Chov čmeláků v roce 2019

Volná diskuse o chovu a životě čmeláků.
Odpovědět
kaos
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 613
Registrován: pát 27. dub 2018 15:04:22

Rapo tak to ti vůbec nepřeji. Je to hrůza, chce to odhalit zdroj nákazy. U mě to byla terasa. V podlaze po stranách jsou desítky děr. Od jara tam budovaly samotářky, díry jsem sanitoval a počty melittobií co prší na zahradě výrazně poklesly.

Jak jsi to nakažení odhalil?
Jakub - Mukařov (Praha Východ)
Rapo
Velmi aktivní člen
Velmi aktivní člen
Příspěvky: 389
Registrován: sob 02. pro 2017 14:39:47

kaos píše:
sob 22. čer 2019 19:06:21
Rapo tak to ti vůbec nepřeji. Je to hrůza, chce to odhalit zdroj nákazy. U mě to byla terasa. V podlaze po stranách jsou desítky děr. Od jara tam budovaly samotářky, díry jsem sanitoval a počty melittobií co prší na zahradě výrazně poklesly.

Jak jsi to nakažení odhalil?
Odhalil som to tým že ich od júna denne kontrolujem kôli minuloročnej invázii zavijača.Bolo ich pár nalepenych na lepovej pasti.Hned má napadlo že od spodu múra domu medzi soklom mam od spodu dutiny v tehloblokoch.Musim to napraviť.
Honza79
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 893
Registrován: úte 14. dub 2015 18:15:08
Bydliště: Zbořený Kostelec
Kontaktovat uživatele:

Je to děsný číst ty zprávy o melittobii. Mě naštěstí zatím obtěžuje "jen" Brachycoma...

Od včerejška mi létají první matky zemních, album doplněno o pár fotek.

https://cmelacihonza79.rajce.idnes.cz/Zemni_2019

Dále pak fotky samečka u lučních.

https://cmelacihonza79.rajce.idnes.cz/Lucni_2019
kaos
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 613
Registrován: pát 27. dub 2018 15:04:22

Tak u mě je dnes první den, kdy jsem neviděl nikde žádnou melittobii. Za poslední týden jsem:
- přestěhoval tři hnízda (2 rolní, 1 luční) z úlků, kde jsem se obával nějakých škvír do úplně nových úlů
- sanitoval jsem "domek pro samotářky" v podlaze terasy
- vyrobil jsem lapače melittobií. krabičky s mřížkou, lepem a částí hnízda po hájových jako lákadlo (polapeny 4)
- vyrobil jsem trubkový systém, který odvádí pach silných hnízd dál od nich, zakončený lepovou pastí a každý otvor chráněn uhelonem
- vyrobil jsem si novou "karanténu" z akvárka pro případ další nákazy, na dně je lep který je oddělený mřížkou tak, aby na něj nepropadli čmeláci, další lepová past je "rampa za světlem" pro ty co jdou po světle
- vyrobil jsem si vnitřní lepové pasti u větracího otvoru viditelná přes plexi stříšku
- každý den, pokud to šlo jsem několikrát denně prohlédl všechny úlky, vnitřek (přes plexi, nikdy neotvírám hnízdo přes den)

Našel jsem celkem 7 kousků uvnitř úlů. Nejvíce uvnitř úlu s lučními z napadeného hnízda, patrně frekventovaná oblast, nedivím se, že šlo první, nicméně tam nejsou žádné kokony, které by bylo možno napadnout. Zbylé nálezy byly vesměs v úlcích s končícími hnízdy, opět bez živých kokonů, jen jedna byla u začínajících rolních. Tam jsem provedl prohlídku a nejednalo se o jedince narozeného v hnízdě, to bylo zatím čisté. Neděsí mě ani tak počet nalezených melittobií jako spíš počet těch, které jsem při průniku nenalezl.

Celkově je letošní skóre dost špatné.
Hájoví už skončili, dělnice jsou pryč, dle kokonů se narodily 4 matky (odpovídá pozorování), zdá se, že začali chovat mladé matky dost předčasně.
Zahradní už také skončili, patrně chovali pouze samce, žádná matka nezaznamenána. V hnízdě poslední dělnice, žádné velké kokony.
Luční č. 1, to je asi jediné hnízdo, které se zatím povedlo, už 3 týdny létají matky, nicméně aktivita už na poklesu.
č. 2 - zničeno melittobií, bez jediné matky, nyní něco chovají, mají larvy, ale těžko říct, zda zvládnou ještě matky, nebo už budou jen samci.
č. 3 - zničeno melittobií, 2 mladé matky nyní v péči Ondřeje.
č. 4 - letošní matka, nyní cca 2 týdny po prvních dělnicích, aktivita se mi zdá nějaká malá, možná se poztrácely nějaké dělnice.
Skalní poměrně slušná aktivita, rozjezd dobrý, poslední dny zaměřovalo velké množství dělnic, nyní létá tak 1-2 za minutu.
Rolní č. 1 matka co měla dělnice po 46 dnech hnízdo celkem slabé, první dělnice vyletěly někdy kolem 5.6., nyní jich je v hnízdě 6 a 6 dalších v kokonech.
č. 2 - nyní cca 2 týdny po prvních dělnicích, aktivita je poměrně dobrá, zdá se mi to jako nadějné hnízdo.

Výborně se ale osvědčila vikev huňatá. Přilákala na zahradu alespoň cizí zahradní. Kromě toho jí hojně navštěvovali rolní. Výsev na podzima kvete celý červen.
Jakub - Mukařov (Praha Východ)
Iriska
Příspěvky: 27
Registrován: stř 03. říj 2018 20:11:27

Ahoj všichni. Potřebuji poradit. Mám čmeláka zemního a velké dělnice začaly ucpávat trubku ( průměr 2 cm) plstí a mechem, ve vzniklém špuntě byl i mrtvý čmelák. Trubku jsem zkoušela čistit, ale je k ní špatný přístup a tak se ji podařilo aspoň zkrátit na asi 20 cm. Trubka se vytáhnout nedá, je pod hnízdem a hned po otevření čmelína vylétávají agresivní dělnice, které útočí na hlavu a snaží se mě pobodat, pak mě honí ještě 5 m od čmelína. Při nahlížení do vstupního otvoru tam číhaly 3 vrátné, vystartovaly na mě a štíply mě do ruky ( i přes rukavici). Mám tam zánět a musím brát antibiotika. Po takové zkušenosti se už bojím do čmelína nahlížet.
Dotazy: 1) Zdají se vám zemní agresivnější než skalní ( měla jsem je loni a ti byli úplně klidní, mohla jsem do čmelína kdykoli nahlížet)
2) Jak řešíte ucpávání trubky, příp. jaký průměr doporučujete
3) Jsou včelařský oblek a rukavice opravdu spolehlivě odolné proti bodnutí čmelákem
Díky. I.
Rapo
Velmi aktivní člen
Velmi aktivní člen
Příspěvky: 389
Registrován: sob 02. pro 2017 14:39:47

Iriska píše:
ned 23. čer 2019 21:47:32
Ahoj všichni. Potřebuji poradit. Mám čmeláka zemního a velké dělnice začaly ucpávat trubku ( průměr 2 cm) plstí a mechem, ve vzniklém špuntě byl i mrtvý čmelák. Trubku jsem zkoušela čistit, ale je k ní špatný přístup a tak se ji podařilo aspoň zkrátit na asi 20 cm. Trubka se vytáhnout nedá, je pod hnízdem a hned po otevření čmelína vylétávají agresivní dělnice, které útočí na hlavu a snaží se mě pobodat, pak mě honí ještě 5 m od čmelína. Při nahlížení do vstupního otvoru tam číhaly 3 vrátné, vystartovaly na mě a štíply mě do ruky ( i přes rukavici). Mám tam zánět a musím brát antibiotika. Po takové zkušenosti se už bojím do čmelína nahlížet.
Dotazy: 1) Zdají se vám zemní agresivnější než skalní ( měla jsem je loni a ti byli úplně klidní, mohla jsem do čmelína kdykoli nahlížet)
2) Jak řešíte ucpávání trubky, příp. jaký průměr doporučujete
3) Jsou včelařský oblek a rukavice opravdu spolehlivě odolné proti bodnutí čmelákem
Díky. I.
Ahoj.Ja som pre tento rok zmenil vnútorné otvory chodbiciek na tuším 28mm hlavne pre skalné lebo pred rokom mi upchali chodbicku pred vyletom nových matiek.Teraz mám chodbicky 1-40cm,2-25cm,3-20cm,4-10cm a 1 bez.Co som zistil že žiadny druh nevyžaduje chodbicku.Niky písala že chodbicky nepoužíva.Zemne a skalné sú rovnako agresívne.Pouzil som vcelarsky vŕšok pri čistení hniezda od zavijača a ok.Inak ak sú ,,vratničky" pod klapkou tak pri čistení klapky atď.utocia do tváre.
kaos
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 613
Registrován: pát 27. dub 2018 15:04:22

Irisko loni jsem řešil podobný problém s rokyťáky. V noci jsem přenesl do vany. Vyhnal jsem hlidačku, odšrouboval klapku a trubku jsem vytáhl předkem. Pod slovem "vytáhl" si představ asi 1 hodinové vytahování kleštěmi a podobnými nástroji.

Mám včelařské rukavice i kuklu. Nikdy jsem skrz to nic nedostal. Včelaři to mají určitě horší, musí to být spolehlivé.
Jakub - Mukařov (Praha Východ)
Rapo
Velmi aktivní člen
Velmi aktivní člen
Příspěvky: 389
Registrován: sob 02. pro 2017 14:39:47

Ahojte. Dnes mám nové matky skalné č.7(29.3.-21.4.-24.6.) :D
Uživatelský avatar
Niky1
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 1258
Registrován: ned 27. pro 2015 21:32:56

Rapo,super :D .
Rapo
Velmi aktivní člen
Velmi aktivní člen
Příspěvky: 389
Registrován: sob 02. pro 2017 14:39:47

Z č.4 lučne vyletuju fešaci samcekovia s krásnym žltým,,golierikom". :)
Odpovědět