Bydliště: Valašské Meziříčí+Zašová
Kontaktovat uživatele:

kaos píše:
pon 13. kvě 2019 21:46:40
Tak dnes mám už trochu lepší zprávy. Skalní co v noci zůstala venku se probrala a někdy před polednem se vrátila. Dostala cukerný roztok a začala zas létat. Úl jsem přes noc přenesl do bytu a ráno jsem dal pod střechu vyhřívací podložku, aby se tam udržela nějaká vyšší teplota, tak doufám, že to hnízdo přežilo.

Nicméně toto se asi děje, když matky mizí v chladnějším počasí a pak se zas objevují, když se trochu oteplí.

Druhé skalní (usazená o den později) jsem přidával výstelku a vyběhla na mě dělnice. Už 22 dní po usazení :-o
Kaosi,gratuluji ke skalní drobotině,můj první skalní má za sebou 25 dní a druhý 23-ale zatím ještě nic..To až rozum nebere,že skalním stačí k vylíhnutí tak krátká doba.Když se vezme stavba základní buňky,4 dny k vylíhnutí larviček...(že by byli živorodky? :o )...minimálně deset dní ve výkrmu a dalších minimum 10 dnů kukla...až neuvěřitelné.Když jsi ho usazoval,neměl na zádech batoh s hnízdem? :D
kaos
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 613
Registrován: pát 27. dub 2018 15:04:22

Také mě to překvapilo, tak rychle neměly dělnice ani luční (22, 24 a 23 dní po usazení). Ale je fakt, že ta skalní ještě nevyletěla takže to zkresluje. Nicméně tato skalní byla drobnější a mrštnější. Druhá je obrovská a při kontrole včera má k dělnicím ještě daleko a ještě má takové problémy a sotva to zvládá. Opět ukázka, že menší jedinci bývají výrazně životaschopnější.
Jakub - Mukařov (Praha Východ)
Uživatelský avatar
Zdenda
Velmi aktivní člen
Velmi aktivní člen
Příspěvky: 316
Registrován: pát 25. srp 2017 22:41:14
Bydliště: Valašské Meziříčí+Zašová
Kontaktovat uživatele:

kaos píše:
pon 13. kvě 2019 23:13:05
Také mě to překvapilo, tak rychle neměly dělnice ani luční (22, 24 a 23 dní po usazení). Ale je fakt, že ta skalní ještě nevyletěla takže to zkresluje. Nicméně tato skalní byla drobnější a mrštnější. Druhá je obrovská a při kontrole včera má k dělnicím ještě daleko a ještě má takové problémy a sotva to zvládá. Opět ukázka, že menší jedinci bývají výrazně životaschopnější.
No je fakt,že ty moje dvě skalní jsou velké,dnes jsem je viděl obě,jak přistávaly docela ztěžka,jakoby nesly kilo nákladu.Zato ta lesní-ta je pořád jak stíhačka...Ale vloni moje skalní byla taky velká a školku vyvedla po 25 dnech-první výlet.Rolní dvě vyvedly po 40-ti dnech...hrozné...
Uživatelský avatar
Zdenda
Velmi aktivní člen
Velmi aktivní člen
Příspěvky: 316
Registrován: pát 25. srp 2017 22:41:14
Bydliště: Valašské Meziříčí+Zašová
Kontaktovat uživatele:

A musím se pochlubit-v garsonce-ve čtvrtek opuštěné rolní(asi ji něco sežralo :( )-druhý den nastěhovaná skalní se drží,dnes se taky ukázala,že bydlí...Ale jestli adoptovala kukly komplet,nebo si hoví ve svém-je zatím otázka...dnes je tam -v pátek večer usazen,takže 4 dny...
Pro vysvětlení...jako třeba Niky1-má holky pojmenovány,já zatím čmelíny-raději tak,než pod číslama.A garsonka je umístěna přímo před chatou,pod rododendronem-přijedu,dáme kafíčko a koukáme na cvrkot na česně...no tak zatím ne,ale snad to bude doopravdy.
Takže 6 velkých čmelínů mám -garsonka,čmelbar a čmelbar1(rolní a skalní)čmelákovice-skalní,čmelhotel rolní,sklípek je pro lesní.Zatím nemám kolaudaci pro 5 malých čmelínů se dvěma rolními a třemi lučními...no a dva zapůjčené se zatím neodvažuji popsat(Co kdybych dostal po pazúrkách) :-)V těch je jedna rolní a ve druhém -opuštěném po 2 týdnech skalačkou opět možná skalní...
Uživatelský avatar
Niky1
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 1258
Registrován: ned 27. pro 2015 21:32:56

Kaosi,blahopřeji ke skalničkám :D .Já si ještě týden budu muset počkat,pokud se bude dařit. :) Raději jsem jí také ještě přidala víc výstelky. :)

Zdendo,já je nemám pojmenované :) ,jen si zaznamenávám datum usazení,kvůli přehledu.To snad asi každý. :?:
Uživatelský avatar
Zdenda
Velmi aktivní člen
Velmi aktivní člen
Příspěvky: 316
Registrován: pát 25. srp 2017 22:41:14
Bydliště: Valašské Meziříčí+Zašová
Kontaktovat uživatele:

Niky1 píše:
úte 14. kvě 2019 5:50:01
Kaosi,blahopřeji ke skalničkám :D .Já si ještě týden budu muset počkat,pokud se bude dařit. :) Raději jsem jí také ještě přidala víc výstelky. :)

Zdendo,já je nemám pojmenované :) ,jen si zaznamenávám datum usazení,kvůli přehledu.To snad asi každý. :?:
A kdo je Bobina? ;) :o
Iriska
Příspěvky: 27
Registrován: stř 03. říj 2018 20:11:27

Zdenda píše:
úte 14. kvě 2019 20:44:45
Niky1 píše:
úte 14. kvě 2019 5:50:01
Kaosi,blahopřeji ke skalničkám :D .Já si ještě týden budu muset počkat,pokud se bude dařit. :) Raději jsem jí také ještě přidala víc výstelky. :)

Zdendo,já je nemám pojmenované :) ,jen si zaznamenávám datum usazení,kvůli přehledu.To snad asi každý. :?:
A kdo je Bobina? ;) :o
Ahoj Zdendo, Bobinu mám pojmenovanou já. Jména dávám, protože mám jen 1 čmelín, tak se to dobře pamatuje. Začala jsem jména dávat podle abecedy, abych si pamatovala, kdo byl kde který rok. Loni jsem měla skalní Alžbětu, letos mám zemní Bobinu.
Kaosi, gratuluji ke skalním. Loni mi vylétly 1. dělnice už za 21 dní od usazení (den usazení nepočítám), ale to bylo lepší počasí. Letos jsem se až divila, že zemní vylétly už za 22 dní, když bylo tak hnusně. Ať se všem daří a konečně se zlepší počasí, u nás stále mrholí (Kyjov).Mějte se, I.
Uživatelský avatar
Zdenda
Velmi aktivní člen
Velmi aktivní člen
Příspěvky: 316
Registrován: pát 25. srp 2017 22:41:14
Bydliště: Valašské Meziříčí+Zašová
Kontaktovat uživatele:

Iriska píše:
úte 14. kvě 2019 21:06:20
Zdenda píše:
úte 14. kvě 2019 20:44:45
Niky1 píše:
úte 14. kvě 2019 5:50:01
Kaosi,blahopřeji ke skalničkám :D .Já si ještě týden budu muset počkat,pokud se bude dařit. :) Raději jsem jí také ještě přidala víc výstelky. :)

Zdendo,já je nemám pojmenované :) ,jen si zaznamenávám datum usazení,kvůli přehledu.To snad asi každý. :?:
A kdo je Bobina? ;) :o
Ahoj Zdendo, Bobinu mám pojmenovanou já. Jména dávám, protože mám jen 1 čmelín, tak se to dobře pamatuje. Začala jsem jména dávat podle abecedy, abych si pamatovala, kdo byl kde který rok. Loni jsem měla skalní Alžbětu, letos mám zemní Bobinu.
Kaosi, gratuluji ke skalním. Loni mi vylétly 1. dělnice už za 21 dní od usazení (den usazení nepočítám), ale to bylo lepší počasí. Letos jsem se až divila, že zemní vylétly už za 22 dní, když bylo tak hnusně. Ať se všem daří a konečně se zlepší počasí, u nás stále mrholí (Kyjov).Mějte se, I.
Jejda Irisko,já jsem popleta,pak mne napadlo,že jsem u Niky na Bobinu najednou nemoh narazit-a tebe jsem přeskočil asi nějak.
kaos
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 613
Registrován: pát 27. dub 2018 15:04:22

S ohledem na letošní počasí a značné problémy a ztráty mnoha matek se snažím zjistit, zda to nějak ovlivňuje konstrukce úlu. Prosím tedy ti, komu se letos ztratila nějaká matka o vyplnění formuláře za každou ztracenou matku zde: https://forms.gle/6K75t9CDgoV7wrMfA
Jakub - Mukařov (Praha Východ)
Odpovědět