Chov čmeláků v roce 2019

Volná diskuse o chovu a životě čmeláků.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Niky1
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 1258
Registrován: ned 27. pro 2015 21:32:56

Karle,jestli tím myslíš částečně v zemi,tak by to mělo být každopádně pro pod zemí žijící druhy výborné.Kdybych měla možnosti místo a méně úlků(přeci jenom je to mnohem pracnější),tak bych si tak nějaké umístila.Jsem zvědavá jak budeš spokojený a jakým způsobem si to uděláš.

Dnes jsem viděla od úlku lézt skalní dělnici,už nemohla létat.Myslela jsem si,že je to nejspíš poslední,tak jsem začala rozebírat výstelku,ale narazila jsem na další dvě dělnice,tak jsem je zas zavřela.Neskutečné jak dlouho se ty skalní letos drží.A polní samozřejmě také,pořád létají i když už málo.
Rapo
Velmi aktivní člen
Velmi aktivní člen
Příspěvky: 389
Registrován: sob 02. pro 2017 14:39:47

Ahoj Kaosi.Ktory biolit je dobrý na melittobie?
Uživatelský avatar
Zdenda
Velmi aktivní člen
Velmi aktivní člen
Příspěvky: 314
Registrován: pát 25. srp 2017 22:41:14
Bydliště: Valašské Meziříčí+Zašová
Kontaktovat uživatele:

Niky1 píše:
pát 18. říj 2019 22:23:52
Tak u nás létají docela velké dělnice,ale počet se začíná pomalu snižovat.Z úlků vylétávají jak malé tak velké dělnice,občas i sameček.
Někde v okolí se asi podařilo pozdní hnízdo rokytových,viděla jsem krásnou matku na maliníku. :D A skalní to pořád ještě nevzdávají.Před třemi dny jsem viděla dvě dělnice odletět a dvě jen vylezly a po chvilce se vrátily dovnitř,dnes také ještě dvě.Je to sice jen takové dožívání,přesto jsem je dosud nikdy tak dlouho neměla. ;)
Niky,ty máš snad nějaké celoroční čmeláky,ti poslední moji jen odpočívají u misky s krmivem-asi to jsou už jen babičky vetché nelétavé.Poslední dělnici rolní venku jsem viděl před týdnem na maliníku,jinak skalní skončili na konci srpna během týdne.
Uživatelský avatar
Zdenda
Velmi aktivní člen
Velmi aktivní člen
Příspěvky: 314
Registrován: pát 25. srp 2017 22:41:14
Bydliště: Valašské Meziříčí+Zašová
Kontaktovat uživatele:

V úterý jsem seděl u kafíčka a najednou se objevila matka zemní,pomalu prolétla kolem,hledala nějaký květ,ale růže ji nezaujaly,astry jakbysmet,vypadala,jako by se probrala tím teplem ze zimního spánku...
kaos
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 611
Registrován: pát 27. dub 2018 15:04:22

Rapo píše:
sob 26. říj 2019 7:13:34
Ahoj Kaosi.Ktory biolit je dobrý na melittobie?
Mě se nejvíce osvědčil při sanitaci proti létajícímu a lezoucímu hmyzu.
Jakub - Mukařov (Praha Východ)
Uživatelský avatar
Niky1
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 1258
Registrován: ned 27. pro 2015 21:32:56

Tak letošní sezóna je dost nenormální ;) .Před chvíli jsem uklízela truhlíky s letničkami u domu kde mám i některé úlky.Když z nenadání z úlku polních vyletěla obří matka :shock: .Teď nevím jestli se ještě opožděně vylíhla(naposledy jsem viděla matky vylétávat 13.10.)nebo nějaká z tamté doby přiletěla během dne a já měla štěstí ji vidět při odletu . :?: :?:

Zdendo,některé dělnice pořád ještě nosí pyl.Přičítám to mimo jiné nezvykle teplému počasí a pak tomu,že mám ještě kvetoucí záhon několik m² hluchavky bílé,pilát lékařský,několik trsů teď kvetoucího oměje,šantu a dlouho kvetly podzimní maliny.
kaos
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 611
Registrován: pát 27. dub 2018 15:04:22

U mě je sice květů na hluchavce bílé stále spousta, ale čmeláky na ní už nevidím. Kvete mi ještě šanta a svazenka, tam už jedině osamělé včelky. Vzácně vidím matky zemní po okolí.
Jakub - Mukařov (Praha Východ)
Rapo
Velmi aktivní člen
Velmi aktivní člen
Příspěvky: 389
Registrován: sob 02. pro 2017 14:39:47

kaos píše:
sob 26. říj 2019 9:01:34
Rapo píše:
sob 26. říj 2019 7:13:34
Ahoj Kaosi.Ktory biolit je dobrý na melittobie?
Mě se nejvíce osvědčil při sanitaci proti létajícímu a lezoucímu hmyzu.
Dik Kaosi tak som spravil dobre.👍
Uživatelský avatar
Karel
Stálý člen
Stálý člen
Příspěvky: 187
Registrován: úte 01. srp 2017 18:36:11
Bydliště: Ptice 408 m n.m
Kontaktovat uživatele:

Ahoj z těch matek, co se daly vidět poslední dobou, pozoroval někdo z Vás, že by měla některá z matek roztoče ? Nebo byly naopak panensky (bohužel) čisté ?
Uživatelský avatar
Niky1
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 1258
Registrován: ned 27. pro 2015 21:32:56

Já jsem tomu nevěnovala moc pozornost,ale ta rokytová a zahradní myslím roztoče neměly.Se 100% jistotou to říct nemůžu. ;) Na tu polní jsem neviděla zblízka.
Odpovědět