Chov čmeláků v roce 2019

Volná diskuse o chovu a životě čmeláků.
Odpovědět
marek972
Velmi aktivní člen
Velmi aktivní člen
Příspěvky: 341
Registrován: čtv 07. črc 2016 18:00:05
Bydliště: Slany

Mam radost - vypada to ze uroda mladych matek bude velka - zatim jsem v jednom hnizde napocital 9, ale jiste jich bude vic. Zatim zadna v hnizda nevyletela.

https://www.youtube.com/watch?v=v9vrYSjbVeQ

Jakube mrzi me, ze mas tento rok ztraty - melitobbii jsem zatim jeste osobne nevidel, ale jak to popisujes, tak bych se s ni nerad potkal :(
Rapo
Velmi aktivní člen
Velmi aktivní člen
Příspěvky: 389
Registrován: sob 02. pro 2017 14:39:47

kaos píše:
pát 14. čer 2019 16:58:45
Tak hrůza, letos na mě udeřila melittobie. Bohužel hnízdo druhých lučních totálně sežrané. 21 mateřských kokonů zhacených. Přitom vůbec žádné varovné signály. Dělnice létaly a dokonce aktivita rostla. Bohužel to je asi zdroj těch melittobií co jsem našel ve větracích otvorech na ostatních úlcích. Tady musely projít klapkou. ... no a u rolních jsem jednu hned zabil na klapce. Využil jsem toho napadení alespoň k otestování postupu, který jsem loni vymyslel. Úl zapečetit, přenést do stále uzavřené místnosti. Ve tmě, kdy nelétají ani čmeláci ani melittobie jsem vybral z hnízda všechny čmeláky, včetně staré matky. Voskové dílo jsme rozpitval a ponechal kladení, malé larvy (které prý ještě nenapadá) a džbánek na pyl. Se čmeláky jsem to přenesl do úplně nového úlku. Zbytek jsem sanitoval horkovzdušnou pistolí s teplotou 400°C a zapečetil (bez další potravy umírají za 2 týdny) Voskové dílo jsem dal do karantény, kdyby se náhodou dolíhl nějaký čmelák, ale myslím, že na to je bohužel pozdě, napadených kokonů je obrovské množství. Počkám 4 dny a pak sanituji v troubě.

Bohužel mám ale celou zahradu zamořenou. "Karanténa" je akvárko s uhelonovým krytem. Jaké překvapení, když to podle pachu našlo 8 melitobií a snažilo se dostat dovnitř a dokonce i jedna dělnice.
No pekne :evil: .Ja radšej nebudem nič hovoriť nech to nezakriknem.
Uživatelský avatar
Zdenda
Velmi aktivní člen
Velmi aktivní člen
Příspěvky: 316
Registrován: pát 25. srp 2017 22:41:14
Bydliště: Valašské Meziříčí+Zašová
Kontaktovat uživatele:

kaos píše:
čtv 13. čer 2019 11:17:03
Zdendo a co měl tvůj kolega za klapku ?:-o

Podle pana Čížka může třeba bohemicus koexistovat s matkou čmeláka v hnízdě. Je možné že ty menší pačmeláci matky nemusí nutně zabíjet.
Tak on dělá kapky sám a dělá je dobře.
kaos
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 613
Registrován: pát 27. dub 2018 15:04:22

U mě pokračuje masakr. 3 melittobie přilepené v pasti u silných lučních. 2 zabity na plexi u hnízda po napadení. Jedna na lepu u skalních a 1 jsem našel u hajových na plexi ale zevnitř ...

Dnes v noci stěhuji dvě hnízda do bezpečnějších čmelínů a do 5 hnízd instaluji"detektor" lepovou past z vnitřní části otvoru abych viděl, že se tam něco vysemenilo.

Z kokonů v karanténě se narodilo už asi 1000 kousků. Čmelák žádný.
Jakub - Mukařov (Praha Východ)
Uživatelský avatar
Niky1
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 1258
Registrován: ned 27. pro 2015 21:32:56

Kaosi,to mi je moc líto :cry: .Tolik překážek letos bylo a ty máš navíc ještě takovou pohromu :(
Rapo
Velmi aktivní člen
Velmi aktivní člen
Příspěvky: 389
Registrován: sob 02. pro 2017 14:39:47

Ahojte. No tak po 7 dňoch váhania rolne č.1 ho nadobro opustila .Usadzovana 2.5. ale prespavat začala 11.5.Mám dojem že bola vyhnaná bludičkou rolnou ktorá tu už dlhšie opruzuje. Zameriavala ťažšie aj keď som ju zahnal ale napokon sa dostala pod klapku. :cry:
Iriska
Příspěvky: 27
Registrován: stř 03. říj 2018 20:11:27

kaos píše:
sob 15. čer 2019 20:11:58
U mě pokračuje masakr. 3 melittobie přilepené v pasti u silných lučních. 2 zabity na plexi u hnízda po napadení. Jedna na lepu u skalních a 1 jsem našel u hajových na plexi ale zevnitř ...

Dnes v noci stěhuji dvě hnízda do bezpečnějších čmelínů a do 5 hnízd instaluji"detektor" lepovou past z vnitřní části otvoru abych viděl, že se tam něco vysemenilo.

Z kokonů v karanténě se narodilo už asi 1000 kousků. Čmelák žádný.
Ahoj, je to strašné, co se stalo, držím pěsti, ať se dají ještě zbylá hnízda zachránit. Je to důležité informovat o takových škůdcích i další chovatele, snad už se s tím nikdo z nás nesetká. Hodně štěstí!
kaos
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 613
Registrován: pát 27. dub 2018 15:04:22

Je to fakt hrozné, musím říct pro silné žaludky, ale beru to z pozitivní stránky věci. Loni jsem navrhl experimentální postup pro tento případ a letos mi příroda dala šanci ho otestovat. Aby bylo možné s takovým škůdcem úspěšně bojovat, je potřeba ho bohužel dobře poznat.

Prozatímní poznatky:
- Melittobie útočí už v květnu, datum infiltrace hnízda mi dle stavu vychází okolo 15. května. S instalací větracích pastí je tedy třeba neotálet!
- Přestože kokony byly z drtivé většiny infikované, je možné, že čmeláci mají obranu proti tomuto škůdci. Tedy alespoň čmeláci luční. Přestože jsem dělal už dříve prohlídky, nikdy jsem parazita nezaznamenal. Po prozkoumání jsem našel stovky mrtvých Melittobií na stěnách hnízda, to bylo polepené medem. Nevím jestli takové lepkavé stěny dělají jen luční, nebo i ostatní? Zdá se, že mohou Melittobie zastavit. I ty živé které jsem našel se nemohly jakoby hýbat. Jediné pohyblivé byly bohužel na kokonech.
- Čmeláci s matkou v novém úle fungují. Mají tam asi 15-20 larev, těm se bohužel při manipulaci poškodil obal, takže tam byly jen tak poházené. Na česně ale žádnou larvu doposud nevynesli. Pracují na výstelce, létají na pastvu a nosí pyl. Dnes jsem dal dokrm a zkonzumovali 4 PET víčka cukerného roztoku. Při uvážení toho, že neměli žádné skladovací nádoby to znamená, že už něco vytvořili. Nechci jim ale nyní lézt do hnízda. Pokud by tam Melittobie byla, stejně s útokem počká až se nějaká larva zakuklí a rozmnoží se až 12-15 dnů poté. Není tedy důvod jim narušovat případné nové dílo.

Jinak vše při starém. Silné hnízdo lučních má stále mnoho létajících matek. Obě rolní mi přijdou nějaká slabá, jako by létaly tak max 1-2 dělnice ??? Skalní posilují, dnes zaměřovaly dvě mladé dělnice. Žádné další napadení melittobie zatím nezaznamenáno.
Jakub - Mukařov (Praha Východ)
Uživatelský avatar
Zdenda
Velmi aktivní člen
Velmi aktivní člen
Příspěvky: 316
Registrován: pát 25. srp 2017 22:41:14
Bydliště: Valašské Meziříčí+Zašová
Kontaktovat uživatele:

kaos píše:
ned 16. čer 2019 23:40:02
Je to fakt hrozné, musím říct pro silné žaludky, ale beru to z pozitivní stránky věci. Loni jsem navrhl experimentální postup pro tento případ a letos mi příroda dala šanci ho otestovat. Aby bylo možné s takovým škůdcem úspěšně bojovat, je potřeba ho bohužel dobře poznat.

Prozatímní poznatky:
- Melittobie útočí už v květnu, datum infiltrace hnízda mi dle stavu vychází okolo 15. května. S instalací větracích pastí je tedy třeba neotálet!
- Přestože kokony byly z drtivé většiny infikované, je možné, že čmeláci mají obranu proti tomuto škůdci. Tedy alespoň čmeláci luční. Přestože jsem dělal už dříve prohlídky, nikdy jsem parazita nezaznamenal. Po prozkoumání jsem našel stovky mrtvých Melittobií na stěnách hnízda, to bylo polepené medem. Nevím jestli takové lepkavé stěny dělají jen luční, nebo i ostatní? Zdá se, že mohou Melittobie zastavit. I ty živé které jsem našel se nemohly jakoby hýbat. Jediné pohyblivé byly bohužel na kokonech.
- Čmeláci s matkou v novém úle fungují. Mají tam asi 15-20 larev, těm se bohužel při manipulaci poškodil obal, takže tam byly jen tak poházené. Na česně ale žádnou larvu doposud nevynesli. Pracují na výstelce, létají na pastvu a nosí pyl. Dnes jsem dal dokrm a zkonzumovali 4 PET víčka cukerného roztoku. Při uvážení toho, že neměli žádné skladovací nádoby to znamená, že už něco vytvořili. Nechci jim ale nyní lézt do hnízda. Pokud by tam Melittobie byla, stejně s útokem počká až se nějaká larva zakuklí a rozmnoží se až 12-15 dnů poté. Není tedy důvod jim narušovat případné nové dílo.

Jinak vše při starém. Silné hnízdo lučních má stále mnoho létajících matek. Obě rolní mi přijdou nějaká slabá, jako by létaly tak max 1-2 dělnice ??? Skalní posilují, dnes zaměřovaly dvě mladé dělnice. Žádné další napadení melittobie zatím nezaznamenáno.
Jakube,jak to tady popisuješ-hotová katastrofa...nechtěl bych něco takového zažít.A tos zkušený chovatel,který se vyzná.U mne to je zatím v klidu,aspoň myslím,v těch škůdcích se zas tak nevyznám,abych je poznal,i když koukám na stránky škůdců,nejspíš se tady nevyskytuje ani melittobia,ani zavíječi.Naštěstí....doufám...
Uživatelský avatar
Zdenda
Velmi aktivní člen
Velmi aktivní člen
Příspěvky: 316
Registrován: pát 25. srp 2017 22:41:14
Bydliště: Valašské Meziříčí+Zašová
Kontaktovat uživatele:

U jedněch lučních se mi zdálo,že není žádný pohyb na česně-otevřel jsem teda úlek a našel jsem 5 kokonů po vylíhnutých dělnicích,jedna buňka s asi týden starýma larvičkama(už mrtvýma)...a čmeláci žádní.Po těch průtržích tady před dvěma týdny to vypadá,že v deštích zahynulo dost čmeláků a hnízda byly oslabeny,některé i zlikvidovány-viz jedno skalní a jedno luční (divoké) u mne ve vinohradu.
Odpovědět