Chov čmeláků v roce 2019

Volná diskuse o chovu a životě čmeláků.
Odpovědět
Rapo
Velmi aktivní člen
Velmi aktivní člen
Příspěvky: 389
Registrován: sob 02. pro 2017 14:39:47

Ahojte.Dnes som čistil posledným 3 zemným čmeliny.Hniezda už ukoncene.Tento rok žiadny zavyjac .Asi som si to vybral minulý rok.Posledne hniezda 5 a 3 rolny funguju super dokonca vyletuju nové matky.Presne pred rokom som už mal po sezóne.🤗
Majte sa.
Uživatelský avatar
Niky1
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 1258
Registrován: ned 27. pro 2015 21:32:56

Mě ještě létá pár dělnic skalních a nosí pořád pyl. :) Polní také všichni létají a v pěti z osmi stále i matky. :D V těch třech jen dělnice a samečci.
kaos
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 613
Registrován: pát 27. dub 2018 15:04:22

Já jsem včera zrušil úl skalních, poslední dělnice dolétala. Žádní parazité, hnízdo už začalo ale dost plesnivět. Z toho co jsem rozebral a identifikoval bylo 24 otevřených mateřských kokonů a 4 zavřené. Výsledek nic moc, hnízdo chovalo spíše samce, těch tipuji kolem 100. Ale zas na druhou stranu, snad to bude stačit k návratu alespoň nějaké matky.
Jakub - Mukařov (Praha Východ)
Uživatelský avatar
Niky1
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 1258
Registrován: ned 27. pro 2015 21:32:56

Skalní to pořád nevzdávají(matka usazena 26.4.),občas přiletí nějaká s pylem a stále produkují samečky.

Taktéž v pěti úlcích polních vylétávají jak samečci tak i matky :D .Z toho z úlku té zpočátku problematické matky z 8.4. měli asi týden pauzu a dnes se znovu matky objevily.Prolet je u nich pořád vysoký 35-37 za 1/2 hodiny. :) Nejvíc jsou vidět na hluchavce bílé,dračíku Red Rocks(na jiné odrůdy mi nechodí),nízké nepetě fassenii,agastache Blue Boa,maliníku jednoletém-ještě kvete a ořechokřídlec je také dost navštěvovaný. :)
Rapo
Velmi aktivní člen
Velmi aktivní člen
Příspěvky: 389
Registrován: sob 02. pro 2017 14:39:47

Niky super hlavne tvoje obľúbené skalné že ešte funguju. :shock:
No ja evidujeme melitobie v č.5 rolne.Zajtra to poriešim.🧐
Uživatelský avatar
Niky1
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 1258
Registrován: ned 27. pro 2015 21:32:56

Také zírám,na to,že jsem o zakladatelku málem 2x přišla se drží hodně dlouho.
S těmi Melittobiemi nestraš,kolem úlků s polními také začaly lézt nějaké mušky.Utěšuji se,že jsou to zase jen ty smutnice ;) .
Uživatelský avatar
Zdenda
Velmi aktivní člen
Velmi aktivní člen
Příspěvky: 316
Registrován: pát 25. srp 2017 22:41:14
Bydliště: Valašské Meziříčí+Zašová
Kontaktovat uživatele:

Nu já jsem od začátku září v lázních,ale jak se dostanu na zahradu,nakouknu a 15.9.jsem zrušil rolní v Domečku-byly tam poslední dv ěkrálovny a jedna dělnice,malátné hladem,tak jsem je přikrmil a když už se nevrátily,kromě dělnic,plesnivé hnízdo jsem zlikvidoval,krom larev much a neškodných larviček bylo komplet plesnivé.Odhad královen přibližně 30-40.
Rybí bašta a Čmelhotel v té době ještě měly kolem 10-ti mladých královen,a po asi stejném počtu dělnic a malé množství samečků.Při dnešní kontrole po dvou matkách,a pár dělnicích,většinou už nelétavých.Samečci žádní,tak nevím,kde seženou ženichy.U Bašty byla jedna matka na česně,docela netečná,tak jsem ji dal dovnitř a než jsem se vrátil s krmením,(Vypadalo to uvnitř dost hladově)-byla opět na česně.Tak nevím jestli byla nemocná,nebo čekala na nějaké pozdní rande.V obou hnízdech odhad mladých matek taky cca 30-40.
Hezký den z Čeladné. :)
Rapo
Velmi aktivní člen
Velmi aktivní člen
Příspěvky: 389
Registrován: sob 02. pro 2017 14:39:47

Ahojte.Dnes mi po dvore lietala kráľovná zemných a skalných.V č.5rolne som likvidoval melittobie.10 robotnic a 1 mladá kráľovná presunuté do mini cmelina na dožitie.Cmeli n nadzemny (posledný)zlikvidovaný.Este funguje č.3rolne.Čaute.
Honza79
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 893
Registrován: úte 14. dub 2015 18:15:08
Bydliště: Zbořený Kostelec
Kontaktovat uživatele:

Moji rolní také ještě fungují. V hnízdě je ještě asi 30 jedinců a i zásob mají dostatek. :D

https://cmelacihonza79.rajce.idnes.cz/R ... 7984_n.jpg
Honza79
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 893
Registrován: úte 14. dub 2015 18:15:08
Bydliště: Zbořený Kostelec
Kontaktovat uživatele:

Jak jsem už psal na jaře, objevil se u nás po dlouhých letech čmelák lesní. K usazení matky nakonec nedošlo, i když určitý zájem o úl projevila. Naštěstí se ale povedlo hnízdo volně v přírodě. Na přelomu srpna a září jsem pozoroval několik samců a i mladých matek. Tak snad je na budoucí generaci zaděláno a nové matky úspěšně přezimují. Jedinou starost mi momentálně dělá rozprodej jejich oblíbené louky na stavební pozemky... :(

https://cmelacihonza79.rajce.idnes.cz/Lesni_2019/
Odpovědět